‘Devlet Bahçeli ve Ülkücüler’ kitabına yönelik toplatma kararı

Sabahattin Önkibar’ın bugün piyasaya çıkan “Devlet Bahçeli ve Ülkücüler” kitabı hakkında toplatma kararı verildi.

Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesi, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin başvurusuyla Sabahattin Önkibar’ın bugün piyasaya çıkan “Devlet Bahçeli ve Ülkücüler” kitabı hakkında toplatma kararı verdi.

Aydınlık yazarı Sabahattin Önkibar’ın “Devlet Bahçeli ve Derin Ülkücüler” kitabı bugün Kırmızı Kedi Yayınları’ndan piyasaya çıktı. Ancak dün, henüz kitap piyasaya çıkmadan, Devlet Bahçeli Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak kitabın tedbiren dağıtımının durdurulmasını, dağıtılanların ise toplatılmasını istemişti. Mahkeme bugün başvuru hakkında karar verdi. Kitabın dağıtımının durdurulması, dağıtılanların ise toplatılması kararına varılırken, kararın itiraza açık olduğu söylendi.

BAŞVURU KİTAP ÇIKMADAN YAPILDI

Kırmızı Kedi Yayınevi’nin avukatı Celal Ülgen Odatv’ye yaptığı açıklamada “Toplatma kararında ve başvuru dilekçesinde somut ve Devlet Bahçeli’nin kişilik haklarına ağır biçimde saldırı veya Bahçeli’yi mağdur edecek somut herhangi bir şey, konu belirtilmemiş. Tam tersine gelecekteki bir tehlikeden söz edilmiş. Yani ‘Bu kitap Devlet Bahçeli’nin kişilik haklarına ağır saldırı teşkil eden gerçek dışı olayların varmış gibi açıklandığını düşünüyoruz’ demişler. Kitabı daha okumamışlar, daha kitabı görmemişler. Başvuru daha kitap çıkmadan önce yapılmış” dedi.

“İTİRAZI HAZIRLIYORUM”

Ülgen sözlerini şöyle sürdürdü:

“Zekeriya Öz’ün Ahmet Şık’ın kitabını toplatma eyleminden sonra, bir asliye hukuk mahkemesi tarafından alınmış en garip karar. Çok tuhaf bir karar. Ben şimdi bunun itirazını hazırlıyorum. Çünkü bu gerekçede belirttikleri hiçbir tehlike bu kitapta bulunmamaktadır. Önce kitabı okumaları gerekir. Kitabı okumadan, kitabın bütünü hakkında toplatma kararı vermeleri, hukukun Türkiye’de hangi seviyelere düştüğünün göstergesidir.”

Kaynak: ODA TV

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Harika Uygur cevapladı; “Bu Rol Senin!”

Read Next

Yaşayan Kütüphane açılıyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram