DiskDünya tüm hızıyla dönmeye devam ediyor!

Fantastik edebiyatın efsane yazarı Sör Terry Pratchett’ın dünya çapında 85 milyonun üzerinde satan “DiskDünya” serisinin 13’üncü kitabı Küçük Tanrılar, dinin sömürülmesi ve savaşların gerekçeleri gibi önemli konuları, mizahi bir dille ve sıradışı bir kurguyla sorguluyor.

DiskDünya serisinin 13’üncü, “Kadim Uygarlıklar” alt dizisinin 2. kitabı Küçük Tanrılar, Delidolu Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı. Niran Elçi’nin pürüzsüz Türkçesi ile okurlarının beğenisine sunulan bu kitapta Pratchett, dinleri ve din adına yapılan savaşları kendi mizahi dehâsıyla irdeliyor.

Tanrılar nereden gelir? Ve nereye giderler? DiskDünya’da bir sürü küçük tanrı vardır ve yaygın bir teoriye göre tanrılar, birileri onlara inandığı için var olur, büyür ve gelişirler. Bir tanrının, açlığını çektiği tek bir şey vardır: inanç.

Okuma yazma bilmemesine rağmen çok kuvvetli bir fotografik hafızaya sahip olan genç Brutha, aklı biraz eksik ama imanlı biridir. Günlerden bir gün tanrısı onunla konuşur. Brutha ilk başta korkup kaçsa da sonunda yerdeki kaplumbağanın, yani Büyük Tanrı Om’un, onunla konuştuğunu anlar. Brutha kısa bir süre sonra, farkında olmadan, insanlık tarihinin en eski hikâyelerinden birinde başrole bürünür; hem de boyundan büyük işlere kalkışarak.

Küçük Tanrılar sıradışı, muhteşem bir kitap. İlk bakışta yalnızca din hicvi gibi görünüyor ama ilerledikçe, iyi ve kötü arasında asırlardır süregelen savaşın boyutları müthiş bir şekilde ortaya çıkıyor.” sfreviews.net

  • Küçük Tanrılar
  • Yazar: Terry Pratchett
  • Çeviri: Niran Elçi
  • Baskı Yılı: Şubat 2018
  • Sayfa Sayısı: 392 Sayfa
  • Yayınevi: Delidolu Yayınları
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Yastık Altı Birikimden Fazlasını İsteyenler İçin Kılavuz

Read Next

James Joyce ile Bir Öğleden Sonra

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *