Cazın Efsane İsmi Philip Catherine İstanbul’da

Cazın efsanevi ismi, Philip Catherine uzun bir aradan sonra 26 Şubat’ta Cemal Reşit Rey (CRR) sahnesinde müzikseverler ile buluşacak.

Usta sanatçı, en son çocukluk şarkılarım dediği bir repertuar ile Avrupa’nın önde gelen gitaristlerinden biri olan Paulo Morello ve Alman Cazı’nın en önemli kontrbasçılarından Sven Faller ile buluştu. Üçlünün ilk studio kaydı geçtiğimiz yıl ünlü Alman caz firması Enja records tarafından raflarda yerini aldı.Büyük usta Catherine çocukluk şarkılarını yad etmek üzere yeni üçlüsüyle 26 şubat tarihinde CRR sahnesine konuk olacak.

PHILIP CATHERINE HAKKINDA

TİMAŞ
TİMAŞ

1942 yılında İngiliz bir anne ve Belçikalı bir babanın oğlu olarak Londra’da dünyaya gelen Philip Catherine, 1960’lı yıllarda, Lou Bennett, Dexter Gordon and Stéphane Grappelli ile birlikte çalmaya başladı. Prodüktörlüğünü Sacha Distel’in üstlendiği ilk albümü Stream’in yayınlanmasının ardından Jean-Luc Ponty dörtlüsünün bir üyesi oldu. Albüm 1970 yılında Paris’te kaydedilmiş ve ertesi yıl Warner Bros. Records tarafından yayınlanmıştı. Bundan bir sene sonra, John Scofield, Ran Blake, George Benson ve Boston’lu birçok müzisyenle daha tanıştı.

1977 yılında Hollandalı rock grubu Focus’da çalan Jan Akkerman’ın yerini aldı. Grubun Focus con Proby albümünde, P. J. Proby’nin yanısıra Catherine de çaldı. 1980’lere gelindiğinde ise Catherine yoğun bir şekilde Chet Baker üçlüsüyle çalıyordu. Chet’in birkaç albümünde Catherine’nin isimini rahatlıkla görebiliriz.

Catherine altmışlı yıllardan itibaren Avrupa cazının önde gelen isimleri arasında yer aldı. Gerek Chet Baker, Larry Coryell, Tom Harrell, NHOP, Stéphane Grappelli, Charles Mingus gibi büyük sanatçılarla olan çalışmaları, gerekse de müziğe olan bağlılığı ve kendine has yorumu ile, caz dünyasının en önemli ve etkili figürlerinden biri oldu. Brassens ve Django Reinhardt gibi dönemin önde gelen cazcılarını dinlemeye başlamasıyla gitara olan ilgisi arttı ve kendini bu yönde geliştirmeye başladı. Henüz 18 yaşındayken Lou Bennet ile Avrupa`yı turladı. 1971 yılında Jean-Luc Ponty`in beşlisiyle çalmaya başladı. Aynı yıl kendi ismiyle yaptığı ilk çalışma olan Stream adlı albümü 1974 ve 1975`de September Man ve Guitars takip etti. Böylece caz dünyası sadece parlak bir gitaristle değil, aynı zamanda yetenekli bir besteci ile de tanışmış oldu. Müzik kariyeri boyunca sayısız ödül kazanan Philip Catherine`in Live isimli çalışması 1997`de Jazz Nu tarafından yılın en iyi albümü seçildi. 2000 yılında yayınladığı Blue Prince ile 2002 yılında raflarda yerini alan Summer Night albümü birçok ödül topladı.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Keşanlı Ali Destanı 20 Şubat’ta Perdelerini Açıyor

Read Next

MDOB Senfonik Neşet Ertaş Türküleri Konseri Verecek

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram