Çocuklara Tatil İçin 10 Güzel Kitap

Yarıyıl tatiline girecek çocuklarınıza karne hediyesi olarak kitap almak en güzel hediye bana kalırsa.

Çocuğa Bak yazarlarımız bu hafta tatil için çocuğuma hangi kitapları alsam diye düşünen ebeveynlere 9 kitaplık bir liste sunuyor. Günışığı Kitaplığı’ndan seçtiğimiz kitaplar genellikle bir dizinin veya serinin örnekleri.

Umuyoruz bizim çocukların beğendiği, Türk ve dünya yazınının bu önemli örneklerini sizler de beğenirsiniz. Kar yağan şehirlerde yaşıyorsanız umarız tatil günlerini kitap okuyarak ve kartopu oynayarak geçirirsiniz. Kartoplarının camlara çarptığında can yakmadığı güzel günler yaşayın.

İyi tatiller çocuklar. İyi okumalar.

Kuşkular ve Dinozor Kemikleri – Minik İzciler Dizisi – M. Alp Zengin

Merhaba arkadaslar, ben Muhammed Alp Zengin. Bu ay size severek okuduğum Kuşkular ve Dinozor Kemikleri isimli kitabı tanıtacağım.

Minik İzciler adında bir grup varmış. Grup toplantı yapmış ve toplantıda müze gezisi yapacaklarını söylemişler. Ama içlerinden birinin ailesi de geziye katılacakmış. Fakat gruptaki kimse ailesinin gelmesini istemiyormuş. Geziye gelecek aile seçilmiş ve yola çıkmışlar. Yolculukta başlarına gelenleri ise sizin okumanızı isterim.

Ben okurken hepsini tanımış gibi oldum ve onlarla birlikte müzede gezdim. Bu kitabı size öneriyorum bence siz de benim gibi çok beğeneceksiniz.

 • Kuşkular ve Dinozor Kemikleri
 • Minik İzciler Dizisi 4
 • Yazar: Judy Delton
 • Resimleyen: Alan Tiegreen
 • Çeviren: Jale Alguadiş
 • Sayfa Sayısı: 108
 • Yayınevi: Günışığı Kitaplığı

Susi’nin ve Paul’ ün Gizli Günlükleri – Asya Belenkoğulları

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba arkadaşlar.

Bugün sizlere Susi’nin ve Paul’un Gizli Günlükleri adli kitabi tanıtacağım. Aslında bu kitapta iki tane hikaye var. Biri Susi’nin Gizli Günlüğü , digeri ise Paul’un Gizli Günlüğü.

Hikayede o kadar çok karakter var ki hepsini yazamam. Ama en sevdiğim karakterleri yazabilirim. En sevdiğim karakterler; Aleksander, Susi, Julia, Anna, Miehi, Floriam ve Emma. Bu karakterleri çok sevdim.

Sevmediklerim ise; Paul, Cilli, Konigwiessen ve Peci.

İlk önce Susi’nin ve Paul’un Gizli Günlükleri’nde en sevdiğim kişileri neden sevdiğimi söyleyeceğim. Çünkü benim hayatımdaki çoğu davranışlarımı yapıyorlar. Sevmediklerimi sevmeme nedenim ise onlar bana tuhaf göründü.

Neyse bu kitapta iki kişi gizli günlük yazıyor. Susi okula gidecek, giymesi icin kıyafet konusunda iki seçeneği var. Biri çok beğendiği elbisesi diğeri ise hiç beğenmediği İskoç eteği. O eteği giyince çok şişman göründüğünü düşünüyormuş. Eğer hava güneş açarsa elbiseyi fakat hava bozarsa eteği giyecekmiş. Acaba hangisini giyecek ? Cevabını söyleyeyim; İskoç eteği. Susi o gün çok şanssız gibiydi, İskoç eteğiyle okula gitmek zorunda kalmış. Başka olaylar da yaşamış. Mesela; eskiden Susi Paul’un en iyi arkadasıymış ama artık ondan hiç hoşlanmıyormuş. Üstelik Paul Susi’nin evinde 100 saat kalacakmis. Bir de okulunda herkese hava atıyormuş. Susi çok şanslı değilmiş.

Bu hikayede başka tuhaf olaylar da var hepsini anlatamadığım için hikayenin devamını sizin okumanızı isterim.

Neyse şimdi Paul’nun Gizli Günlüğü adlı bölüme geçelim.  O bölümde Paul çılgınca işler yapıyor.  Bana biraz benziyor. Ama ben onun gibi evden kaçmıyorum. Paul’e günler çok sıkıcı geliyormuş.  Viyana’da anneannesi ile kalıyormus. O evdeyse oyun oynayacak yer yokmuş.  Futbol oynaması yasakmış. Hatta futbol topunu bile anneannesi bir dolaba saklamış. Televizyon izlese filmlerde en heyecanlı anında televizyonu anneannesi kapatıyormuş ve kitap okuması gerektiğini söylüyormuş. Bu nedenle Paul gizli günlük yazmaya karar vermiş.  Yoksa başka yapacak bir şeyi yokmuş.

Bu kitabi çok sevdim ve bu kitabı ortaokudakilere ve ilkokul 4′ lere tavsiye ederim. Çünkü onlara uygun olduğunu düşünüyorum.

Bu harika kitabi yazan ise Christina (Kristina) Nostlinger’dir.

Umarım beğenirsiniz,  bence siz de okumayı deneyin.  Bir dahaki yorumuma kadar görüşmek üzere hoşçakalın.

 • Susi’nin ve Paul’ün Gizli Günlükleri
 • Yazan ve Resimleyen: Christiane Nöstlinger
 • Çeviri: Mine Kazmaoğlu
 • Sayfa sayısı: 120
 • Yayınevi: Günışığı Kitaplığı

Yasemin ve Lavanta – Yasemin ve Lavanta Dizisi 1 – Berra Aksu

Merhaba arkadaşlar,

Bu yıl yine sizlerle birlikte olduğum için çok mutluyum.

Bugün sizlere yorumlayacağım kitabın adını söylemek isterim. Yorumlayacağım kitabın adı YASEMİN VE LAVANTA.

İlk önce karakterlerden söz etmek istiyorum. Karakterler Yasemin, Lavanta, Osman Dede, Gümüş Hanım, Çetin, Tülay ve Tüylü.

Şimdi arkadaşlar kitabı sizlere kısaca anlatacağım.Yasemin,yarıyıl tatilini babaanne ve dedesinden geçirmek için ailesiyle birlikte oraya giderler, ama yolculuk sırasında en sevdiği oyuncağı kedisi Gıcır’ı kaybeder.

Üstüne üstlük yolda ateşlenir; gözlerini açtığındaysa yanında eski kıyafetleriyle yapılmış mor saçlı bir bez bebek bulur, bebeğin ismini Lavanta koyar. Kısa sürede ayrılmaz ikili haline gelen Yasemin ve Lavanta’birbirinden farklı olaylarla karşılaşılar, kısaca başlarına çok ilginç şeyler gelecektir…

Evet arkadaşlar size kısaca anlattım.

Şimdi sizlere kimlerden hoşlandım kimden hoşlanmadım onları söylemek istiyorum.

Ben  Lavantadan hoşlandım çünkü saçları mor ve mor benim en sevdiğim renk. Bu nedenle Lavanta dan hoşlandım. Kimden hoşlanmadım diye sorarsınız hikayede olan arıdan hoşlanmadım çünkü Lavanta’nın sırtına saplandı o beni biraz üzdü…😯

Bu kitabı 3 ve 4. sınıflara tavsiye ederim çünkü tam onlara göre resimlerini de sorarsanız resimleri çok şık ve çok güzel.

(Az resimli olmasına rağmen 🙂)

Eğer  bu kitabı aldıysanız ve okumaya başladıysanız iyi okumalar.

 • Yasemin ve Lavanta
 • Yazar: Sevgi Saygı
 • Resimleyen: Merve Atılgan
 • Sayfa Sayısı: 67
 • Yayın Tarihi: 2017
 • Yayınevi: Günışığı Kitaplığı

Gökkuşağı Yazı – Dilara Tanrıkulu

Sevgili Arkadaşlar Merhaba,

Sizlere “Gökkuşağı Yazı” adlı kitabı yorumlayacağım. Melis’in annesi ve babası çalışmaktadır. Göksu adında bir kız kardeşi vardır. Ancak kardeşi otizmlidir. Bu nedenle Melis kardeşi ile ilgilenmektedir. Çünkü onun ilgiye ihtiyacı vardır. Fakat kendisi de çocukluğunu yaşayamamaktadır. Annesi ve babası yoğun  olduklarından Melis’le fazla ilgilenmemektedirler ve hatta onun arkadaşlarını bile tanımamaktadırlar. Anneannesi, dedesi, teyzesi, dayısı Melis ve Göksu ile ilgilenmektedir.

Melis çok iyi kalpli bir kızdır. Bir gün dedesi onu hayvanat bahçesine götürür. Bubik adında bir fille tanışır, onu çok sever. Acaba Bubik nereye gidecek? Melis’in hayatında nasıl değişiklikler olacak?

Ben bu kitabı zevkle okudum ama konuyu bence çok uzatmışlar. Ben kitabın başlığını çok beğendim. Başlığa uygun daha farklı bir hikaye yazılabilirdi. Bu kitabı dördüncü ve beşinci sınıftaki arkadaşlarıma öneriyorum. İyi okumalar.

 • Gökkuşağı Yazı
 • Yazarı: Sevim Ak
 • Yayın Tarihi: Nisan 2016
 • Sayfa Sayısı: 228
 • Yayınevi: Günışığı Kitaplığı

Kedilerin Kaybolma Mevsimi – Ece Çilingir

Merhaba arkadaşlar ben Ece,

Bu hafta okuduğum kitabın adı “KEDİLERİN KAYBOLMA MEVSİMİ

Bu kitap birkaç bölümden oluşuyor.

Sevgi çok içine kapanık bir çocukmuş. Onun bir kedisi varmış adı ise Titrek’miş. Titrek de Sevgi gibiymiş. Bir gün Titrek kaybolmuş. Sevgi bu duruma çok üzülmüş.

O gün dışarıya çıkınca bir kaç kişinin daha kedisini kaybettiğini duymuş. Kedisi kaybolanlar Nazan Hanım, Nurten Hanım, İbo Bey ve Komiser Beymiş. Ardından bir kedi hırsızı olduğunu düşünmüşler. Ama bu işte bir gariplik varmış herkesin kedisi 18 HAZİRAN’da kaybolmuş. Sevginin arkadaşları birbirlerinin kedilerini aramaya koyulmuşlar Ve Aysel Hanım ile tanışmışlar. Aysel Hanım çok iyi biriymiş. Hep kedilere yardım edermiş.

Hikaye bu kadar değil tabii ki,sonu çok heyecanlı.

Eğer merak ediyorsanız mutlaka okuyun.

Bu kitapta en çok Aysel Hanım’ı sevdim çünkü çok iyi ve kedisever bir insan.

Bu kitapta sevmediğim kişi ise Nazan Hanım, düşüncelerini insanların yüzüne söylemesinden hoşlanmadım.

Bu kitabı çok sevdim eğer benim gibi siz de kedileri çok seviyorsanız okumanızı tavsiye ederim.

Kitaptaki resimler renkli ve komik yani çok beğendim. Hiç bir eksiği yok.

Bir başka macera dolu kitapla tekrar görüşmek üzere sevgiyle kalın.

 • Kedilerin Kaybolma Mevsimi
 • Yazan ve Resimleyen: Behiç Ak
 • Sayfa Sayısı: 95
 • Yayın Tarihi: Ağustos 2017
 • Yayınevi: Günışığı Kitaplığı

Aklından Düşünceler Geçen Çocuk – Elmas Zehra Yavuz

Selam sevgili arkadaşlar. Bugün sizlere Christine Nöstlinger’in ”Aklından Düşünceler Geçen Çocuk” adlı kitabını tanıtacağım.      

Rosalinde’nin kafasında kimseye anlatamayacağı düşünceler var. Çok gizli düşünceler. ‘’Aklındaki düşünceleri kimse görmüyor. Böylesi daha iyi!’’ der Rosalinde. Sadece büyükbaba onun düşüncelerini okuduğunu iddia eder, onu yıllardır izlediği ve çok iyi tanıdığı için.           

Mesela, Rosalinde’nin kafasında, ismi hakkında bile düşünceler var. Adının  ona uyup uymadığını kendine sorup duruyor. Rosalinde, pembe ıhlamur ağacı demek, gerçi böyle ağaç yoktur, ama herkes gözünün önünde pembe bir ıhlamur ağacı hayal edebilir ve  hasta olunca pembe ıhlamur çayı içebilir.      

Rosalinde, meslekler konusunda da düşünüyor. İnsan büyünce hangi meslek sahibi olacağını düşünmeli. Rosalinde futbolcu olmak istiyor, arkadaşı Fredi gibi. Ama, sınıftaki çocuklar onunla bu konuda alay ediyorlar.

Rosalinde sürekli bir şeyleri unutuyor (pastel boyalarını, büyükannesini  uyandırmayı, ya da Fredi’ye kitap götürmeyi), bu yüzden sinirli oluyor ve kendine iki kat daha kızıyor.

Rosalinde’yi ben beğendim, çünkü kendi hayal ve düşünceler dünyasında yaşıyor. Ve bütün çocuklar gibi, düşünmeyi ve hayal etmeyi çok seviyor. Üstelik bazen komik olabiliyor.

Kitapta sevmediğim 7. Bölüm ‘’Kimse beni sevmiyor’’. Bu bölümde onu kimsenin sevmediğini düşünüyor. Bazen bizim istediğimiz olmayınca böyle düşünürüz. Ayrıca kitapta kaba kelimeler geçiyor. Bence ilkokuldaki çocuklar bunlar gibi kelimeler hiç kullanmamalı. Ve hiç beğenmediğim kısım Rosalinde ölümünü düşünüyor ve bunu kafasında canlandırıyor. Bu çok kötü ve çok üzücü, çocuklar her zaman güzel şeyler düşünmeli ve mutlu olmalı.

Kitabı okumayı tavsiye ederim, 7. Bölümü hariç.

Herkese iyi okumalar ve güzel, mutlu düşünceler…

 • Aklından Düşünceler Geçen Çocuk
 • Yazar: Christine Nöstlinger
 • Resimleyen: Erhard Dietl
 • Çeviren: Necdet Neydim
 • Sayfa Sayısı: 89
 • Basım Tarihi: 2016
 • Yayınevi: Günışığı Kitaplığı

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin – Korkunç Gıcık III. Hıçkıdık Serisi – Emirhan Ünsal

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere Ejderhanı Nasıl Eğitirsin adlı kitabı yorumlayacağım. Bu hikayede; Vikingler, Ejderhalar, Kaygısız Zebella,Hıçkıdık, Balık Ayak, Dişsiz Ejderha adında acayıp isimli kahramanlar. Bunlar solucan ve böceklerle besleniyorlar. İğrenççç…

Vikingler binek hayvanları yerine ejderha eğitmeye karar veriyorlar. Issız kayalarda ejderha arıyorlar.  Bu arada çok korkuyorlar ama iyi bir  Viking olmak istiyorlarsa  geri dönemezler.

Ben bu hikayede isimleri çirkin, kırıcı bazılarını da komik buldum. Örnek olarak; aptal, sümüklü gibi. Siz sakın arkadaşlarınıza böyle isimler takmayın. Bu arada bu hikayeyi küçük çocuklara tavsiye etmiyorum, çünkü takılan isimler biraz kaba.

Ben ejderhaları cok severim. Benim bir ejderham olsa onu eğitmek için önce güvenini kazanırdım. Sonra üstüne biner dünyayı turlardım.

Aslında inanıyorum birgün  eskiden yaşayan  hayvanlar yeniden canlanacak. Ve ben onları görünce cok mutlu olacağım ve onlarla mutlu yaşayacağım. Görüşürüz.

 • Ejderhanı Nasıl Eğitirsin
 • Korkunç Gıcık III. Hıçkıdık Serisi
 • Yazan ve Resimleyen:Cressida Cowell
 • Türkçesi: Mine Kazmaoğlu
 • Sayfa Sayısı: 224
 • Yayın Tarihi: 2016

Karaböcü Kayboldu – Eylül Kademli

Merhaba arkadaşlar bugün size Karaböcü Kayboldu  adlı kitabı anlatacağım. Kitabımızın kahramanları; Karaböcü, Nisan, Neslin Hanım.

Nisan her sabah olduğu gibi annesi ve Karaböcü ile vedalaşıp okula gitti. Annesi temizlik yapmaya koyuldu. Karaböcü Nesrin Hanım’ı çok kızdırdı. Sonrasını siz hayal edin. Karaböcü evden kaçıyor.

Neyse ki sonunda Karaböcü ve Nisan kavuşuyor. Kitapta en çok beğendiğim yer de burasıydı .

Bu kitabı okurken biraz hüzünlendim ama sizlere de mutlaka okumanızı öneriyorum.

 • Karaböcü Kayboldu
 • Yazarı: Niran ELÇİ
 • Resimleyen: Gözde Bitir
 • Sayfa Sayısı: 63
 • Yayın Tarihi: 2017 Basımı
 • Yayınevi: Günışığı Kitaplığı

Çizmeli Gıcır – Yasemin ve Lavanta Dizisi 2 – İkra Zengin

Selam arkadaşlar ben İkra Zengin bu hafta sizlere “Çizmeli Gıcır” adlı kitabı tanıtmak istiyorum.

Yasemin adlı bir kız var bu kızın bir de bebeği var adı da ‘Lavanta’. Yasemin okula başlıyor annesi de öğretmen. Siz şimdi diyeceksiniz ki niye annesinin sınıfında okumuyor. Ben de onu

anlatacaktım. Annesi o yıl dördüncü sınıfları okutuyordu.Yasemin de birinci sınıfa başladığı için annesinin sınıfında okuyamıyordu.Küçükken parkta oynadığı arkadaşı Şule ile aynı sınıftaydı, hatta aynı sırayı paylaşıyorlardı. Yasemin okulu seviyordu ama cuma günlerini iple çekiyordu. Şule hastalanıp bir süre okula gelemez. Yasemin arkadaşını sevindirmek için bildiğimiz çizmeli kedinin yüz onbeşinci göbekten torunu olan Çizmeli Gıcır, Yasemin ile Lavantayı alıp buzdolabının önüne götürüyor. Buzdolabını açınca… Esas hikaye bundan sonra başlıyor.

Bu kitap tam kız çocukları için yazılmış, erkek çocukları için pek uygun olduğunu sanmıyorum.

Ben bu kitapta en çok Yasemin ve arkadaşlık ilişkilerini sevdim.

 • Çizmeli Gıcır
 • Yazar: Sevgi Saygı
 • Resimleyen: Merve Atılgan
 • Sayfa Sayısı: 80
 • Yayınevi: Günışığı Kitaplığı

Kentte Tek Başına – Kanatlı Kediler – Nora Belbachir

Merhaba  Arkadaşlar,

Bugün sizlere Kentte Tek Başına adlı kitabı yorumlayacağım.

Ilık bir akşam üstü Yukarıtepe Çiftliği’nin altı kedisi ambarın avlusuna uzanmış uyuklayarak gevezelik ediyor,kelebeklere esneyip, güneşin altında mırlıyordu. Siyah kanatlı güzel Emma çiftlikte çok sıkılmakta, büyük kentte yeni arkadaşlar bulmak, maceralar yaşamak istemektedir. Sonunda bir gün cesaretini toplar ve havalanıp yola koyulur. Ancak Emma penceresi açık bir ev görür içeride bir adam görür. Adam Emma’ya bir kap süt koyup verir. Adam Emma’nın kanatlarını görünce şaşırır. Adam Emma’ya çok iyi bakar. Her zaman Emma’ya en güzel yemekleri yediriyor ve en güzel yerlere götürüyormuş. Emma’ya ipek derisi olan özel yumuşak bir yatak ve içi mor kadife kaplanmış, kedinannesi kokulu farelerle donatılmış bir taşıma kutusu almış.

Ben bu hikayede en çok Emma’dan hoşlandım çünkü maceracı bir kedi.

Bu hikayede benim hoşlanmadığım kişi yok çünkü bu hikayede herkes birbirine güzel davranıyor.

Benim bu hikayeden çıkardığım sonuç zor durumda kalan birine yardım etmeliyiz.

Bu kitabı 3. Sınıf arkadaşlarıma tavsiye ederim.

İyi Okumalar,

Görüşmek üzere…

 • Kentte Tek Başına
 • Yazar: Ursula K. Le Guin
 • Resimleyen: S. D. Schindler
 • Sayfa Sayısı: 48
 • Yayınevi: Günışığı Kitaplığı
Derleyen: Güzella Bayındır
Takip için
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Buda kadar dingin ve sabırlı, Zorba kadar coşkulu ve tutkulu

Read Next

Bir Vakitsiz Kaybeden: Albert Karako

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *