Dayanışma Ezilenlerin İnceliğidir: Günışığı Kitaplığı

Uzun süredir beni bu kadar mutlu eden bir paylaşım olmamıştı. Size neden bu kadar mutlu olduğumu anlatmak istiyorum.

Salı günü sınıfta otururken kapı açıldı ve kocaman bir kutu kargo görevlisi tarafından teslim edildi ellerime. Öğrencilerim alışıklar kargocunun ille de sınıfa ille de ellerime teslim etmek için derse kadar getirdiği paketlere. Bu paketlerin tümünden kitap çıkar ve biz çocuklarla birlikte açıp tek tek bakarız kitaplara. “Sizden sonra ben de okuyabilir miyim?” diye sorarlar, “Biz de okuyabilir miyiz öğretmenim?” diye sorarlar, “Bunu zaten geçen gün masanızda görmüştüm yine mi aldınız?” derler. Velhasıl çocuklarla aramızda kargodan çıkan kitaplarla ilgili ayrı bir mesaimiz vardır. “Kitaplar uygun yaşlarınızda sizi bulur.” derim. Ya da “Lise sona doğru gelirsen bu kitabı senin için saklayacağım kitaplığımda.” derim.

Bu kutudakiler benim siparişim değildi. Kutunun üstünde Günışığı Kitaplığı yazıyordu. Makas koşturdu içlerinden en atiği. Kafamı kaldırdığımda en az 4-5 kişinin elinde makasla yıkkın bir şekilde sıralarına oturduklarını gördüm. Yetişememişlerdi. Karşılıklı gülümsedik. Kutu açıldığında oturan kimse kalmamıştı ama. Rengârenk çocuk kitapları ve mektubu görünce gözlerim doldu. Mektup Günışığı Yayınları’ndan Deniz Boz Aydemir imzası taşıyordu. Mektubu okurken mutluluk çığlıklarını duymalıydınız.

Sayın Güzella Bayındır,

Çalışmalarınıza küçük bir katkı sağlamak amacıyla, yayınevimizce Türk ve Dünya edebiyatından oluşturulmuş 60 adetlik bir seçkiyi projenizde değerlendirmek üzere armağan etmekten sevinç duyuyoruz.

Çalışmalarınızın verimle, artarak sürmesini; daha çok çocuğun nitelikli edebiyatla buluşmasını diliyoruz.” yazıyordu mektupta.

Tam 60 kitap… Türk ve Dünya edebiyatının en değerli yazarlarının çok değerli çocuk kitaplarını göndermişti bize Günışığı Kitaplığı.

Kitapların tümünü okşayarak çığlıklarla çıkardılar kutudan. Şimdi harıl harıl okuyorlar.

ÇOCUĞA BAK

Gelelim Günışığı Kitaplığının destek verdiği “proje”mizin ayrıntılarına.

Kitapeki sitesi kurulurken yazarlarımızdan Zafer Köse’nin fikriydi sitede çocukların çocuk kitapları konusunda fikirlerine de yer vermek. Serde öğretmenlik olunca iş benim üzerime kaldı. İyi ki de kaldı.

Öğrencilerimin büyük kısmı 2006 doğumlu, ikisi de 2005 doğumlu. Kitap okumayı bir yaşam biçimi haline getirmişseniz çocuklara verdiğiniz en önemli öğüt kitap okumaları konusunda oluyor. Açıkçası okumayan bir toplumda, okumayan bir ailede kitap okumanın önemini yalnızca öğretmenin verdiği nasihatler üzerinden yürütmek çok mümkün değil. Bunun farkında olarak dayatmak, zorlamak ise ne yazık ki çok işe yaramıyor. Çocuğa Bak her şeyden önce bu konuda elimi çok rahatlattı.

Kasım ayında sitenin hazırlık çalışmaları sırasında sınıfta konuyu açtığımda birkaç öğrenci dışında heyecanlanan olmamıştı. Ne zaman ki site açıldı ve yazılar yayınlanmaya başladı sihir orada başladı işte. Her Perşembe günü ben sınıfa girmeden akıllı tahtayı açıp siteye girmiş oluyorlar. Onun dışında da teneffüslerde içerde kalıp siteyi inceliyorlar.

Yeni bir yarışmaları var ki sınıfta yarışma, rekabet gibi konulardaki tavrımı bildiklerinden önce beni haberdar etmediler bu yarışmadan. Sonra kendi aralarındaki konuşmalarından vakıf oldum; kimin daha çok yazısı çıkmış, kim önde diyerek inceden bir yarış sürdürüyorlarmış meğer. Açıkçası hiçbir yarışma bu kadar güzel olamazdı benim için. Kitap okuma yarışması. Bir kitapsever başka hangi yarışmadan bu kadar zevk alabilir ki.

İlk üç ay benim kütüphanemden ve Perge’nin kütüphanesinden idare ettik. Sonra kitap bitti. Ne yapalım diye düşünürken Kadıköy Belediyesinin Kemal Tahir Halk Kütüphanesini keşfettik. Birlikte oraya gidip üye olduk. Kitapları yayınevine göre isteyen 10 yaş civarı çocuklar Kütüphane Görevlilerini de şaşırttı. Şimdi her hafta gidip kitaplarını değiştiriyorlar.

Bu sene ilkokulu bitirecekler ve ortaokula başlayacaklar. Çok hüzünlü bir durum benim açımdan. Bundan sonra okuma aşkının devam edeceğine, aralarından edebiyat eleştirmeni, edebiyatçı çıkacağına sonsuz inancım var.

Sonraki hayatlarında hiç kitap okumayacak olanlar bile şimdiden ortalama Türkiyeli bireylerden daha fazla kitap okudular. En büyük mutluluğum bu olacak.

Sonlandırırken; kitap için atılan ve attırılan çığlıklar için teşekkürler Günışığı Kitaplığı…

Bu deniz yıldızları için gerçekten fark etti.

Güzella Bayındır
Takip için
Latest posts by Güzella Bayındır (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

İthaki Yayınları’ndan Yıldız Gemisi Askerleri

Read Next

Tesla: Bir Dâhinin Bilinmeyen Hayatı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram