Çocuklar için Yeni Bir Klasik Adayı: Ay Işığından İçen Kız

Yapılan övgüler göz önüne alındığında, kitabın genç okuyucular için iyi bir seçenek olacağı söylenebilir. Kitap ayrıca içerdiği pozitif mesajlar ve rol modeller nedeniyle de olumlu eleştiriler aldı.

Yazan: Alana Romain
www.romper.com

Kelly Barnhill son romanı Ay Işığını İçen Kız ile 2017 Newbery Medal ödülüne layık görüldü. Ancak Newbery Medal ödülünün kitabın ilk aldığı ödül olmadığını söylemek gerek. 2016 yılının ağustos ayında piyasaya çıkmasının ardından kitap The New York Times Çoksatanlar Listesine girdi, Entertainment Weekly’nin 2016’nın en iyi çocuk kitaplarından biri oldu, ayrıca New York Halk Kütüphanesi, Chicago Halk Kütüphanesi, Publishers Weekly ve School Library Journal dergileri tarafından “2016’nın En İyi Kitabı” seçildi. Ay Işığını İçen Kız aynı zamanda 2017 yılı Booklist Gençlik Kitapları Editörünün Seçimi ödülünü aldı.

Ay Işığını İçen Kız, Luna adındaki küçük bir kızın hikâyesini anlatıyor. Luna’ya bebekken onu kurtarmaya çalışan bir cadı tarafından yanlışlıkla sihirli güçler veriliyor. Büyüdükçe ve sihri ortaya çıkmaya başladıkça Luna’nın tesadüfen edindiği yeteneğiyle nasıl baş edeceğini ve ortaya çıkabilecek korkunç sonuçları nasıl engelleyeceğini öğrenmesi gerekiyor.

Barnhill yazar olarak ciddi bir başarı elde etmesine rağmen yazarlık onun tek mesleği değil. Barnhill aynı zamanda Minnesota’da sanat eğitimi dersleri veriyor ve kişisel web sitesinde kendini “eski bir öğretmen, eski bir barmen, eski bir garson, eski bir aktivist, eski bir park bekçisi, eski bir sekreter, eski bir temizlik görevlisi ve eski bir kilise gitaristi,” olarak betimliyor.

Yapılan övgüler göz önüne alındığında, kitabın genç okuyucular için iyi bir seçenek olacağı söylenebilir. Kitap ayrıca içerdiği pozitif mesajlar ve rol modeller nedeniyle de olumlu eleştiriler aldı.  Kitabı “manevi duygular ve güçlü bir kadın kahraman içeren ustalıkla kurgulanmış bir fantezi,” olarak betimleyenler de oldu.

  • Ay Işığından İçen Kız 
  • Yazar: Kelly Barnhill
  • Çeviri: Özge Çağlar Aksoy
  • Türü: Çocuk Edebiyatı
  • Baskı Yılı: Mayıs 2017
  • Sayfa Sayısı: 424 Sayfa
  • Yayınevi: Hep Kitap
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Aslı Erdoğan: Türkiye bir toplama kampına dönüştü

Read Next

“Bir kişi çünkü, dünya demektir. Dünya da hikâye…”

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *