Çok tartışılan ve görmezden gelinen ensest meselesini bütün dehşetiyle anlatan bir çalışma; Kardeşini Doğurmak

Kardeşini Doğurmak, CNN Türk haber spikeri Büşra Sanay’ın Türkiye’de ensest gerçeğini ortaya serdiği, gerçek bir gazetecilik çalışması.

Son günlerin en tatsız gündem konularından biri, aynı zamanda Türkiye’nin kanayan yarası ensest, tüm gerçekliğiyle bir kitapta anlatılıyor: Kardeşini Doğurmak. Haberci Büşra Sanay’ın Doğan Kitap tarafından yayımlanan kitabı, kurbanları, tanıkları ve uzmanları bir araya getiriyor.

Büşra Sanay, yıllarca süren titiz bir çalışmayla ensest mağdurlarından ailelere, sosyologlardan ilahiyatçılara, hukukçulardan eğitimcilere, psikologlardan adli tıpçılara kadar her kesimden insanla konuşarak Türkiye’nin ensest tablosunu ortaya çıkardı. 

“Direkt büyüdüm, büyüttüler”

Kardeşini Doğurmak, CNN Türk haber spikeri Büşra Sanay’ın Türkiye’de ensest gerçeğini ortaya serdiği, gerçek bir gazetecilik çalışması. Sanay, 2015’te Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü ile ensest vakaları hakkında geniş bir röportaj yapmıştı ve bu röportaj oldukça ses getirmişti. Sanay, o tarihten bu yana işin peşini bırakmadı. Adli tıp merkezlerini, cezaevlerini dolaştı; psikologların, akademisyenlerin, sivil toplum kuruluşlarının ve en önemlisi mağdurların ve mağdur ailelerinin kapısını çaldı. Sonuçta ortaya Türkiye’de çok tartışılan, çok gizlenen, görmezden gelinen ensest meselesini bütün dehşetiyle anlatan bir çalışma çıktı.

Dava dosyalarından derlenen, ayrıca öğretmenlerin, psikologların, avukatların aktardığı vakalar, Zülfü Livaneli’nin kapak arkası için yazdığı yazıda da belirttiği gibi “gerçeğin gözünün içine bakmaya çağırıyor bizi.”

Sanay’ın çalışması, bu alanda çalışan hukukçular, akademisyenler ama hepsinden önemlisi çocuğunu korumak isteyen ebeveynler için vazgeçilmez bir kitap. Bu kitap ensestin düşünüldüğünden de yaygın olduğunu söylüyor.

Kardeşini Doğurmak elini taşın altına koymaktan çekinmeyen bir kalemin ürünü…

Büşra Sanay Kimdir?

Büşra Sanay, 1986 Kasım’ında İstanbul’da doğdu. İşçi emeklisi anne babanın üç çocuğundan ikincisi. İlk-orta ve lise eğitimini İstanbul Avcılar’da gördü. Konya Selçuk Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. CNNTürk haber merkezi ve Cumhuriyet gazetesinde staj yaptı. İş hayatına üniversite üçüncü sınıftayken İstanbul CNN Türk Haber Merkezi’nde haber spikeri olarak başladı. Günün sıcak gelişmelerini anlatırken bir taraftan da www.cnnturk.com için röportajlar yaptı. Özellikle “Ensest” konusunda mağdurlarla yaptığı röportajlar, Türkiye’nin gündemini sarstı.

  • Kardeşini Doğurmak
  • Türkiye’de Ensest Gerçeği
  • Yazar: Büşra Sanay
  • Türü: Araştırma
  • Baskı Yılı: Şubat 2018
  • Sayfa Sayısı: 372 Sayfa
  • Yayınevi: Doğan Kitap

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Türkiye’de 3 dil yok oldu 15 dil tehlike altında!

Read Next

Dünyanın İlk Kitap Kasabası

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram