Çağımızın Vebası Unutkanlık

Rachel Walker tarafından yazılan “Zihni Geliştirmenin 101 Yolu” türkçe baskısını yakın zamanda yaptı. Derleme bir kitap diyebileceğimiz bu cep kitabı hem psikolojik,hem fizyolojik hem de nörolojik önerilerden oluşuyor.

“Aslında çok zeki ama çok unutkan.”

“Dikkati hiç yok, öğrendiğini hemen unutuyor.”

Mesleki yaşamım boyunca bu ve benzeri cümleleri ebeveynlerden çok işittim. Unutkanlık başlı başına bir problem. İşin üzücü yanı eskiden yaşlılarla özdeşleşen bu kelimenin artık çocuklarla da özdeşleşmiş olması. Unutkanlığın artmasının birçok sebebi var:

 • Teknolojinin gelişimi ile bilgiye erişimin kolay oluşu
 • Görsel uyaranların fazlalığı (tv, pc, tablet, cep telefonları, lcd ekranlar)
 • Kitap okuma alışkanlığının azalması/yeni jenarasyonda hiç başlamaması
 • Aşırı koruyucu ve hatırlatıcı ebeveyn tutumları (yemeğini ye, dişini fırçala, ödevini yap, pijamanı giy vb.)
 • Modern hayatla daha çok artan stres ve depresyon
 • Sağlıksız beslenme,
 • Sağlıksız yaşam koşulları (az uyku, az tatil, az hareket)

Yukarıda saydığım maddeler unutkanlıkla doğrudan veya dolaylı yoldan ilintili etmenler.

İnsanda beyin gelişimi hem yeni hücrelerin artması, hem de hacim olarak genişlemesi olarak yirmili yaşlara kadar devam eder. Yirmili yaşlardan sonra ise beyin, mevcut hücreler arasındaki bağlantı sayısını arttırarak gelişir. Ayrıca yirmili yaşlardan sonra beyin hücreleri ölmeye başlar.

Alarm!!! Beynimiz bir yandan ölüyor. Bunu önlemenin bir yolu yok mu? Beynimizde meydana gelecek olan hasarları önlemek veya yavaşlatmak mümkün. Peki ne yapacağız? Entelektüel kapasiteyi sürekli geliştirmemiz gerekiyor. Yani hücreler arasındaki bağları güçlü ve aktif kılmamız şart!

“İşlemeyen demir paslanır; durağan su saflığını yitirir ve soğukta donar; keza zeka da kullanılmadıkça zayıflar.“ Leonardo Da Vinci

Çok eskilere gitmeye gerek yok, cep telefonları hayatımızı bu denli işgal etmemişken (yaklaşık 15 yıl önce) beynimizi daha çok kullanıyorduk. En basitinden yakınlarımızın telefon numaralarını ezbere biliyorduk. Artık kimse kimsenin numarasını ezberlemiyor. Çünkü artık her şeyi depolayabilen çok akıllı telefonlarımız var! Belki de artık öğrenciler, matematik formüllerini de bu sebeple ezberlemiyordur. Ya da telefonlardaki sözlükler/çeviri programları sebebiyle yabancı kelimeler ezberlenmiyordur. Artık her şeyi zihnimizde tutmak zorunda değiliz. Artık balık hafızalıyız. Her yanımız farklı uyaranlarla dolu, dikkatimizi dağıtan birçok şey var. Haliyle çabuk yoruluyor ve çabuk unutuyoruz. Bu nedenlerle zihnimizi geliştirecek ve berraklaştıracak şeylere ihtiyacımız var.

Mottomuz: İŞLEYEN DEMİR IŞILDAR!!!

Geçmiş yıllarda kısa bir dönem demanslı hastalarla çalışmıştım. Demans başlangıcı olan bu hastalar sıklıkla aynı soruyu soruyordu:

 • Hafızamı güçlendirmek için ne yapmamı önerirsiniz?

O dönem onlara önerebileceğim bir kitap yoktu. Bilinen yöntemleri onlara anlatmaya çalışıyordum. Ancak çok da işlevsel olmuyordu. Az sonra size bahsedeceğim kitabı incelediğimde, aklıma hemen o kaygılı ama tatlı ihtiyarlar geldi. Keşke o dönem de bu kitap olsaydı diye hayıflandım.

Rachel Walker tarafından yazılan “Zihni Geliştirmenin 101 Yolu” türkçe baskısını yakın zamanda yaptı. İsminden de anlaşılacağı üzere kitapta zihni geliştirmenin 101 yolu yer alıyor. Derleme bir kitap diyebileceğimiz bu cep kitabı hem psikolojik,hem fizyolojik hem de nörolojik önerilerden oluşuyor.

Yani bu kitapta:

 • Zihne iyi gelecek beslenme önerileri,
 • Kötü alışkanlıkları bırakma, stres ve kaygıları yenme yöntemleri,
 • Kişinin hem zihnine hem fiziksel işleyişine iyi gelecek manevi yöntemler,
 • Kişinin stres ve zihinsel düzeyini ölçen testler,
 • Kişinin zihinsel aktivasyonunu arttıracak bilmece ve egzersiz teknikleri,

yer alıyor. Ayrıca sayfalar arasına serpiştirilmiş özlü sözler, kişiyi henüz okurken motive etmeye yetiyor. Kitabı okuduğumda sağdan soldan duyduğum faydalı bilgilerin derli toplu bir şekilde elimde durduğunu farkettim. Bu önemli bir güç.

Kitabı okuduğunuzda hangi gıdaların zihninize iyi geleceğini ve dikkatinizi arttıracağını öğreniyorsunuz. Bildiğimiz ama hasıraltı ettiğimiz, yapmayı ihmal ettiğimiz şeyleri hatırlıyorsunuz. Ama bence kitabın en faydalı kısmı, içinde yer alan zihin egzersizleri ve bilmeceler. Bazı sorular bana çok zor geldi ve hala üzerinde düşünüyorum. Merakıma yenilip cevapların yer aldığı son sayfaya bakmamak için kendimle savaşıyorum. Bu minik ve hafif cep kitabını her an yanınızda taşımanız mümkün. İçindeki bilmeceleri aile üyelerinize ve arkadaşlarınıza sorarak keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Kitapta yer yer çeviri hatalarının olduğunu söylemeliyim. Ya da bazı bilmeceler çeviri yapıldığında esprisini yitirmiş. Bir de, hazırlanmış 101 yöntemi bu şekilde sıralamak yerine, daha yapılandırılmış bir takvimle haftalık veya aylık bir program hazırlayarak okuyucuya sunulması daha işlevsel olabilirdi. Bu iki olumsuzluk dışında kitabın oldukça faydalı bir eser olduğunu söylemek isterim. Herkese berrak bir zihin eşliğinde, iyi okumalar dilerim!

“Zihnin meskeni kendisidir ve kendi başına cenneti cehennem, cehennemi de cennete dönüştürebilir.” John Milton

 • Zihni Geliştirmenin 101 Yolu
 • Yazar: Rachel Walker
 • Çeviri: Erhan Kibaroğlu
 • Yayınevi: NTV Yayınları
 • Sayfa sayısı: 128
 • Baskı yılı: Mart 2016

Latest posts by Neslihan Korkmaz (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Çeribaşı Rüstem Aga

Read Next

Tutuklandık | Can Dündar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram