Carlos Ruiz Zafón’dan kült bir genç yetişkin romanı; Marina

Rüzgârın Gölgesi ve Meleğin Oyunu gibi uluslararası çoksatan romanlarıyla İspanya’nın yaşayan en tanınmış yazarlarından biri olan Carlos Ruiz Zafón kült bir genç yetişkin romanı olan Marina ile okurlarını eşsiz bir maceraya davet ediyor.

Carlos Ruiz Zafón, 1993 yılında ilk kaleme aldığı romanı El Príccipe de la niebla ile genç erişkin kategorisinde verilen Edebé ödülünü kazandı. Bu kategoride oldukça üretken olan yazar 2001 yılında ilk yetişkin romanı olan Rüzgârın Gölgesi’ni kaleme aldı. Eserleri 30’dan fazla dile tercüme edilip 50’den fazla ülkede yayımlanan yazar Carlos Ruiz Zafón oldukça başarılı bir yazar.

TİMAŞ
TİMAŞ

Zafón’un Kırmızı Kedi Yayınevi etiketiyle yayımlanan son romanı Marina, yazarın ilk romanı gibi genç yetişkin kategorisinde. Ancak kitabın bu kategoride yayımlanmış olması okuru yanıltmasın. Kitap aynı zamanda yetişkinlerin de okuması için uygun bir anlatıma ve içeriğe sahip.

Marina, tutkulu ve aynı zamanda dramatik aşk hikayelerine yer veriyor. Kitap bu duyguların okura geçmesinde oldukça başarılı. Yazar yılların verdiği deneyimi bu konuda oldukça başarılı kullanıyor.

Barcelona’da bir yatılı okulda okuyan 15 yaşındaki Oscar Drei bir gece ortadan kaybolmuştur. Yedi gün boyunca kendisinden hiçbir şekilde haber alınamaz. 1 hafta sonra gizemli bir katedralin içinde bir sivil polis tarafından bulunur. Oscar yıllar sonra başından geçenleri anlatmaya başlar. Bu yaşanan olayın öncesinde Oscar bir arkadaşıyla birlikte terk edildiğini düşündükleri bir eve girer ve orada gördüğü bir cep saatini alır. Evde birilerinin yaşadığını anladıktan sonra da içi içini yer ve saati geri vermek için girdikleri o eve geri döner. Evde karısının ölümünden sonra ressamlığı bırakan German Blau ve kızı Marina yaşamaktadır.

Oscar zaman geçtikçe bu aileyle özellikle de Marina’yla yakınlaşmaya başlar. Tüm vakti Marina’yla beraber geçmeye başlar. Marina ve Oscar yine birlikte geçirdikleri bir günde yakınlarında bulunan mezarlıkta gerçekleşecek olan gizemli bir ayini izlemeye giderler. Yanında yardımcısıyla beraber gelen simsiyah ve kadife bir pelerin giyinmiş bir kadının isimsiz olan mezara tek bir gül bırakmasına tanıklık ederler. Bu olay ve mezar kahramanlarımıza oldukça gizemli gelir ve olayın peşine düşerler. Kadının geçmişine doğru sürdürülen bu gizemli yolculuk kahramanlarımızı gizemli bir serüvenin içerisine sürükler. Büyük bir aşkın merkezine yapılan bu gizemli ve sırlarla dolu olan yolculuk beraberinde fantastik bir takım olayları da getirecektir.

Carlos Ruiz Zafón, heyecanlı ve gizemli bir hikayenin içine sürüklüyor okuru. Olayların anlatımı ve betimlemeleriyle dikkat çeken yazar, bu iki gencin arasındaki duygu paylaşımını ve genelinde ilişkilerini de oldukça iyi anlatıyor. Yazar kaleme aldığı romanı Marina’da Barcelona’nın tarihine doğru bir yolculuğa da rehberlik ediyor. Büyük aşklar, gizemli olaylar iç içe geçiyor ve okuru bir anda etkisine alıyor.

Yazar sağlam bir kurguyla yazdığı bu romanında tempoyu hep koruyor ve gittikçe yükselen bir hareketle iyi bir okuma deneyimi sunuyor.

Rüzgârın Gölgesi ve Meleğin Oyunu gibi uluslararası çoksatan romanlarıyla İspanya’nın yaşayan en tanınmış yazarlarından biri olan Carlos Ruiz Zafón kült bir genç yetişkin romanı olan Marina ile okurlarını eşsiz bir maceraya davet ediyor.

  • Marina
  • Yazar: Carlos Ruiz Zafón
  • Çeviri: Başak Öztan
  • Türü: Roman
  • Baskı Yılı: Şubat 2018
  • Sayfa Sayısı: 224 Sayfa
  • Yayınevi: Kırmızı Kedi Yayınevi

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Saraybosna Orhan Pamuk’u ‘onurlandırmaktan’ vazgeçti

Read Next

Gecelerinizi uykusuz bırakacak 8 roman

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram