Dedalus Kitap’tan öyküseverler için iki muazzam kitap

Dedalus Kitap, yerli yazarların ilk dosyalarını basma konusunda kuruluşundan bu güne kadar özel bir hassasiyet göstermeye devam ediyor. Edebiyatımıza yeni isimler, genç romancılar, öykücüler kazandırmak için her zaman bir arayış içinde olan Dedalus Kitap; çeviri romanlar, öyküler, sosyal bilimlere dair kitaplar da yayımlamayı sürdürürken, yerli yazarları gözardı etmeyerek olabildiğince kapsayıcı bir yayıncılık yapmaya çalışıyor.
Bu ay da birbirinden güzel iki öykü kitabı Dedalus Kitap etiketiyle raflardaki yerini aldı. Öykü kitaplarından ilkinin yazarı Onur Cansız. Kendisi matematik öğretmeni. Aynı zamanda kısa filmler yazıp yöneten, yıllardır öykü yazan bir isim. Onur’un öyküleri Adana’da  geçiyor, aynı muhitte yaşayan birtakım sıkıntı içindeki insanları anlatıyor öykülerinde. Dili yer yer şiirsele yaklaşıyor. Keyifli, yalın bir dili var. Üzerinde durduğu meseleler ise sanki hepimizin ortak meselesi gibi duruyor. Bütün öyküleri ise birbirine bağlayan minik bir unsur var, o da okuyana sürpriz olsun. Onur Cansız’ın kaleme aldığı eserin adı Düşüş Öyküleri.
Diğer yazar ise Utku Yıldırım. Kendisi edebiyat öğretmeni. Utku gerçekten ilginç bir adam. Muazzam bir zihne sahip. Gitarist, Sahtegi adında bir müzik grubunda hem çalıp hem söylüyor. Şarkıların bestesini de kendisi yapıyor.
Yakında albümleri çıkacakmış, heyecanla bekliyor olacağız. Onun öyküleri ise çok daha kişisel, zorlu süreçler atlattı. Berbat ilişkilerden kurtuldu. Çıkmazlarını eğlenceli, üstü kapalı bir dille anlatmayı tercih ediyor. Bilincini açık ediyor öykülerinde. Eşyaların gizli sırlarını açıklıyor. Aşklarını, acılarını, terk edilişlerini itiraf ediyor. Kitapta Cem Akaş’a selam çakmayı da ihmal etmiyor Asker Daha Fazla Elliot Smith Dinlemek İstemiyor adlı kitabında.

Düşüş Öyküleri

Onur Cansız, Düşüş Öyküleri’nde hayal kırıklıklarının, öylesine yitip giden hayatların, değişmeyen yazgıların peşinden gidiyor. Edebiyatımızda uzun zamandır izine rastlanmayan bir şehrin, Adana’nın insanlarını anlatıyor. Büyük Saat, Kazancılar Çarşısı ve Ulu Camii gibi, şehrin en eski mekânlarını mesken tutuyor kendine Cansız. Öykülerini tıpkı şehrin dar sokakları gibi iç içe işliyor. Her öykü bir gözyaşına dönüşüyor.

Asker Daha Fazla Elliot Smith Dinlemek İstemiyor

 

TİMAŞ
TİMAŞ

Asker Daha Fazla Elliott Smith Dinlemek İstemiyor’da Utku Yıldırım zihninden, kendi gerçekliğinden fragmanlar sunuyor. Bu öykülerde eşyaların gizli tarihini, hayatın anlamını, kitapların sırlarını ortaya çıkarmaya çalışıyor. Yazarın dili iç sesi ile bütünleşiyor. Metinlerde bilinç akışını benzersiz bir biçimde kullanıyor. Hep bir arayışla, denemeyle geçen yaşamdaki “kez”lere ortak ediyor bizi.  Acının ve yenilginin karşısında her seferinde “belki bu kez başarabilirim” hissini güçlü tutmaya çalışıyor.

Utku Yıldırım bu ilk kitabıyla güçlü, üslup sahibi bir yazar olacağının sinyalini veriyor.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Edebiyat dünyasına derin bakış: Yüz Yüze Konuşmalar

Read Next

Tatilde yanınızdan ayıramayacağınız 14 kitap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram