Çocuklar için Yaşar Kemal’in Kaleminden  
TUDEM
 

Çocuklar için Yaşar Kemal’in Kaleminden

 
TİMAŞ
Say Yayıncılık

Yaşar Kemal’in çocuk kitabı Kalemler, güzel bir dilin, yazarın usta betimlemelerinin bir kaydı. Ne güzel Yaşar Kemal’i çocukça ve resimle okumak!

Yaşar Kemal’in İstanbul’u, çocuklar için. Çöpler, İstanbul’un tepeleri, gecekondular, Anadolu’dan gelenlerin yıkık dökük evleri… Bu manzara sanki eski Türk filmlerinde kalmış gibi gelir insana; ama aslında hâlâ İstanbul bu İstanbul’dur, gecekondu nüfusunun artık TOKİ’lere sıkıştırılması minik bir fark yaratıyor olsa da. Çöpü aynı, yoksulluğu aynı, göçü aynı, dili aynı.

Ayrıntı Yayınları
Günışığı Kitaplığı

Çocukluktan yetişkinliğe herkesi sarıveren nefis betimlemeler

Değişmeyen bir şey de Yaşar Kemal’in dili. Çocukluktan yetişkinliğe herkesi sarıveren nefis betimlemeleri Kalemler’i de işte o Yaşar Kemal kitapları sınıfına sokuyor. Bu dille Yaşar Kemal, bizim şimdiki çocuk kitaplarında görmeye alışık olmadığımız, çocuğu aklı ve idraki olan bir insan yerine koyan, didaktik olmayan, başından sonuna karakterin bir değişime uğradığı bildiğimiz edebiyat kaleme almış. Rıfat Ilgaz’ın, Orhan Kemal’in çocuk kitapları gibi tatlı, gerçek ve dili güzel.

Neriman’ın babası çöpçülük yapar, çöplerde bulduğu kalemleri de temizleyip kızına hediye eder. Neriman yüzlerce kaleminin bir kısmını bir gün çantasına götürür ve arkadaşlarına gösterir, onlarla paylaşır; herkes hayranlık duyar; kendini iyi hisseder. Bu kadar kalemin nereden gelip de Neriman’da toplandığını herkes merak eder tabii. Bundan sonrası talihsizlik. Kızcağız hırsızlıkla suçlanır ama babasının çöpten topladığını söylemez kimseye, babasına da söyletmez; “intihar ederim” eder. Kız, okuldan kovulur, ailecek mahalleden izleri silinir.

“Çöplükler şehirlerin tıpı tıpına aynasıdır… Bir şehir pisse, aşağılıksa, kalleşse, acımasızsa o şehrin çöplükleri bin misli daha pis kokar… Haa, bir de renk renk kalemler çıkar İstanbul çöplüklerinden… Altın yüzük çıktığı da olur.”

9 yaş üstü çocuklar için uygun olan kitap, Sedat Girgin’in enfes çizimleriyle akılda kalıyor, resimler duygulara dokunuyor. Ne güzel Yaşar Kemal’i çocukça ve resimle okumak!

  • Kalemler
  • Yazar: Yaşar Kemal
  • Resimleyen: Sedat Girgin
  • Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
  • Sayfa Sayısı: 48
  • Baskı Yılı: 2016

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Nil Cihan

Read Previous

“Sıfırcı Hoca” Kurthan Fişek’in Seçme Eserleri…

Read Next

Üçler Kitabı; Yürüyen Siyah

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *