Değersizleştirilen Hayatların Savunucusu; Emine Hanım’ın Romanı

Değersizleştirilen hayatların savunucusu, çağımızın önemli çizerlerinden Aslı Alpar’ın çizgili biyografisi Emine Hanım’ın Romanı, Karakarga Yayınları etiketiyle okurlarıyla buluştu.

Aslı Alpar, “Özel olan politiktir” sloganıyla anneannesinin yaşamından yola çıkarak, Türkiye’nin yakın tarihini bir kadının gözünden anlatıyor.

Aile albümünden fotoğraflarla 1920’lerin İstanbul’undan; 1950’lerin Ankara’sına Alpar’ın çizgileriyle yol alarak; fotoğraflar üzerindeki bozmalarla ve Emine Hanım’ın yaşam izlerini takip eden çizgilerle 2000’lere dek gelen kitapta Alpar; “kaybolan, izleri silinen Emine Hanım’ın hayatı değerlidir; tıpkı cinsiyet eşitsizliğinden ötürü değersizleştiren tüm hayatlar gibi” diyor.

Kitap bir yandan “sıradan” bir yaşam öyküsü anlatırken diğer yandan yakın tarihimizde ataerkil kültür ve bilincin ruh sağlığı üzerindeki etkisini, ruh sağlığı sorunları nedeniyle ötekileştirilmeyi Emine Hanım’ın hayatından izleklerle yansıtıyor.

Alpar, “Emine Hanım hayal dünyası ile kaba saba, cinsiyetçi dünyanın ortasında sıkışıp kaldı ve ömrünü de öyle tamamladı” diyor ve bu çizgi romanla Emine Hanım’ın okuyucularının yardımıyla yeniden aramıza döneceğini umuyor. (Tanıtım bülteninden)

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Yeni James Bond Filmi No Time To Die İçin 30 Bin Litre Kola Kullanılmış

Read Next

Dilek Neşe Açıker’in Yeni Romanı: Yanardöner’in Sıradan Mucizesi

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *