Cumhuriyet İktisadında Makas Değişimi

Kitap Eki’nde yazılarıyla yer alan sevgili hocamız Serdar Şahinkaya’nın Telgrafhane Yayınları tarafından yayımlanan yeni kitabı Cumhuriyet İktisadında Makas Değişimi raflardaki yerini aldı.

Türkiye halkı için tarihi bir medeniyet hamlesi olan Cumhuriyet, bazı “mecburiyetler” üzerine kurulmuştur. Bunları zaman ilerledikçe, halkımız da daha iyi kavrayacak ve bunları koruyup geliştirmeyi öğrendikçe, bir toplumsal kimlik sahibi olacaktır. Medeniyet yolunda “mecburiyetler”den ilki herhalde laikliktir. Bunu hep düşünmek ve düşünmekten vazgeçmemek dünya halkları arasında gelecekte önde yer alabilmenin ilk adımı oluyor. Cumhuriyet’i kuranlar da, görgü sahibi ve toplumun geleceğini “günün medeniyet seviyesi üzerinde” gören insanlar olarak böyle bakmışlardır. Onlardan bunu öğreniyoruz.

Medeniyet yolunda “mecburiyetler” iç içedir. Biri birinden kopuk değildir. Bütünlüğe sahiptir. 1930’da Sanayi Kongresi’nde açılış konuşması yapan Rahmi Bey (Köken) şöyle diyor: “Türkiye sanayileşme mecburiyetindedir!”

Serdar Şahinkaya, büyük bir emek, sabır ve titizlikle hazırladığı bu yapıtı ile hepimizi sadece o günü yeniden okumaya değil, 21. yüzyılın çetin dünyasına girebilmek için yeni bilgilerin sahibi olmaya, görgü edinmeye, medeniyetin birikimini merak ederek ona katılmaya, kısacası, Cumhuriyet’in yönünden feyz alarak çalışmaya davet ediyor.

  • Cumhuriyet İktisadında Makas Değişimi
  • Yazar: Serdar Şahinkaya
  • Türü: Araştırma, İnceleme
  • Baskı Yılı: Ocak 2020
  • Sayfa Sayısı: 192 Sayfa
  • Yayınevi: Telgrafhane Yayınları

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

ARTER’İN 2020 SERGİ PROGRAMI AÇIKLANDI!

Read Next

Görevini Arayan Adam Sahnede

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram