Çocukların ilk cinsel soruları

Çocuklarla cinselliği konuşmanın zorluklarını bilerek yola çıkan bir kitap: Kızlar, Oğlanlar ve Beden Bilimi

kızlar oğlanlarÇocuğunuz cinsellikle ilgili sorular sormaya başladığında cinsel eğitime başlama zamanı gelmiş demektir. “Cinsellikle ilgili bilgi vermek yerine odasına kitap bıraksak olmaz mı?” sorusuna baştan yanıt verelim: Kesinlikle hayır. Kitabı çocuğunuzla birlikte okuyabilirsiniz ama ona herhangi bir kitap vererek bu sorumluluğu yerine getirmiş olamazsınız.

Çocuklarla cinselliği konuşmanın “zor bir mesele” olduğunu düşünmeden ve bu tür bir eğitimin faydasını, zararını, gerekliliğini ve gereksizliğini tartışmadan önce, cinsel eğitimden ne anlaşılması gerektiğini netleştirelim: Çocuklara ve ergenlere kadın ya da erkek olmayı anlatmak, cinsiyete ilişkin rolleri kabul etmelerini sağlamak, kendi ve karşı cinsin özellikleri hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak. Okul öncesi dönemde verilecek olan cinsellik eğitiminde temel yaklaşım ise şu olmalıdır: Özellikle kendi fiziksel özellikleri hakkında bilgi vermek, karşı cinsten hangi açılardan farklı olduğunu aktarmak, iyi ve kötü dokunuşları ayırt edebilmesini öğretmek.

Özetle bireyin fiziksel, duygusal ve cinsel gelişimini anlaması, olumlu bir kişilik kavramı geliştirmesi, insan cinselliğine, başkalarının haklarına, görüş ve davranışlarına saygılı bir bakış açısı edinmesi ve olumlu davranış biçimi, değer yargıları geliştirmesini sağlamak…

Kuraldışı Çocuk’un yayınladığı Kızlar, Oğlanlar ve Beden Bilimi, kendisine hareket noktası olarak işte tam da bunları alıyor. Verilecek ilk cinsel eğitimin çerçevesinin ne olması gerektiğini merak eden ebeveynler için bir nevi can simidi. İlköğretim çağındaki çocuklara ve ergenlik çağına adım atmak üzere olan genç yetişkinlere “doğru tonda” konuşan bu kitap; vücut kısımlarının adları, fonksiyonları, korunması ve üreme bilgilerini verirken, aslında cinsel eğitimin bunun çok ötesinde olduğu bilincini de genç okuruna sezdiren duru ve anlaşılır metinlerden oluşuyor.

Yazar Meg Hickling, cinsel sağlık eğitimi konusunda birçok ödülü olan bir uzman. Kitabı resimleyen Kim La Fave ise yine çok ödüllü bir çizer. Her ikisi de “tarih boyunca ilk kez çocukların yetişkinlerden daha fazla şey bildikleri” gerçeğini kabul ederek insan bedenine karşı duyulan o ilk merakı layıkıyla karşılama konusunda zorlanmamışlar. Bunda Kanada’dan Japonya’ya kadar birçok ülkenin okullarında ve dini kurumlarında eğitim vermelerinin payı büyük olsa gerek.

Bu kitabı çocuğumuza okurken tipik bir ilkokul sınıfında, cinsellik konusunda konuşmanın nasıl kolaylaştırılabileceğini, onların anlayacağı dili tutturmanın o kadar da zor olmadığını ve pozitif olmanın çocuklar üzerindeki sihirli etkisini görmek birçoğumuza iyi gelecek.

Ne mutlu heyecanlı, araştırıcı, soru soran, gözlem yapan, eleştiren çocuklara ve ne mutlu onların anne babalarına, öğretmenlerine…

  • Kızlar, Oğlanlar ve Beden Bilimi (Cinsellikle İlgili İlk Sorulara Yanıtlar)
  • Yazar: Meg Hickling
  • Çizen: Kim La Fave
  • Çeviren: Nil Gün
  • Yayınevi: Kuraldışı
  • Sayfa Sayısı: 32
  • Baskı Yılı: 2015
Mutlu Dinçer
Latest posts by Mutlu Dinçer (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Yağmur Dinecek Kimse Bilmeyecek

Read Next

Biyografi – Esmahan Aykol

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *