“Diskdünya” Serisinin Yeni Kitabı “Beşinci Fil”

Yazar Sör Terry Pratchett’ın Diskdünya serisinin ilk kez Türkçeye çevrilen yeni kitabı Beşinci Fil Delidolu Yayınları’ndan çıktı.

Beşinci Fil, siyaset ve suç ilişkisini odağına alarak vampirler, cüceler ve kurt insanların kıran kırana çekiştiği, karlar altında geçen bir maceraya odaklanıyor. Diskdünya serisinin yirmi dördüncü halkası olan roman, Bekçiler alt serisinin de beşinci serüveni.

Kültürlerarası çatışmanın kaynağını oluşturan siyasi ideolojiler ve etnik kökenler üzerinden suç kavramına toplumsal bir olgu olarak yaklaşan roman, gücün her daim ehil ellere emanet edilmesinin önemini vurguluyor. Beşinci Fil, okurlarını “görünenin altındaki hakiki şey”e yönlendirerek siyasetle yoğrulmuş suç dosyalarının kapağını açıyor ve karanlıktan aydınlığa koşan iyi adamlar ile iktidar heveslilerinin çekişmesine tanıklık ettiriyor.

“Suçu Ankh-Morpork’ta bulmak kolay tabi. Orada sokaklar var, sokaklarda suç var; suçun ardında ise bazen sefalet, bazen cehalet ama çoğu zaman da aymazlık ve gaflet var. Fakat yine de hiçbir Ankh-Morpork suçunda salt kötülük bulamazlar…

​Diskdünya’nın uzak diyarı Überwald’de ise cüceler yeni bir kral seçiyorlar. Lâkin havada iki farklı düşünce iklimi hâkim: gelenekçiler ile… eh, daha az gelenekçiler. Elbette Ankh-Morpork da bu duruma kayıtsız kalamıyor ve ‘alfa kurt’ Samuel Vimes ile ekibini oraya gönderiyor. Bu arada, Überwald’in tehlikeli bir yer olması yetmezmiş gibi, cüceler için çok kıymetli olan ve onsuz tahta bile çıkılamayan Taş Çörek de çalınıyor. Ve tüm bu hercümercin arasında Vimes, olayın tam anlamıyla bir ‘Beşinci Fil’ vakası olduğunu fark ediyor…”

(Tanıtım Bülteninden)

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Tom Hanks ve Wes Anderson Aynı Projede: Yeni Film Geliyor

Read Next

The Crown: Netflix, Dizide ‘Son Kraliçe’ Imelda Staunton’ın Görüntüsünü Paylaştı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *