Celâl Üster’in Türkçesiyle ‘Aşk Olsun – Eski Ozanlardan Sevda Şiirleri’

Celâl Üster’in Türkçeye kazandırdığı şiirlerden oluşan “Aşk Olsun – Eski Ozanlardan Sevda Şiirleri” adlı kitap Can Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Kitapta, İÖ 3000’den İS 17. yüzyıla uzanan geniş bir aralıkta, Sümer şiirinden Antik Yunan’a, Eski Mısır’dan Hindistan’a, Çin’den Japonya’ya, farklı kültürelden aşk şiirleri okura sunuluyor.

Celâl Üster, kitabın önsözünde; “Farklı çağlar, ülkeler ve uygarlıklardan ozanların farklı dillerde söyledikleri, yazdıkları şiirler. Ama ortak bir dilleri de var bu ozanların: Aşk’ın dili” diyor: “Gerçekten de, ister Sumer dilinde, ister Eski Mısır dilinde; ister Yunanca, ister Latince; ister Sanskrit dilinde, ister Çince ya da Japonca yazılmış olsunlar, bu kitaptaki şiirlerde Aşk’ın ortak dilini bulacaksınız. Hiçbir çağ, hiçbir uygarlık yok ki, Aşk’sız bir dönem yaşanmış olsun. Hiçbir çağ, hiçbir uygarlık yok ki, şiirsiz bir dönem yaşanmış olsun.”

TİMAŞ
TİMAŞ

“Bu kitap, aşka mısra düşürmüş ozanların kitabı. Şiirlerin kimi, tene duyulan tutkuyla yakılmış; kimi, ayrı düşülen sevgilinin özlemiyle; kimi, sevilenin yüz vermeyişlerinin yasıyla. Tanrı’nın, evreni, güzelliğini seyretmeye doyamadığı için yarattığına inananlarsa, evrende yansıyan Tanrı güzelliğine duydukları Aşk’ı, güzelden güzelliğe evrilen bir Aşk’ın duyumsamalarını ölçüye uyağa vurmuşlar.”

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

39. İstanbul Film Festivali Ulusal Kısa Film Yarışma Jürisi Belli Oldu

Read Next

Minik Tavşanın Büyük Macerası: Ponpon

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram