CARL SAGAN KİTAPLARI YENİDEN RAFLARDA

Hayatını bilime ve bilimi sevdirmeye adamış usta bilimci Carl Sagan’ın kaleme aldığı “Milyarlarca ve Milyarlarca” ve “Cennetin Ejderleri” Say Yayınları tarafından yeniden yayımlandı.

Daha önce TÜBİTAK tarafından baskısı yapılan “Milyarlarca ve Milyarlarca” uzun zamandır kitapçılarda bulunmuyordu. Carl Sagan, uzun bir aranın ardından yeniden yayımlanan kitabında; bir ömür boyu damıttığı bilgeliğiyle yaşama, dünyaya ve bizi kuşatan evrene dair yakıcı sorulara yanıt arıyor. Gelecek yüzyılın insanın önüne çıkaracağı güçlüklerle mücadele edebilmek için bilim ve şefkatin nasıl kaynaştırılacağı meselesini eksene alarak, başta yaşam, sevgi, ölüm, tanrı kavramları olmak üzere kozmosun sınırlarından insan zihninin derinliklerine kadar uzanan çok geniş bir alanda pek çok konuya değiniyor.

Carl Sagan tarafından kaleme alınan ve yaklaşık 2 senedir baskısı olmayan bir diğer kitap ise Cennetin Ejderleri. Sagan’ın bilim ile mitoloji arasında çarpıcı paralellikler kurduğu bu klasikleşmiş yapıtı Say Yayınları tarafından yeniden okurla buluşturuldu.

Cennetin Ejderleri

Doğum, memeli hayvan türleri içerisinde sadece insan tarafından acı verici bir deneyim olarak yaşanır. Bunun sebebi açıktır: Keskin zekâya ev sahipliği yapacak büyük bir beyin.

Zekânın evrimiyle doğum sancısı arasındaki bağlantı umulmadık bir şekilde Eski Ahit’te kurulmuş gibidir. Havva, yılanın ya da ejderin kışkırtmasıyla iyiliğin ve kötülüğün bilgisini taşıyan ağacın meyvesinden yer. Tanrı bunun üzerine Havva’yı cezalandırır; ona “Acı çekerek doğum yapacaksın” der. Tanrı’nın herhangi bir bilgiyi değil de özellikle iyilik ile kötülük arasındaki farkın bilgisini yasaklamış olması ilginçtir.

Ejdere bundan sonraki hayatını yerde sürünerek geçirme cezası veren Tanrı her iki türü, sürüngenleri ve memelileri ayrı ayrı cezalandırmakla kalmayıp birbirlerine de düşman eder: “Onun soyu senin başını ezecek, sen onun topuğuna saldıracaksın.”

Sırada Ne Var?

Car Sagan’ın TÜBİTAK tarafından yıllarca baskısı yapılmayan kitabı Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı çok yakında raflardaki yerini alacak. Voyager Mekiği ve Dünya Dışı Yaşamlar ile iletişim kurmak için gönderilen kayıtlardan oluşan Dünyanın Sesleri isimli kitabıda yakın bir zamanda okurlarla buluşacak. Dünyanın Sesleri gibi Türkçede ilk kez yayımlanacak olan kitabı Nükleer Kış ve Silahlanma Yarışının Sonu yine okurların merakla beklediği kitaplar arasında.

Say Yayınları tarafından daha önce yayımlanan kitapları ise şunlar; Broca’nın Beyni: Bilim Aşkı Üzerine Düşünceler, Atalarımızın Gölgesinde, Mesaj (Roman), Kozmik Bağlantı

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Kurt Cobain’in ‘depresyon hırkası’ açık arttırmada

Read Next

İÇİNDEN TREN GEÇMEYEN GAR: HAYDARPAŞA

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *