Cehennemi nasıl bilirsiniz?

Kısa Bir Cehennem Ziyareti isimli kısa, ama felsefi romanı herkese özellikle de korku ve fantazya meraklılarına tavsiye ederim.

Sizlere Jorge Luis Borges’in meşhur öyküsü ‘Babil Kitaplığı’ndan alınan ilhamla yazılmış kısa ama derin bir romandan, ‘Kısa Bir Cehennem Ziyareti’nden söz etmek istiyorum. Steven L. Peck’in kaleme aldığı, Çınar Yayınları’nın Kara Çınar serisinden çıkan kitabı, Türkçeye Yosun Erdemli kazanırdı. Romanın editörlüğü ise özellikle korku ve fantazya edebiyatı alanındaki deneyimiyle bilinen Yankı Enki yaptı.

Birinci tekil şahsın ağzından anlatılan romanın baş kahramanı Soren Johannson, öldüğünde kendini birkaç kişiyle birlikte bir masanın etrafında bulur. Şeytan, masanın başındaki yüksek arkalıklı, kırmızı deriyle kaplı sandalyesinde oturmakta, Şeytan’ın arkasındaki geniş pencerede ise fokur fokur kaynayan bir gölde acı çeken insanlar görülmektedir. Zebaniler çıkmaya çalışanları tekrar kaynar sıvının içine iterler.

TİMAŞ
TİMAŞ

Bu arada Şeytan’la yan yana oturan, Soren Johannson’un da dahil olduğu yeni ölüler endişelidir. Zira hepsi de cehenneme gidecektir. Bir müddet sonra şeytandan öğrenirler ki cehennem zannettikleri gibi bir yer değildir. Pencerelerden görünen klasik cehennem sahnesi ise kurgudan ibarettir. Şeytan, etrafındaki ölülere gerçek din ve Tanrı hakkındaki bilgilerinin de yanlış olduğunu söyler. Gerçek din Zerdüştlük’tür, Tanrı’nın adı ise Ahura Mazda’dır.

“CEHENNEME HOŞ GELDİNİZ”

Şeytan elindeki cihaza tıklayarak herkesi tek tek farklı cehennemlere gönderir. Soren Johannson’un cehennemi ise sonsuzca uzanan koridorları ve kitap raflarıyla büyük bir kütüphanedir. Koridorda ise şöyle yazmaktadır: “Cehenneme hoş geldiniz. Bu cehennem, dünyanızdan Jorge Luis Borges’in ‘Babil Kitaplığı’ adlı kısa öyküsüne dayanmaktadır. Burada muhtemelen yazılabilecek olan bütün kitapları bulabilirsiniz. Gitmeye hazır olduğunuzda, dünyadaki hayat hikâyenizi (imla, dilbilgisi vs. hatalar içermeksizin) anlatan kitabı bulun ve levhanın altındaki yarığa yerleştirin. Öykü kabul edilirse, hayalinizin ötesinde harikalar ve mutluluklarla dolu harikulade bir cennete alınacaksınız. Burada kaldığınız sırada Zerdüştlük hakkında bir kitap okumak isteyebilirsiniz. Özel bir düzenleme sayesinde her katta bir tane bulunuyor. Diğer kitaplar rasgele dağıtılmıştır. Yiyecek büfesinde yemek istediğiniz her şeyi bulabilirsiniz. (…)

ANLAMSIZ KELİMELER DİZİSİ

Soren Johannson şaşkındır. İnançlı bir Hıristiyan olarak geçirdiği hayatının sonunda cehenneme gelmiş ve gerçek dinin, hakkında hiçbir şey bilmediği Zerdüştlük olduğunu öğrenmiştir. Üstelik cehennem hiç de düşündüğü gibi değildir. İstediği yemeği alabileceği büfeleri ve her daim temiz odalarıyla steril bir ortamdır cehennem. Soren, asıl zorluğun kendi kitabını bulmak olduğunu kısa sürede öğrenir. Zira sayısız katın ve koridorun olduğu bu tuhaf cehennemde bırakın hayatının hikâyesini bulmayı, anlamlı cümlelerden oluşan bir kitaba rastlamış insan neredeyse yok gibidir. Kitap ciltleri anlamsız işaretler ve kelimelerle doludur. Sonuca ulaşmanın binlerce hatta milyonlarca yıl sürebileceğini hesaplayan Soren, cehennemde pek çok insanla karşılaşır. Onlara hikâyesini anlatır ve onların hikâyelerini dinler. İşin en ilginç taraflarından biri de cehennemdeki herkesin Beyaz ırka mensup olması ve İngilizce konuşmasıdır.

Bu kısa, ama felsefi romanı herkese özellikle de korku ve fantazya meraklılarına tavsiye ederim. Romandan önce Jorge Luis Borges’in ‘Babil Kitaplığı’ öyküsüne yeniden göz atmanızda da fayda var.

  • Kısa Bir Cehennem Ziyareti
  • Yazar: Steven L. Peck
  • Çeviri: Yosun Erdemli
  • Türü: Roman
  • Baskı Yılı: 2019
  • Sayfa Sayısı: 112 Sayfa
  • Yayınevi: Çınar Yayınları

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Küresel Roman Türkiye’de ilk kez yayımlanıyor.

Read Next

Yaşayan Romanyalı Şairler Seçkisi için
: Şiir Evreni

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram