Derviş Şentekin’le Çınar Yayınları üzerine…

Çınar Yayınları’nın önümüzdeki dönem planı nedir? Rıfat Ilgaz’ın mirası olan yayınevi nasıl bir yol izleyecek? Merak ettiklerimizi Derviş Şentekin cevapladı…

Rıfat Ilgaz’ın kurucusu olduğu Çınar Yayınları’nın yayın hayatına nasıl devam edeceği belki de tüm edebiyat severlerin merak ettiği bir konuydu. Biz de bu merakı dindirmek üzere Derviş Şentekin’in sorularımıza cevap vermesini istedik.

Yıllarca Burcu Aktaş’la birlikte Radikal Kitap’ı yaptınız. Bu kez işin yayıncılık tarafında yine berabersiniz.. Ne hissediyorsunuz?

Radikal Kitap’ta yıllarca iyi kitaplar tanıtmaya çalıştık. Bunu büyük ölçüde de başardığımızı düşünüyorum. Radikal Kitap’ın başarılı olmasının formülünü kısaca şöyle açıklayabiliriz: İyi eleştirmenler iyi kitapları, iyi okurlar için yorumluyorlardı… Şimdi “öteki” tarafta, yani yayıncılık tarafındayız; o halde yapmamız gereken, iyi yazarların iyi kitaplarını yayımlamak.

Nasıl bir yol izleyeceksiniz?

Çınar’ı bir tür yazar evi haline getirmek istiyoruz. Yazarın kendini her anlamda iyi hissedeceği bir yer olacak Çınar; bu, hem editoryal anlamda böyle olacak, hem de dostluk-arkadaşlık ve teknik anlamda. Pırıl pırıl kitaplar hazırlayacağız.

Bunu yapacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. Bu işi de Radikal Kitap’taki gibi keyifle ve gülen bir yüzle yapacağız…

19ekim2016_cinaryayinlari

Ekipte kimler var diye sorsak?

Burcu Aktaş ve benim hemen yanı başımızda Aydın Ilgaz’ın oluğunu söyleyeyim. Türkiye’nin yetiştirdiği önemli aydınlarımızdan biri olan Aydın Ilgaz’ın tecrübesi bize yol gösterecektir. Bu yeni başlangıcın bizi olduğu kadar Aydın abiyi de heyecanlandırdığını söylemek isterim. Bu çekirdek kadroya ileride bu işi keyifle yapmak isteyen birçok arkadaşımızın da katılacağına eminim…

Rıfat Ilgaz’ın mirasını devralmak ciddi bir sorumluluk…

Rıfat Ilgaz, edebiyatımızın gelişmesi için önemli yollar açıp, kendi üslubunu yaratmış yazarlarımızdan biri. Sadece burada kalmayıp ülkesine, ülkesi insanlarına karşı her alanda sorumluluk duymuş önemli aydınlarımızdan da biri hiç kuşkusuz. Evet, büyük bir sorumluluk aldığımızın farkındayız. Rıfat Ilgaz’ın bıraktığı mirası bir bayrak gibi düşünüyoruz ve o bayrağı daha yukarılara çıkarmak için elimizden geleni yapacağız.

Yayınevinin yayın çizgisine ilişkin neler söylemek istersiniz?

Rıfat Ilgaz ve Aydın Ilgaz’ın açtığı yolda yürüyeceğiz. Biz elbette ki daha şanslıyız; çünkü Hababam Sınıfı gibi bir örnek var önümüzde. Hem Hababam Sınıfı’nın öğrencileri gibi klişelerle dalgasını geçen haylazlar olacağız, hem de Rıfat Ilgaz’ın “sınıf”ının kararlı öğrencileri… Öncelikle Rıfat Ilgaz’ın eserlerini hazırlayarak başladık işe. Yeni kapaklar, yepyeni bir tasarımla okurun karşısına çıkacağız. Aydın Ilgaz’la birlikte her eser için kılı kırk yararcasına çalışıyoruz.

Sürpriz var mı? 

Türkiye’de pek çok yeniliği büyük bir cesaretle başlatan isimlerden Metin Üstündağ, bütün eserleriyle Çınar’da olacak. Yedi-sekiz yıldan beri yeni kitap yayımlamayan Met Üst’ün yeni şiir kitabı ‘Bir Delinin Mal Beyanı’ bu hafta raflarda olacak.

Gün Çağ Aydın
Takip için
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Amin Maalouf; gerçekten de “Çivisi Çıkmış Dünya” derken…

Read Next

Apaçi Ayhan ve Diğerleri

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *