DENİZ ERBULAK’TAN GENÇLER İÇİN BİR POLİSİYE

Deniz Erbulak’ın polisiye macera türündeki yeni kitabı Tuhaf Tesadüfler Şifreli Kağıt hem tüm dünyada çok sevilen bir türü genc okurlarıyla buluşturuyor hem de özgün mizanpajı ve desenleri ile macerayı katmerlendiriyor.

Caner, Batu ve Naz kardeşler oldukça sıradan bir hayat sürmekten şikayetçidirler. Fakat hep şikayet ettikleri bu sıradanlık yerini akıl almaz bir maceraya bırakacaktır. Günümüz çocuk edebiyatının en sevilen ve özgün kalemlerinden Deniz Erbulak’ın polisiye macera türündeki yeni kitabı Tuhaf Tesadüfler Şifreli Kağıt hem tüm dünyada çok sevilen bir türü genc okurlarıyla buluşturuyor hem de özgün mizanpajı ve desenleri ile macerayı katmerlendiriyor. 

Sürükleyici bir macera

Hale Hanım ve Levent Bey, yurt dışında bir konferansa katılacaktır. Bunun için de çocukları Caner, Batu ve Naz’ı amcaları Çetin’e emanet etmeleri gerekir. Fakat bu basit ve olaysız olması beklenen birkaç günde yaşanacakları akıl almaz boyutlara ulaşacağını kim bilebilir ki? Gizemli birkaç şifreli kağıtla başlayan macera; polis baskınları, tekinsiz bilgisayar oyunu mesajlaşmaları ve daha niceleri ile süregider. Ve okul çıkışı sakin bir buluşma gibi başlayan kitap, tansiyonun giderek yükseldiği bir olaylar zincirine dönüşür.

Apartmanda dolaşan tanımadıkları insanlar, aynı zamanda gazeteci olanamcaları Çetin’in araştırdığı çeteyle alakalı olabilir mi? Eğer böyleyse hem amcaları hem de kendilerini bundan korumak için ne yapmaları gerekir? Üç kafadar ebevynlerinin yokluğunda başlarına gelen olayları çözebilecekler mi? Bilgisayar oyunlarıyla bu çetenin ne gibi bir ilgisi olabilir? Gazeteci amcalarına bu gizemleri çözmede yardım edebilecekler mi? Bunlar gibi onlarca sorunun kuyruğu birbirine dolanırken, bir yandan maceranın orta yerine balıklama dalacak, bir yandan da keşke ben de bu ekibin bir parçası olsam diyeceksiniz. 

Yeni nesil bir polisiye

Tüm hikayenin ve karakterlerin ustalıkla işlendiği olay örgüsüpolisiye gizem türünün hakkını veriyor. Caner ve Batu ikizlerin kız kardeşleri Naz ile atıldıkları bu yolculuk hem cesaretlendirici hem de ilham verici kesinlikle. 

Kitabın bu denli akıcı olmasında en büyük pay gençlik romanlarının usta yazarı Deniz Erbulak’ın elbett. Yine Doğan Egmont’tan yayınlanan 14 Yaşında Bir Genç Kızım Ben, 15 Yaşında Bir Genç Kızım Ben ve daha nicelerinden tanıyor olabilirsini Erbulak’ı. Gerek gençlerin dilini yakalamayı başaran gerekse gençlerin dünyasındaki güncel gelişmelere dair her daim  gözleri ve kulakları açık olan Erbulak bu sayede karakterler iki boyutlu ve tekdüze bir anlatımın ötesine sıçrıyor. 

Onları tanıdığınızı, hatta arkadaşlarınız olduğunu hissediyorsunuz. Bu da sizin kitapla ve karakterle kurduğunuz bağı güçlendiriyor. Sayfalara birbirinden güzel çizimleriyle eşlik eden genç illüstratör Doruktan Turan’ın kitaba görsel yönden katkısına da değinmeden geçmemek gerek. Kitabın okuma zevkine dair büyük katkı sunduğu çok net.

Kitabın en önemli özelliklerinden biri de önce gizemler yaratıp sonra da bu gizemler sayesinde romanda yarattığı gerilimi bir an bile kaybetmemesi. Bu aslında bir serinin ilk kitabı. Dolayısıyla bşten bir şey yok. Aksine Batu, Caner ve Naz’ı daha çok göreceğiz.

  • Tuhaf Tesadüfler Şifreli Kağıt
  • Yazar: Deniz Erbulak
  • Türü: Çocuk 10+ Yaş
  • Baskı Yılı: 2021
  • Sayfa Sayısı: 316 Sayfa
  • Yayınevi: Doğan Egmont
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

YOKSULLUĞUN DERİN HALİ: AÇLIK

Read Next

Oscar Ödül Töreni Los Angeles’taki Tren İstasyonunda Düzenlenecek

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *