Burhan Sönmez, EBRD 2018 Edebiyat Ödülleri’nde son üç finalistten biri!

Burhan Sönmez’in 30’dan fazla dile çevrilen romanı İstanbul İstanbul, EBRD 2018 Edebiyat Ödülleri’nde son üç finalistten biri!

EBRD Edebiyat Ödülü 2018 için finalistler açıklandı. Daša Drndić (Hırvatistan), Boris Akunin (Rusya) ve Burhan Sönmez (Türkiye).

İstanbul İstanbul romanının yazarı Burhan Sönmez’in, 2017 yılında Avrupa Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası tarafından British Council ve Londra Kitap Fuarı ile ortaklaşa başlatılan EBRD Edebiyatı Ödülleri’nde kısa listede yer alan altı yazardan biri olduğu Şubat ayının ilk haftası açıklanmıştı.

EBRD Edebiyatı Ödülleri jürisinden sevindirici bir açıklama yapıldı ve Burhan Sönmez’in 30’dan fazla dile çevrilen romanı İstanbul İstanbul, EBRD 2018 Edebiyat Ödülleri’nde son üç finalistten biri oldu.

Kazanan yazarın açıklanmasına ise az bir zaman kaldı. 10 Nisan 2018’de ödülü kazanan açıklanacak! 20.000 Euro ödülü birinci olan yazar ve çevirmen arasında eşit olarak bölünecek.

Kazanan kişi, Londra One Exchange Square’deki Londra Kitap Fuarı ile aynı saatte 10 Nisan 2018 tarihinde EBRD’nin genel merkezinde bir ödül töreninde ilan edilecek.

11 Nisan 2018 tarihindeki Londra Kitap Fuarı’nda, bu yıl EBRD operasyon bölgelerinden Baltık ülkelerinden kitaplar sergileyen özel bir etkinlik düzenlenecek.

Burhan Sönmez – İstanbul İstanbul 

“Bir çocuk karanlığa kalmış ve dar sokaklarda yönünü şaşırmışsa orası İstanbul’dur. Eski sevgilisini bulmak için maceraya atılan gencin, siyah tilki kürkünün peşine düşen avcının, fırtınada sürüklenen geminin, dünyayı bir elmas gibi avucuna almak isteyen prensin, boyun eğmemeye yeminli son isyancının, şarkıcılık hayaliyle evden kaçan kızın, para babalarının, hırsızların ve şairlerin vardığı kent İstanbul’dur. Her hikâye burayı anlatır.”

Yerin üç kat altında, küçücük bir hücrede kalan dört adamın hikâyesi bu. İşkence altında günler geçerken, en azından psikolojik baskıyı azaltmak için birbirlerine İstanbullu hikâyeler anlatıyorlar. Onlar için sadece geçmiş ve gelecek var, şimdiki zamanı unutmak, en azından akıllarını yitirmemek için birbirlerine ve İstanbul’a sığınıyorlar. İstanbul İstanbul politik gibi gözükse de bize sevgiyi anlatıyor.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Mario Levi’nin, En Güzel Aşk Hikayemiz adlı romanı artık İngilizce

Read Next

yaşamı yeşertmek için bir tohum

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *