Can Yayınları Kısa Klasikler Dizisi’nde Kızıl Veba ve Savaş Sanatı Yayımlandı

Jack London, Kızıl Veba ve Sun Zi’den Savaş Sanatı Can Yayınları etiketiyle Kısa Klasikler dizisinden yayımlandı.

Bir oturuşta okunabilecek en çarpıcı Kısa Klasikler çağdaş illüstratörler tarafından özel olarak tasarlanan kapaklarıyla okurlarla buluşmaya devam ediyor.

Kızıl Veba

Edebiyat tarihinin ilk post-apokaliptik metinlerinden biri.

Jack London’ın 1912 yılında The London Magazine’de tefrika halinde yayımlanan romanı Kızıl Veba, modern edebiyatın ilk post-apokaliptik metinlerinden biri kabul edilir. London romanında, 2013’te patlak veren dünya çapında bir salgının insan ırkının neredeyse tamamını yeryüzünden sildiği, ilkel yaşamın geri döndüğü, gerçekleşmesi son derece muhtemel bir “yeni” dünya tasavvur eder. Salgın sürecinde izolasyonun önemini, nüfus yoğunluğunun, özellikle de dünya nüfusunun salgınlardaki rolünü, insanların son derece kritik durumlarda kapıldığı bencilliği, kolektivizm ve bireyciliğin karşı karşıya gelişini, biliminsanlarının özverisini son derece gerçekçi biçimde işler.

Bundan 108 yıl önce, şu an deneyimlemekte olduğumuz meselelere kitabında yer veren London’ın  yazdıkları şimdilerde, seyircisi değil bizzat aktörü olduğumuz en derin krizin öngörülemez, diğer bir deyişle “siyah kuğu” vakası olmadığını, insan merkezli yaklaşımların dünyayı anlamamıza yetmediğini kanıtlar nitelikte. Bu bağlamda Kızıl Veba yazıldığı tarihten bir yüzyıl sonra, farklı bir bakış açısıyla yeniden okunmayı hak ediyor.

( Tanıtım bülteninden)

JACK­ LONDON,­ 1876’da ­San­ Francisco’da ­doğdu.­ Kendi­ kendini ­eğitti­ ve­1897’de ­Klondike ­bölgesinde­ altın ­arayanlara ­katıldı.­ Klon­di­ke’tan­ döndükten­ sonra, ­şansını ­bir ­kez­ de ­yazarlıkta ­denemeye­ karar ­verdi.­ Otobiyografik ­romanı­ Martin Eden’da ­yansıttığı ­gi­bi, ­yazar ­olabilmek­ için ­olağanüstü­ bir çaba ­harcadı.­ İlk ­ki­tabı ­Kurt Kanı ­geniş ­bir ­okur­ kitlesine ­ulaştı. ­17­ yıl ­içinde­ Vahşetin Çağrısı, Beyaz Diş, Deniz Kurdu, Demir Ökçe ­gibi ­yapıtlarının ­sayısı ­50’yi­ buldu­ ve­ ABD’nin­ en­ çok ­kazanan ­ya­zar oldu. ­Jack­ London,­ 1916’da ­California’da ­öldü.

Savaş Sanatı

Liderlere, işinsanlarına başarının yolunu açan başvuru kitabı.

Sun Zi tarafından MÖ 6. yüzyılda yazılan Savaş Sanatı insanlık tarihinin en eski ve üzerinde en fazla araştırma ve tartışma yapılmış strateji eseridir. Eserin kaleme alınmasının üzerinden geçen binlerce yıla rağmen günümüzde hâlâ değerini koruyan ve en çok okunan kitaplardan biri olmasının nedeni zamanında, yerinde, dozunda ve sağduyuyla  uygulanan taktikleri anlatmasıdır. İlk askerî metin olarak kabul edilmesinin yanı sıra, liderlerin, işinsanlarının başvuru kitaplarından biri olan bu kült eser rakibe karşı alınacak önlemleri ve mücadele yöntemlerini  ayrıntılarıyla anlatır.

Bir rehber olarak kullanıldığında, hayatın her alanında mücadele etmek durumunda kalan 21. yüzyıl insanına, mücadeleyi uzatarak araçları çeşitlendiren, ayrıntılı planları ve dolaylı hareketleri öven bir yaklaşımla ve günümüzde de uygulanabilir taktiklerle nasıl başarılı olunacağı ve güçlü kalınacağı konusunda yol gösterir. Gündelik hayata da uygulanabilecek bakış açıları sunan eser hem Doğu’da hem Batı‘da birçok farklı konuda insanlara rehberlik etmeye daha uzun yıllar devam edecek.

( Tanıtım bülteninden)

 

SUN ­Zİ­ (SUN­ TZU), ­Çinli­ komutan ­ve ­filozof ­Sun ­Zi ­hakkında ­bilinenler ­çok ­kısıtlıdır. ­İlkbahar-  Sonbahar­ Dönemi’nin ­sonunda, ­MÖ­ 6.­ yüzyılda­ yaşadığı­ düşünülmektedir.­ Kuzeydeki ­Qi­ Beyliği’nde dünyaya­ geldiği ­sanılmaktadır.­ Daha ­sonra­ Wu­ Beyliği’nin­ hizmetine ­geçip ­subay ­olarak ­görev ­yapmıştır. ­Savaş Sanatı,­dünyanın­ en­ eski ­strateji­ kuramları ­eseridir.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Tiyatro Kooperatifi’nden Yasaklara İlişkin Açıklama: ‘Özel Tiyatrolar Çöküyor’

Read Next

Yine mi Ispanak?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *