KitapEki
    ‘Destek ol, Gomidas Sahnede Yaşasın’ • Kitap Eki
 
TUDEM
 
DESTEK

‘Destek ol, Gomidas Sahnede Yaşasın’

Sekiz yıldır hiçbir maddi destek almadan ayakta kalan Yolcu Tiyatro, yeni oyunu “Gomidas” için dayanışma bekliyor: “Gomidas’ oyununun izleyiciyle buluşması ve sahnede kalmaya devam etmesi için sizin de desteğinizi bekliyoruz.”

“Joko’nun Doğum Günü”, “Kapıların Dışında” ve “Kürklü Venüs” gibi oyunlarla tanınan Yolcu Tiyatro, 24. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında Kumkapı’daki Surp Vortvots Vorodman Kilisesi’nde ilksahnelenişini gerçekleştirdiği “Gomidas” oyununun izleyiciyle buluşması ve sahnede kalmaya devam etmesi için destek bekliyor.

Ermeni besteci ve müzikolog Gomidas Vartabed’in hayatını ve yaşamının önemli dönüşümlerini konu alan oyunda Gomidas’a Fehmi Karaaslan hayat veriyor. Ahmet Sami Özbudak’ın yazıp yönettiği, süpervizörlüğünü ve yapımcılığını Ersin Umut Güler’in yaptığı oyunda, Hagop Mamigonyan şefliğindeki 40 kişilik Lusavoriç Korosu oyun boyunca Gomidas Vartabed’in eserlerini seslendiriyor.

 
KitapEki
Say Yayıncılık

Oyun izleyicisine Türkçe ve Fransızca olmak üzere iki dil seçeneği de sunuyor.

Pandemi koşullarından dolayı sınırlı sayıda seyirci kapasitesiyle, kilisede ve özel bir tasarımla sahnelenen oyun boş bırakılacak koltuklar, hatıra bileti ve kişiye özel tasarımlarla destekçilerle buluşacak. 29-30-31 Ocak tarihli oyunların biletleri ve isme özel Gomidas Hatıra Setleri mobilet.com üzerinden alınabiliyor.

Gomidas Vartabed hakkında:

Gerçek adıyla Soğomon Kevork Soğomonyan, 7. yüzyılda yaşamış bir Ermeni halk ozanı olan Katolikos Gomidas’ın ismine atfen Gomidas adını aldı.

1896 yılında Kütahya’da doğan, Ermenistan ve Almanya’da öğrenim göreni, Ermeni müzik okulunun kurucusu sayılan Gomidas, 1915 soykırımının tanıklarından biriydi.

Gomidas Vartabed, 1935 yılında Paris’te hayatını kaybetti.

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Haber Merkezi

Read Previous

Güney Koreli usta yönetmen Kim Ki-duk hayatını kaybetti

Read Next

Aybike Ertürk’ten Yeni Roman: Kibirli Palmiye

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *