Burhan Sönmez “Haliç Okumaları”nın konuğu olacak

Kadir Has Üniversitesi, “Haliç Okumaları” adı altında İstanbul kültür-sanat hayatına önemli katkılarda bulunmaya devam ediyor.

Edebiyat dünyasının ve tutkunlarının yakından takip ettiği önemli isimleri okurlarla buluşturan bu etkinlikte, en çok okunan yazarlar Kadir Has Üniversitesi’nin konuğu oluyor.

Her ay farklı bir yazarı konuk eden ve geleneksel hale getirilmesi planlanan “Haliç Okumaları”nın beşincisi 27 Mart Salı günü gerçekleşecek. Bu ayki Haliç Okumaları, etkinliği Kalem Ajans’ın temsil ettiği yazarlardan biri olan ve İstanbul İstanbul romanıyla Avrupa Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası tarafından British Council ve Londra Kitap Fuarı ile ortaklaşa başlatılan EBRD 2018 Edebiyat Ödülleri’nde son üç finalist listesine adını yazdıran Burhan Sönmez’in katılımıyla gerçekleşecek.

30’dan fazla dile çevrilen İstanbul İstanbul romanı Burhan Sönmez’in üçüncü romanı ve en son Fransa’nın en köklü yanıcılarından Gallimard tarafından yayımlandı.

Herkesin katılımına açık olan etkinlik, Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde 16.00’da gerçekleşecek.

Burhan Sönmez son romanı İstanbul İstanbul’dan bir bölüm okuyacak. Sonrasında Nermin Mollaoğlu’nun Burhan Sönmez’le yapacağı söyleşide kendisine yönelik soruları yanıtlayacak.

Burhan Sönmez – İstanbul İstanbul

“Bir çocuk karanlığa kalmış ve dar sokaklarda yönünü şaşırmışsa orası İstanbul’dur. Eski sevgilisini bulmak için maceraya atılan gencin, siyah tilki kürkünün peşine düşen avcının, fırtınada sürüklenen geminin, dünyayı bir elmas gibi avucuna almak isteyen prensin, boyun eğmemeye yeminli son isyancının, şarkıcılık hayaliyle evden kaçan kızın, para babalarının, hırsızların ve şairlerin vardığı kent İstanbul’dur. Her hikâye burayı anlatır.”

Yerin üç kat altında, küçücük bir hücrede kalan dört adamın hikâyesi bu. İşkence altında günler geçerken, en azından psikolojik baskıyı azaltmak için birbirlerine İstanbullu hikâyeler anlatıyorlar. Onlar için sadece geçmiş ve gelecek var, şimdiki zamanı unutmak, en azından akıllarını yitirmemek için birbirlerine ve İstanbul’a sığınıyorlar. İstanbul İstanbul politik gibi gözükse de bize sevgiyi anlatıyor.

Burhan Sönmez 1965 yılında Haymana’da doğdu. İlk ve orta eğitimini Polatlı’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra bir süre avukatlık yaptı. Çeşitli gazete ve dergilerde kültür ve siyaset üzerine yazılar yazdı. Uzun yıllar politik nedenlerle ve sağlık sorunlarından dolayı yurt dışında (Britanya) kaldı. İlk romanı Kuzey, 2009; ikinci romanı Masumlar, 2011 yılında yayımlandı. İstanbul İstanbul, Burhan Sönmez’in üçüncü romanıdır (2015).

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Gitmek Ama Varamamak, Uçmak Ama Konamamak

Read Next

Roman Kahramanları Festivali başlıyor

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *