12 Eylül’e Direnen Kadınlar Anlatıyor

Kader Çeşmecioğlu’nun hazırladığı “Ateşe Uçan Pervaneler’’ 1980 öncesi ve sonrası Devrimci Yolcu kadınların mücadelesini anlatıyor.

1975-85 arası zalimlere de zulümlerine de boyun eğmeyen; Alime Mitap-Nurdan Deliorman (İstanbulluoğlu) Sevinç Eratalay-Şafak Aydın-Asu Demir-Filiz Akyazı-Nihal Uygur ve birbirinden değerli yirmi yedi devrimci kadının Türkiye siyasetine düştüğü not ‘Kadın olmadan devrim asla’ sözü oluyor. Devrimci olmanın bedelini ödeyen, hapishanelerde yatan, kaçak yaşayan, işkencelerden geçen ama yine de hep ayakta kalan devrimci kadınların hikâyelerini Kader Çeşmecioğlu derledi.


Kitapta, Devrimci Yol Hareketi içinde yer almış kadınlar konuşuyor. 1975-1985 yılları arasına odaklanan anlatımlar, Türkiye’nin çok önemli bir dönemine ışık tutuyor. Bu anlatımlarda, 70’li yıllarda Türkiye’de gelişen sosyalist mücadelenin farklı bölgelerde ve farklı alanlarda nasıl yaşandığına tanık oluyor; Devrimci Yol’un bir halk hareketi olmasında kadınların üstlendiği sorumluluğu görüyoruz. Yitirdiğimiz arkadaşlarımızın anısını yüreğimizde hissediyor; onlarla bir kez daha gurur duyuyoruz.

Cunta sonrasında ise, hapishane günlerinin karanlığından çıkmak için onlarla el ele tutuşuyor; Mamak başta olmak üzere Eskişehir, Ordu-Efirli, Amasya, Erzurum, Erzincan, Diyarbakır ve Burdur hapishanelerine giriyor; Ulucanlar, Niğde, Bartın, Çorum, İzmit, Urfa, Adıyaman, Antep hapishanelerine görüşe gidiyor; İstanbul hapishaneleri önünde eylemlere katılıyoruz. Perşembe, Kars ve Artvin’deki gözetim evlerinde yaşanan acıları paylaşıyor; başta Ankara DAL olmak üzere, pek çok şehirdeki sorgu binalarının hücrelerinde kadın arkadaşlarımıza omuz veriyoruz. 80’li yılların zorluklarını birlikte yaşıyor; inadına ayakta kalmanın başarısına tanık oluyoruz.
Kader Çeşmecioğlu

  • Ateşe Uçan Pervaneler
  • Hazırlayan: Kader Çeşmecioğlu
  • Türü: Tarih – Kadın
  • Baskı Yılı: 2015
  • Sayfa Sayısı: 520 Sayfa
  • Yayınevi: Kalkedon Yayınevi
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

12 Eylül Darbesinde Yasaklanan İlk Kitap

Read Next

Parçalanmışlıklar Çağında “Yalnızlığa Övgü”

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *