Çocuklara Macera: İlginç Ülkeler Dizisi Advinle devam ediyor

Koray Avcı Çakman’ın İlginç Ülkeler Dizisi’nin ikinci kitabı raflarda.

İlginç Ülkeler Dizisi’nin ilk kitabı, “Advin Sahra Çölünde” hakkında geçen yıl bir tanıtım yazısı* yazmıştım; şimdi ikinci kitabın çıktığını kitabın yazarı Koray Avcı Çakman ile mesajlaşınca öğrendim ve imzalı bir kopyasını edindim.

17Mart_M7_gorilla

Serinin ikinci kitabını hızla okudum, zira ilki gibi heyecanınızı zinde tutmayı ve sonuna kadar merakınızı diri tutmayı başarıyor.

İlk kitabı okumamış olanlara tanıtmak için, okuyup da unutmuş olanlara da hatırlatma olsun diye kitabın kahramanı Advin’den bahsedeyim biraz. Antropolog anne ve babası araştırmaları için farklı ülkelere seyahat ederken Advin de okulundan fırsat buldukça onlara katılır. Bu seyahatler sırasında ilk serüvenini anne babasının bir araştırma için gittikleri Tunus’ta yaşar; tabii ki yanında maymunu Fora da vardır.

İkinci kitapta, Advin ailesi ve Fora ile birlikte yine bir Afrika ülkesi olan Uganda’ya gidiyor. Kapuçin maymunu Fora, hareketli, biraz yaramaz ve ufak tefek eşyaları aşırmayı seven bir maymundur. Bu özelliğiyle gezdikleri bir pazarda bir adamın dikkatini çeker. Bu gezinti sırasında Advin, sevgili maymununu kaybeder ve dahası maymununu pazardaki o adamın kaçırdığını anlar.

Bu maymun bizim için çok önemli profesör. Advin dokuz yaşındayken Fora’yı ona ben getirdim. Bu haylaz maymun öyle hareketliydi ki, bir türlü yerinde durmuyor; neredeyse tüm gününü oradan oraya koşarak geçiriyordu. Bu yüzden Advin ona, araştırmalarımız sırasında bizden duyduğu ve Yunanca’da ‘yer değiştirme’ anlamına gelen Fora ismini verdi.

İlginç Ülkeler Dizisi, çocukların eğlenerek okuyacağı bir macera dizisi. Afrika ülkelerinin kültürel özelliklerine, dünyanın en uzun nehrinin doğduğu yere, kuzey ve güney yarımküreyi birbirinden ayıran ekvator çizgisine, gümüş sırtlı goril ve Marabu leyleği gibi değişik hayvanlara da değinen hikaye örgüsü içinde çocuklar için küçük bilgiler de bulunuyor.

Yol boyu sürekli değişiyordu manzara. Kah kahve ve muz ağaçları, kah yemyeşil çayırlar, kah çocuğunu sırtına bağlayıp başının üzerine meyve dolu leğeni yüklenmiş, ellerinde torbalarla yürüyen yalınayak yerli kadınlar, kah bisikletlerinin arkasında bisikletin neredeyse üç katı büyüklüğündeki muz salkımlarını taşıyan gençler…

Doğaüstü yeteneklerle donanmış insanların ya da kahramanlarını değişik yaratıkların oluşturduğu fantastik kitaplar çocuklar arasında oldukça popüler. Bu dizinin kahramanı Advin, saydığımız bu özellikleri taşımasa da ilginç ve heyecanlı maceralarıyla ilgi çekici bir karakter. İlginç Ülkeler Dizisi macera kitaplarını sevenler için uygun bir tercih olabilir.

  • Advin Gümüş Sırtlı Goriller Ülkesinde
  • Yazan: Koray Avcı Çakman
  • Resimleyen: Yusuf Tansu Özel
  • Kırmızı Kedi Yayınevi, Haziran 2015

*Advin Sahra Çölü’nde

Perge Dündar
Latest posts by Perge Dündar (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Gereksiz İnsan Peçorin – Bir Karakter Analizi

Read Next

Çocuklara Sevgiyi Anlatan Bir Kitap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *