Cesaret Ustası; Sakin Ol Anton!

Kitabımızın ana karakteri Anton da çok hareketli ve ortalama bir çocuk olarak bodrum kata tek başına inmekten korkuyor ve böylece Cesaret Ustası’nın yolcuğu başlıyor.

Çocuk kitaplarını yetişkin gözüyle okuyarak yorumlamaya çalışıyorum. Kitapları okurken bazı kitaplar çocukluğuma dönüp bu kitabı okusam nasıl hissederdim? Diye sorgulamaya sebep oluyorlar.

Elimdeki kitap Cesaret Ustası: Sakin Ol Anton! da beni çocukluğuma götüren kitaplardan biri. Çocukluğumuzda abim ve ben uzun koridorun sonundaki tuvalete yalnız gitmemek için birbirimizi kandırmaya çalışırdık; birimiz tuvalete girerken diğeri kapıda beklerdi. Ama karanlıktan korktuğumuzu birbirimize söylediğimizi hiç hatırlamıyorum ya da anne-babamıza. Karanlık koridorda boşluğu canavarlara benzeterek, kendi kendimizi korkutarak geçirdiğimiz dakikalarımıza yazık değil mi? Büyüklerin bile karanlıktan korktuğunu bilmiyorduk, korkuyu birbirimize dahi itiraf edemiyorduk. Bu kitap da daha cesur olmak isteyen bir çocuk hakkında.

Korku ve cesaret

Kitabımızın ana karakteri Anton da çok hareketli ve ortalama bir çocuk olarak bodrum kata tek başına inmekten korkuyor ve böylece Cesaret Ustası’nın yolcuğu başlıyor. 7 yaşında ortalama bir boya, kiloya ve ortalama bir cesarete sahip olan Anton, bir okul gezisine hazırlanıyor ve bu gezi onun annesinden ayrı yaptığı ilk yolculuk. Kitapta geziye hazırlanırken, gezi esnasında ve sonrasında Anton’un yaşadıklarını ve bunlara karşılık neler hissettiğini okuyoruz. Her şey dışarıdan çok normal görünse de Anton’u korkutan yanları, kafasında dolaşıp duran düşünceleri, ailesinden ve arkadaşlarından aldığı destek ile fikirlerinin nasıl değiştiğine tanıklık ediyoruz. Bir yetişkin olarak Anton’un yaşadığı duygu durumları bana bile çok yakın geldi.

Cesaret Ölçer

Elimdeki kitabı diğer kitaplardan ayıran özelliklerinden bahsetmek gerekirse:

  • Cesaret Ölçer; Kitap 15 bölümden oluşuyor ve her bölümün başında bir Cesaret Ölçer var. Okuyacağımız bölümle ilgili fikir veren kısa bir yazı ve Anton’un 10 üzerinden kaç derece cesaretli olduğunu bölüme başlamadan öğreniyoruz. Cesaretin ölçülebilir olması ve aynı kişinin bazen cesur bazen daha korkak davranması benim en çok keyif aldığım kısım oldu. Kitabı tamamlarsanız, Anton korktuğu şeyleri deneyimledikçe daha cesur bir çocuk olmaya başlıyor.
  • Korkak Tavşan; Hikâyede Anton korktuğu anda beliriveren bir korkak tavşan var. Korkan tavşan bıyıklarını Anton’un ensesine sürüyor, onun içini gıdıklıyor ve korkutuyor. Bu metafor beni çok eğlendirdi. Sözün özü; korkan Anton değil, tavşan! J Tabi, annesinin kendisine tavşanım diye seslenmesi veya oyuncaklarının çoğunlukla tavşanlardan oluşmasını bir tesadüf olarak sayabilirsek.

Bunlar dışında kitaptaki çizimler ve farklı renklerdeki sayfalarıyla görseller ve hikâye uyum içinde ilerliyor. Cesarete dair yaygın inanışlar, cesur insan kimdir gibi düşüncelere çok eğlenceli bir hikâye içinde cevaplanmış oluyor. 8 yaşından itibaren çocukların keyifle okuyabileceği bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Keyifli okumalar dilerim!

Ebeveynlere Faydacı Puanlama:

Görsellik:  5 puan, hem sayfa renkleri hem görsellerle hikaye desteklenmiş.
Hikâye: 5 puan, kitabın belirgin bir ana teması olması akıcı olmasını sağlamış
Eğitici/Öğretici Nitelik: 4 puan, farklı bakış açıları sağlıyor.
Hayal Gücü Gelişimi:  5 puan,
Kültürel Gelişim: 3 puan, ormanda yapılan okul gezisi bizim yaşantımıza uzak olduğu

25 üzerinden, 22 puan alıyor.

  • Cesaret Ustası
  • Sakin Ol Anton!
  • Yazan ve Resimleyen: Meike Haberstock
  • Çeviri: Olcay Mağden Ünal
  • Baskı Yılı: 2016
  • Sayfa Sayısı: 124 Sayfa
  • Yayınevi: Tudem Yayınları
Pınar Palamutlu
Latest posts by Pınar Palamutlu (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Kırmızı Kedi Beşiktaş’ta ikinci mağazasını açıyor.

Read Next

Levent Yanlık’ın “Sürgün Ruhlar” Romanı Üzerine

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *