İngiltere’de tüyler ürpertici bir Cadı Kızı hikayesi

Nicholas Bowling’in ilk romanı olan, genç yetişkin türünde yazılmış ve dilimize Damla Özlüer tarafından kazandırılan Cadı Kızı, Dex Kitap aracılığıyla raflarla buluştu.

Nicholas Bowling’in ilk romanı olan, genç yetişkin türünde yazılmış ve dilimize Damla Özlüer tarafından kazandırılan Cadı Kızı, Dex Kitap aracılığıyla raflarla buluştu. Yıl 1577, mekân ise 16. yüzyılın kasvetini iliklerinize kadar hissettiğiniz karanlık bir İngiltere. Hikâye, zihinleri bir erkeğin güven alanında bulunmayan kadınların Şeytan himayesinde cadılar oldukları fikriyle yıkanmış ve sürü psikolojisinde hareket eden bir köy halkının, bir kadını yakmasıyla başlıyor.

Fakat İngiltere’nin geçmişinde yaşadıklarına biraz farklı bir bakış açısı getiren bu hikâye cadıların gerçek olduklarını vurguluyor. Yakılan annesinin görüntüsünden ve cadı avcılarından kaçmaya çalışırken kendini önce bir akıl hastanesinde bulan Alyce ise henüz tam olarak farkında olmadığı cadı kimliğiyle İngiltere’nin tarihini yazmaya koyuluyor.

Akıl hastanesinden kendi imkânlarıyla tüyen Alyce, macerasının ilk adımlarında Solomon adlı bir çocuk tarafından ölümden kurtarılıyor ve bütün serüven boyunca Solomon bu görevi üstlenmeye devam ediyor ta ki sona kadar. Çocuk, Alyce’i tanıdığı ve güvendiği bir hancıya emanet ediyor ve kızın gücünü toparlamasını bekliyorlar. Alyce ayağa kalkacak duruma geldiğinde annesinin verdiği mektupla beraber hiç tanımadığı bir celladın yanına varmaya çalışıyor. Dr. Dee olarak da bilinen bu adamın, İngiltere’nin o dönem yaşadığı altın çağın kahramanı I.Elizabeth’in en sadık danışmanlarından biri olduğunu sonradan öğreniyor Alyce. Kraliçenin Eli’ne ulaşmak yolda çeşitli fedakârlıklar gerektirse de en vurucu darbeyi onunla tanıştığı zaman yaşıyor. Alyce, bir anda kendisini I.Elizabeth’e karşı kurulan bir ittifak içerisinde ve kraliçenin en azılı düşmanı Mary Stuart’ın karşısında buluyor. Yaşanan tüm bu olayların, açığa çıkan sırların ve haince bir ihanetin ortasında Alyce bir cadı olmayı öğrenmek zorunda kalıyor. Fakat aynı zamanda annesinin ölümünü izlemiş küçük bir kız olduğu gerçeğini de bize unutturmuyor.

Hikâyenin sona yaklaştığı sayfalarda, I. Elizabeth’in ve Mary Stuart’ın gelecek tarihe iz bırakacağı çekişmede, Cadı Kızı’mıza özel güçlerinin farkına varırken ölümü hiçbir zaman çok fazla yakınına çekmemesi gerektiği öğütleniyor. Ama bu, annesinin hayaletiyle yaşayan Alyce için kuralları esnetmeye kalkacağı bir ders oluyor. Alyce en önemli dersleri “Başlangıcım, bitişimde saklıdır.” diyen Katolik Mary Stuart ve “Ölüm, ölümdür. Sondur. Ve her şey zamanı geldiğinde sona erer.” diyerek ona karşı çıkan Protestan I. Elizabeth’ten alıyor çünkü taht oyunlarıyla mücadele eden güçlü kraliçeler, bu hikâyede ne anne ne de cadı olabiliyorlar.

Şaşırtıcı tarihsel gerçeklere dayanan bu kitap güçlü cadı kahramanlara ev sahipliği yaparken okuyucuyu sona doğru sürükleyen bir üslup takınıyor. Dönemin ve olayların gerektirdiği arka plandaki tüyler ürpertici İngiltere atmosferi ise muhteşem bir canlılıkla betimleniyor. Kitabın en etkileyici noktası ise 21. yüzyılda bu hikâyeyi okuyan bizlere, özellikle 16. yüzyıldaki “cadı” kadınların birer birer vahşice yakıldığı dönemi şu notu sunarak takdim etmesi oluyor; “Kadınların cadı avcılarının elinde çektikleri acılar ‘aydınlanmış’ Batı dünyasının doğum sancılarıdır.” Karanlık bir döneme dair düşünülen her teorinin gerçekleştiği bir evreni anlatan bu kitabı elinizden bırakamayacaksanız.

  • Cadı Kızı
  • Yazar: Nicholas Bowling
  • Türü: Genç/Yetişkin – Roman
  • Baskı Yılı: 2019
  • Sayfa Sayısı: 308 Sayfa
  • Yayınevi: DEX
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

ZULME BAŞKALDIRININ ÖYKÜSÜ: İNCE MEMED

Read Next

Atomaltı Parçacıkların Şaşırtıcı Dünyası

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *