Çocuklarınıza ders çalışmayı sevdirecek iki kitap!

Çocukların matematik ve coğrafya derslerine çalışmasını oyun haline getiren Kraliçe’yi Kurtarmak ve Haritada Kaybolmak, aynı zamanda okumayı da sevdirecek özellikte.

İlkokul öğrencileri ve onların velileriyle sık sık iletişimde bulunan bir rehber öğretmen olarak karşılaştığım sorunsallardan biri “çocuklara ders çalıştırmak, ödev yaptırmak, dersleri sevdirmek” olmuştur. Eğitim sistemimizin eksiklerini ve hatalarını burada yazmak pek olası değil. Zamanında maruz kalmış olan bizler gibi, şimdiki çocuklar da mecburen içindeler bu sistemin ve bu durumda uygulanabilecek öncelikli çözüm, derslerin biraz olsun ilgi çekmesini, merak uyandırmasını sağlamaya çalışmak olabilir.

Kraliçeyi Kurtarmak ve Haritada Kaybolmak kitaplarının yazarı Vladimir Tumanov da kendi oğlunda aynı sorunu yaşamış.

“Oğlum Aleks okula başladığında matematik ona çok can sıkıcı geldi. Gerçekten de kitaplarının benim o yaşlarda okuduklarım kadar sıkıcı olduğunu fark edince, bir çare aradım. Nasıl nasıl derken, oğlumun fantastik kitaplardan çok hoşlanması bana ipucu verdi. Matematiği fantastik bir öyküyle bir araya getirerek, Aleks’e matematiğin de bir macera olabileceğini anlatmaya karar verdim. Kraliçeyi kurtarmak işte böyle doğdu. Oğlum, bir kitabın başkarakteri olmaktan büyük heyecan duyarak, bulmacaları peşi peşine çözdü. Matematiğe bakışının ciddi biçimde değişikliğe uğradığını gözlemledim…”

İşte yazar kendi çocuğundan yola çıkıp Kraliçeyi Kurtarmak’ta matematiği, Haritada Kaybolmak’ta da coğrafyayı sevdirmeye, ya da en azından bu konulara ilgi uyandırmaya çalışmış. Gayet de başarılı olmuş. İki kitabın toplam baskısı 200’e yaklaşmış durumda ve yoğun biçimde ilgi görmeye devam ediyor.

Dersten oyuna kaçarken
Aleks en zorlandığı ve sıkıldığı ders olan matematikle boğuşurken odasındaki kitaplığında daha önce görmediği bir kitaba rastlar: Kraliçeyi Kurtarmak. Açıp bakar. Kitapta İdilya ülkesinin kraliçesi Jayden’in büyücü Rechner tarafından kaçırılıp şatoya hapsedilmesi anlatılmaktadır. Sayfaları çevirdikçe Aleks’in kitaba duyduğu ilgi artar.

Jayden şatoya kapatıldığı bölümde bir problemle karşılaşır ve kitabın devam eden sayfaları zamkla yapışmış gibi açılmaz. Aleks’in bu problemi çözmesi beklenmektedir. Matematikten anlamadığını düşünen Aleks ilk başta kitabı fırlatıp atsa da öykünün devamını merak ettiği ve kraliçeyi kurtarmak istediği için çaresizce probleme girişir. Bunu başka problemler izleyince Aleks, iki arkadaşı Sam ve Vanessa’yı da işe dâhil eder. Acaba problemleri çözüp Jayden’i kurtarabilecekler midir?

haritadaYaşlanmadan öğrenmek için

İkinci kitap olan Haritada Kaybolmak’ta ise Chris ve Francis isimli iki kardeş günün birinde yağmurdan korunmak için bir dükkâna sığınırlar. Ama afacanlar, tezgâhta buldukları şekerlemeleri atıştırınca hızlı yaşlanma hastalığına yakalanırlar. Bunu durdurabilmek ve eski yaşlarına geri dönebilmek için sihirli bir haritada beliren soruları çözerek istenen yerleri bulmaları gerekmektedir. Peşlerine takılan televizyon yapımcısı yüzünden sürekli kaçmak ve saklanmak zorunda kalırlar. Bu kovalamaca ve hızlı yaşlanma durumunda haritada beliren soruları çözmeyi başarabilecekler midir?

Bu kitapları okurken öğrencilerin matematik ve coğrafyaya merakları artar mı bilinmez ama en azından kitap okumaya karşı daha bir ilgi duyacakları kesin.

Fantastik kitapları seven çocuklar kadar bu türe ilgi duyan büyükler için de okumanın zevkli olacağını düşünüyorum.

Not: Benim okuduğum Kraliçeyi Kurtarmak kitabının baskısını resimleyen David Bordeleau’ydu, ama internette gördüğüm 100. baskısını (evet 100 baskı yapmış!) ve Haritada Kaybolmak kitabının 90. baskısını Sadi Güran resimlemiş. Eminim çok güzel olmuştur.

 • Kraliçeyi Kurtarmak
 • Yazan: Vladimir Tumanov
 • Resimleyen: David Bordeleau
 • Çeviren: Mine Kazmaoğlu
 • Günışığı Kitaplığı, 96. Baskı Aralık 2015

 

 • Haritada Kaybolmak
 • Yazan: Vladimir Tumanov
 • Çeviren: Mine Kazmaoğlu
 • Günışığı Kitaplığı, 62. Baskı Kasım 2014
Perge Dündar
Latest posts by Perge Dündar (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Eşekarısı Fabrikası – Ölümcül Bir Kehanet Kutusu

Read Next

Bir yalıtılma ve yalnızlaştırılma halinin romanı; Sünepe

2 Comments

 • Merhaba ;
  İki kitap da oldukça ilgi çekici ancak hangi yaş ya da sınıftan sonra öneriliyor? Çocuk sahibi değilim yeğenime hediye alırken çocuk kitaplarında bu noktada sıkıntı yaşıyorum.
  Bilgilendirirseniz sevinirim.
  Teşekkürler

 • Kraliçeyi Kurtarmak ve Haritada Kaybolmak kitapları her öğrenciye okutulması gerek kitap. Gezi yazıları yazdırarak öğrencilerin seyahat konusunda gelişimlerine katkıda bulunulabilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *