Çocuklara Sevgiyi Anlatan Bir Kitap

Sevgiyi anlatmak, sevgi ile ilgili sorulara yanıt aramak kolay değil, “Sevgi Nedir?” kitabı bu işi biraz kolaylaştırmaya soyunmuş çocuklar için minik bir felsefe kitabı.

sevgi nedirÇocukların anne ve babalarına yönelttiği sorular “Neden” kalıbının dışına çıkarsa eğer, ebeveyn tarafında alarm zilleri çalmaya başlar. “Ben nasıl oldum?” “Onun adı neden Ali?” “Palyaço balığı neden turuncu?” gibi çeşitli sorular bizim tahayyülümüzün sınırlarına dayanır, verilecek cevaplar biraz gecikir. Elbette hayata eğlenceli yönünden bakanlar, saçmalama hakkını sonuna kadar kullanabilir…

Sevgi, aşk, nedensellik gibi meseleler en çok da sohbet ederek, karşılıklı sorular ve cevaplarla anlam kazanır. Soyutlamanın hisle bağını söze dökmek kolay olmasagerek ama çocuklar bunun yolunu bulmuş gibi görünüyor: Çocuklara “seni ne kadar sevdiğimi biliyor musun?” ya da “beni ne kadar seviyorsun?” “Anneanneni mi beni mi daha çok seviyorsun?” ya da “öğretmenini ne kadar seviyorsun?” diye sorduğumuzda aldığımız cevaplar, aslında bu işi çözdüklerini gösteriyor. “Güneşler kadar”, “gökyüzü kadar”, “uzaydaki bir şeyler kadar…” Tudem Yayınları’ının Filozof Çocuk dizisinden çıkmış Oscar Brenifier’in yazdığı Sevgi Nedir? kitabı çocuklara sevgiye dair sorular sordurtan bir kitap. 4 yaş üstü çocuklara yetişkin eşliğinde ve kitabın içeriğinin biraz hafifletilmesiyle güzel bir okuma çıkabilir. Çünkü sorular o yaş grubunun sorularını hatırlatan tatlılıkta ve biraz düşünmeye sevk ediyor. 7 yaş üstü içinse daha keyifli ve verimli bir okuma vaat ediyor kitap. “Annenin ve babanın seni sevdiğini nasıl anlıyorsun ?” sorusuna “Beni öpmelerinden…” cevabı veriliyor. Ama hemen ardından “Evet ama…. Seni her öpen seni seviyor mudur?” ya da “Seni her seven insan seni sürekli öpüyor mu?” gibi genelgeçer olanı sorgulatan, farklı sevgi anlayışlarını hatırlatmaya çalışan bir yanı var. Aşk ve kıskançlık konusu da sevgiye dair ve elbette kitapta da işleniyor. Ek olarak kıskançlık da bilince çıkması açısından konuşulmaya değer bir konu, üstelik mesele kardeş kıskançlığı ise… Ancak bu başlık altındaki bir görsel biraz itici; kitabı birlikte okurken çocuğunuza kitaptaki karakterin elinde neden bir bıçak olduğunu açıklamakta zorlanabiliriz. Aşk bölümünde de aşk ve kader bağı kuran cümle sanki çeviri kurbanı olmuş gibi görünüyor. “Bir yerlerde, kaderinde yazılı olan biri var mı?” cümlesi çocukların diline yakışmasagerek.

Çocuklar için felsefe alanında az olan kaynaklar arasında değerli bir yeri olan Filozof Çocuk serisinin gözden kaçmaması dileğiyle.

  • Sevgi Nedir?
  • Yazar: Oscar Brenifier
  • Resimleyen: Serge Bloch
  • Çeviri: Ayşen Türkmen
  • Tudem Yayınları
  • Nisan 2015
Nihal Ünver
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Çocuklara Macera: İlginç Ülkeler Dizisi Advinle devam ediyor

Read Next

Soframız hazır, buyurmaz mısınız?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *