Doğdu, Okudu, Düşler Kurdu, Yazdı ve Gitti; Muzaffer İzgü

Türkiye’de çocuk edebiyatı denildiğinde ilk akla gelenlerdendir.  Ökkeş’iyle Sakar Şakir’iyle Anneanne serisi ile çocuklara okuma alışkanlığını kazandırdı, kazandırıyor.

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında kaybettiğimiz Muzaffer İzgü’nün Bilgi Yayınevi tarafından yayımlanan kitaplarını okudu bizim çocuklar bu ay.

TİMAŞ
TİMAŞ

Kitap okumayı bir yaşam biçimi haline getirmiş kime sorsanız hayatının ilk dönemlerinde mutlaka Muzaffer İzgü kitaplarıyla karşılaşmıştır. Sınıf ayrımını, köyden kente göçle gelmiş yoksulların çocuklarını, aile bütçesine katkı yapmaya çalışan çocuk işçileri mizahi bir dille ama dipdiri bir gerçeklikle anlatır Muzaffer İzgü.

Yazdığı eserler yüzü aşmıştır. İlk kitabı Ökkeş serisidir. Ökkeş ülkemizde köyden kente göçün başladığı altmışlı yılların sonunda yazılmıştır. Aradan bunca yıl geçmesine rağmen şu an okuduğunuzda da aynı zevki alırsınız, günceldir. Tüm diğer kitapları da çocuklar tarafından çok sevilerek okunur.

“Bu ülkeye bir yığın okur yetiştirdim. Ne mutlu bana çocuk okuyorsa. Okuyan insan hayal kurar, hayal kuran insan düşünmeye başlar. Düşünen insan soru sormaya başlar. Bir kişi soru sordu mu birey oluyor”

Çocuğa Bak’ta Devir Teslim…

İki yıldır birlikte onlarca kitap okuduğumuz, birlikte çocuk kitabı yazdığımız 4. sınıflarımız artık bize veda ediyor. Son tanıttıkları kitaplar Muzaffer İzgü’den olsun istedim.

Tüm hayatları boyunca kitap okuma konusunda doğru ve iyi kitabı bulacaklarına inanıyorum. Onları çok seviyorum. Yolları açık olsun.

Seneye kimler yazacak peki? Toplu fotoğrafın ön tarafında duran üç minik var görüyor musunuz? İkinci sınıfta okuyorlar bu sene. Birer kitap kurdu her biri. Bu hafta abla ve ağabeylerinden el aldılar. Onlar da Kitap Eki’ne yazmaya Muzaffer İzgü’yle başlasınlar istedim. Güzel başka kitaplarla devam edecekler.

Çocuklarımız Muzaffer İzgü kitaplarını tavsiye ediyor. Anneanne’yi, Ökkeş’i, Şakir’i, Bulutlara Su Satan Çocuk’u ve daha nicelerini. Lütfen siz de kendi çocuklarınıza okutmayı ihmal etmeyin.

Sevgiyle, kitapla kalın.

Güldüren Uçurtma – Eylül Kırçuvaloğlu
2. Sınıf Öğrencisi

Bir çocuğun çok beğendiği bir topu vardı. Onu almak için her gün para biriktirmişti. Parası yeterli olunca topu aldı. Topuyla oynadığı bir gün top Koca Şapkalı Adam’ın bahçesine kaçtı. Koca Şapkalı Adam topu görünce onu patlattı. Çocuk çok üzüldü.

Sonra bir uçurtma hayali kurmaya başladı. Uçurtma için para biriktirmeye başladı. Parası birikince onu da aldı. Ama uçurtmayı yine Koca Şapkalı Adam’ın bahçesine kaçırdı. Çok üzüldü. Onun üzüldüğünü gören tavşan bütün arkadaşlarını çağırdı. Hep birlikte yeni bir uçurtma yaptılar ve çok eğlendiler.

Kim?: Çocuk, Koca Şapkalı Adam, Tavşan, Karga, Sincap.

Nerede?: Sokakta

Ne zaman?: Sabah ve akşam vakitleri

 • Güldüren Uçurtma
 • Yazar: Muzaffer İzgü
 • Sayfa Sayısı: 75
 • Yayınevi: Bilgi Yayınevi

Şikâyetçi Şakir – Eylül Papuç
2. Sınıf Öğrencisi

Sizlere Muzaffer İzgü’ nün Şikâyetçi Şakir adlı kitabını tanıtacağım. Şakir çok şikâyetçidir. Bir gün babaannesinin kurabiyesinden şikâyet eder. Başka bir gün kantindeki gazozlardan şikâyet eder. Arkadaşları Şakir’in şikâyet huyundan hiç hoşlanmıyorlar.

Benim en çok sevdiğim karakter öğretmen. Çünkü Şakir’e her şeye rağmen sevgi gösteriyor.  En sevmediğim karakter Şakir. Çünkü hiçbir şeyden mutlu olmayıp sürekli şikâyet ediyor.

Kitabın çizimleri çok güzeldi. Şakir’in çizimi hayal gücümdekine çok benzemese de güzeldi.

Ben bu kitabı çok beğendim, umarım siz de beğenirsiniz.

 • Şikâyetçi Şakir
 • Yazar: Muzaffer İzgü
 • Sayfa Sayısı: 32
 • Yayınevi: Bilgi Yayınevi

Bulutlara Simit Satan Çocuk – Nurefşan Dilek
2. Sınıf Öğrencisi

Merhaba arkadaşlar bugün size Bulutlara Simit Satan Çocuk adlı kitaptan bahsedeceğim.

Küçük Hasan kardeşlerinin geçimini sağlamak için simit satar. Hasan’ın annesi onu sabahları erkenden kaldırır. Hasan her gün simit alıp satar ama simitleri çok satamadığı için üzülür.

Hasan bir gün yine simit satmaya gider. Balkondan bir kadın 5 tane simit ister. Hasan çok mutlu olur.

Hasan bazen sıcacık simitleri yemek ister ama küçük kardeşleri için yemez. Hasan’ın zor işleri de vardır. Belediye görevlisiyle başı derttedir. Hasan belediye görevlisine simit satarken yakalanmamaya çalışır. Belediye görevlisi Hasan’ı gördüğü zaman onu kovalar. Belediye görevlisi Hasan’ı kovaladığı için Hasan belediye görevlisi onu kovalamaya başladığında uçmayı ve bulutlara simit satmayı hayal eder.

Kitabın içinde 3 güzel öykü daha var.

Kitabı okumanızı tavsiye ederim.

Görüşmek üzere…

 • Bulutlara Simit Satan Çocuk
 • Yazar: Muzaffer İzgü
 • Resimleyen: Cavit Yaren
 • Sayfa: 46
 • Yayınevi: Bilgi Yayınevi

Anneannem Sihirbaz – Alp Zengin

Merhaba arkadaşlar bu gün tanıtacağım kitap Muzaffer İzgü adlı yazarın “Anneannem Sihirbaz” isimli kitabı…

Kitabın kahramanı Hikmet Hanım bir anneanne… Çocuk gibi, çocuklar bile o kadar çocuk olamazken anneanne olabiliyor. Anneanne küçücük arabadan bile büyük hayaller kuruyor ve torunlarını sevindirmek ve eğlendirmek için sihirbazlık yapıyor.

Çok eğlenceli bir kitap zevkle okudum ve her çocuğun da muhakkak okuması gerektiğini düşünüyorum. Yazar kitabı çocuklar için çok güzel anlatmış okurken sanki olayların içinde kendim de varmış gibi hissettim. Özellikle Anneannenin evin kedisi Tekir ile olan macerasını çok sevdim.

 • Anneannem Sihirbaz – Anneannemin Akıl Almaz Maceraları
 • Yazar: Muzaffer İzgü
 • Çizimler: Murat Sayın
 • Sayfa Sayısı: 120
 • Yayınevi: Bilgi Yayınevi

Al Yanaklı Hasan – Asya Belenkoğlu

Merhaba Arkadaşlar,

Bugün sizlere ‘’ Al Yanaklı Hasan’’ adlı kitabı tanıtacağım.

Biraz size kitabı anlatayım. Hasan adlı bir çocuk var. Bu çocuk bir tamircide çalışıyor. Yani okula gitmiyor. Bu büyük haksızlık… Hasan araba tamirinde ustasına yardım ediyor. Bir süre ustasını kendi babası gibi görüyor.  Onun gerçek babası uzaklara gidiyor. Hasan ise bu duruma çok üzülüyor. Yani yeni bir baba geliyormuş gibi.

Birkaç gün sonra bir kaza yaşanıyor. Hasan’ın kulağına benzin gibi bir şey kaçıyor. Hasan hastaneye götürülüyor. Ustası hemen hastaneye gidiyor. Neyse ki kalıcı bir hastalığa yakalanmıyor. Kazadan sonra arkadaşı ile birtakım şeyler yapıyorlar.

Hasan iyi arkadaş edinebiliyor. Arkadaşları arasında küçük bir rekabet var. Kitabı beğenip beğenmediğimi bilmiyorum. Ama tavsiye edebilirim. Çünkü kitapta azda olsa bir tutku var.

Muzaffer İzgü’ nün kitaplarının çoğu iyiler. Tabii artık yorumumun sonuna geldik. Bir sonraki yorumuma kadar hoşçakalın.

 • Al Yanaklı Hasan
 • Yazar: Muzaffer İzgü
 • Resimleyen: Cavit Yaren
 • Sayfa Sayısı: 126
 • Yayınevi: Bilgi Yayınevi

Mum Bebek – Berra Aksu

Merhaba arkadaşlar,

Bugün sizlere” MUM BEBEK” adlı kitabı tanıtacağım.

Arkadaşlar bu kitapta toplam 6 hikâye var. Ve ben bu hikâyelerden “DİLİMİ ARI SOKTU” adlı hikâyeyi anlatacağım.

İlk başta karakterleri söylemek isterim. Karakterler: Muzaffer, Esma Nine, Havva Hanım, Fethiye, Necdet Abi, Muzaffer ‘in arkadaşı.

Arkadaşlar şimdi size neler yaşandığını anlatacağım. Muzaffer adlı bir çocuk varmış. Bu çocuk yazın Esma Ninenin incir ağaçlarına çıkıp incir toplarmış. Tabii yalnızca Muzaffer incir toplamıyormuş. Arkadaşları ve arılar da incirlerden topluyorlarmış.

Muzaffer yine bir gün incir toplarken içinde arı olan inciri yemiş. “Dilim dilim dilim” diye bağırarak Esma Ninenin evine doğru koşmuş.

Ama zaman çok geçmeden Muzaffer konuşamamaya başlar çünkü dili şişiyormuş.

Esma Nine Muzaffer i evin içine götürür. Arkadaşlar aslında hikâyenin daha devamı var ama…

Bu kitap gerçekten çok güzel ben çok beğendim. Özellikle “DİLİMİ ARI SOKTU “adlı hikâyeyi beğendim.

Ben bu kitapta en çok Esma Nineyi sevdim. Çünkü incir ağaçlarından kendi yemeyip çocukların yemesine izin vermesi aşırı güzel bir davranış. Ama Muzaffer’ in arkadaşının ona gülmesi benim çok sinirimi bozdu. Nedeniyse yaptığı davranış karşısında Muzaffer üzülebilir ve o olay onun da başına gelebilir. Yani ‘GÜLME KOMŞUNA GELİR BAŞINA’ diyebiliriz.

Arkadaşlar kitapların resimleriyle ilgilenen çocuklar için söylüyorum. Kitapta az sayıda resim var. Bu nedenle bilgi vermeyeceğim. Ama tabii bir tavsiyem olacak. Bu kitabı 3 ve 4. Sınıflara tavsiye ederim.

Bir dahaki yorumda görüşürüz. 💞💓👋

 • Mum Bebek – Ben Çocukken 4
 • Yazar: Muzaffer İzgü
 • Sayfa Sayısı: 96
 • Yayınevi: Bilgi Yayınevi

Sarı Şapkalı Kardan Adam – Dilara Tanrıkulu

Merhaba Arkadaşlar,

Yorumunu yapacağım kitabın adı “Sarı Şapkalı Kardan Adam”. Bu kitapta Tanay adında küçük bir kız var. Kar yağmasını çok istiyor çünkü arkadaşlarıyla birlikte en güzel kardan adamı yapma yarışması yapacaklar. Tabii gruplar halinde. Şebboy, Yeliz, Taner, Cem ve Tanay bir grupta. Diğer grupta ise Buket, Bahar, Asu, Ercan ve Engin. Tanay çok heyecanlı sürekli pencereden kar yağacak mı diye bakıyor. Hatta gece boyunca pencerenin önünde üşüyen kuşları içeri alıp besliyor ve soğuktan koruyor. Sonunda kar yağmaya başlıyor. Acaba yarışmayı hangi grup kazanacak?

Bu kitapta arkadaşlık, dostluk, saygı ve hayvan sevgisi anlatılıyor. Biz de hayvanları sevelim ve koruyalım. Bu kitabı keyifle okudum. Sizlerin de beğeneceğini düşünüyorum. 7-10 yaş arasındaki arkadaşlarıma öneriyorum. Sevgiyle kalın.

 • Sarı Şapkalı Kardan Adam
 • Yazar: Muzaffer İzgü
 • Sayfa Sayısı: 60
 • Yayınevi: Bilgi Yayınevi

Anneannemin Güllü Yorganı – Ece Çilingir

Merhaba arkadaşlar ben Ece,

Bu hafta Bilgi Çocuk yayınlarının “ANNEANNEMİN GÜLLÜ YORGANI” kitabını okudum

Bu kitabın yazarı Muzaffer İzgü.

Bir anneanne varmış. Bu anneanne Metin diye bir çocuğun anneannesiymiş. Bu anneannenin bir yorganı varmış. Bu yorganı kim bilir kaç yıl kullanmıştır. Bir gün anneanne yorganı güneşte kuruturken yorgan yırtılıvermiş. Anneanne başlamış ağlamaya. Sonra anneannenin çocuğu başka bir yorgan almasını söylemiş. Anneanne kabul etmemiş. Dikmeye çalışmış. Diktikçe daha da yırtılmaya başlamış. Sonra Metin’le yorgancı aramaya çıkmış ama bulamamış. Metin ve ablasına arkadaşlarına sormalarını söylemiş. Metin’in ablası bulmuş ama yorgancı Van’daymış. Anneanne iyice umudunu kaybetmiş en sonunda güllü yorgana benzeyen bir yorgan almaya karar vermiş. Daha desenine bile karar vermemiş. Anneanne deseninin örgülü saç modeli olacağına karar vermiş. Alacakmış ama bu sefer de yorgancı yokmuş.

Sizce anneanne yorgancı bulabilmiş mi?

Bu kitabı çok beğendim harika ayrıca komik 🙂

Bu kitapta en sevdiğim kişi anneanne çünkü komik bir karakter 🙂

Bu kitapta sevmediğim kişi ise yok.

 • Anneannemin Güllü Yorganı – Anneannemin Akıl Almaz Maceraları
 • Yazar: Muzaffer İzgü
 • Sayfa Sayısı: 98
 • Yayınevi: Bilgi Yayınevi

Anneannem Sihirbaz – Elmas Zehra Yavuz

Hepinize merhaba!

Bu hafta sizlere Anneannemin Akıl Almaz Maceraları serisinin “Anneannem Sihirbaz” adlı kitabını yorumlayacağım.

Metin’in anneannesi, yani Hikmet Hanım, sevimli bir anneannedir. Her zaman aileyi neşelendirmeye çalışır. Bu sefer sihirbaz olur ve Tekir’i yok etmek ister. Acaba Tekir’i yok edebilecek mi?  Her bölümde anneanne farklı şeyler yapar ve aileyi güldürür.

Kitapta her bölüm komik ve eğlenceli. Ama ben en çok Fındıklı Köfte bölümünü sevdim çünkü anneannesi ne zaman köfte yapacak olsa bir köftenin içine fındık koyar. Fındıklı köfte kime çıkarsa ona küçük miktarda para verilir. Genelde aile bu parayla anneanne için küçük bir hediye alır. Bence harika bir fikir. Bakalım bu sefer kime fındıklı köfte çıkacak?

Kitapta en çok anneanneyi sevdim çünkü komik ve ilginç şeylerle dolu. Sevmediğim karakter yok.

Resimler rengârenk olduğu için kitabı okumak daha zevkliydi.

Bence herkesin anneannesi ya da babaannesi farklı sürprizlerle dolu. Bu kitabı herkese tavsiye ediyorum.

İyi okumalar…

 • Anneannem Sihirbaz  -Anneannemin Akıl Almaz Maceraları
 • Yazar: Muzaffer İzgü
 • Çizimler: Murat Sayın
 • Sayfa Sayısı: 120
 • Yayınevi: Bilgi Yayınevi

Çizmeli Osman – Emirhan Ünsal

Merhaba arkadaşlar, bu gün size Çizmeli Osman’ı yorumlayacağım.

İlk önce bu hikâyede çizmenin yapılışı ve bunun için nasıl emek harcandığını çizmenin kendisi anlatıyor. Yazın nasıl terlettiği ve kışın nasıl dondurduğundan söz ediyor. Bu yüzden de bu çizmeyi giyenler pek mutlu değil.

Aslında benim de böyle bir çizmem var ve her yağmur yağdığında annem giydiriyor ve  “Bizim çocukluğumuzda bunlar vardı.” diyor. Şimdi biraz süslü ve renkli, eskiden siyahmış. Bu hikâyede çizmenin bize gelene kadar bayağı bir yolculuk yapmış olduğundan söz ediyor. Oysa biz sadece mağazadan onu alıyoruz.

Biliyor musunuz 45 numara ayaklar bile varmış. İlginç değil mi?

Bu hikâye çok zevkli sıkılmadan okursunuz. Bu arada Osman bu hikâyenin neresinde merak ettiniz değil mi? Şöyle ki çizmeyi giyen Osman ve Osman’ın çizmesine kavuşmasıyla devam ediyor hikâyemiz.  Gerisini siz okuyunca öğrenirsiniz.

Görüşürüz.

 • Çizmeli Osman
 • Yazar: Muzaffer İzgü
 • Sayfa Sayısı: 85
 • Yayınevi: Bilgi Yayınevi

Anneannem Gelin Oldu – İkra Zengin

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere Muzaffer İzgü’ nün Anneannem Gelin Oldu adlı kitabını tanıtmak istiyorum.

Ben Muzaffer İzgü’ nün ilk kitabını aldığımda çok sevinmiştim. Çünkü küçükken annem bize Muzaffer İzgü’ nün masal kitabını almıştı ve kardeşimle ben onun masallarını her gece dinliyorduk. O yüzden yazarın anlatımına alışığım.

Kitaptan bahsedeyim, Metin diye bir çocuk varmış. Okula gitmiş ve birden karnı ağrımaya başlamış. Öğretmenine söylemiş. Öğretmeni de eve gidip istirahat etmesini istemiş. Metin yola çıkmış eve doğru gidiyormuş. Kapıyı çalmış ve bir bakmış ki anneannesi bir gelin olmuş. Birden çok şaşırmış ve gülmeye başlamış.  Kapıda biraz konuştuktan sonra içeri geçip konuşmalarına devam etmişler.

Peki, sonra ne mi olmuş? Eğer bunu öğrenmek ve keyifli bir kitap okumak istiyorsanız bu kitap tam size göre.

Benim en çok sevdiğim karakterler kitaptaki tüm karakterler.  Sevmediğim karakter yok.

Evet arkadaşlar bir tanıtımın daha sonuna geldik,  bir dahaki kitapta görüşmek üzere.  Hoşçakalın.

 • Anneannem Gelin Oldu – Anneannemin Akıl Almaz Maceraları
 • Yazar: Muzaffer İzgü
 • Çizimler: Murat Sayın
 • Sayfa Sayısı: 144
 • Yayınevi: Bilgi Yayınevi

Uzay Karpuzu – Nora Belbachir

Merhaba Arkadaşlar,

Bugün sizlere “Uzay Karpuzu” adlı kitabı yorumlayacağım. Bu kitapta 6 tane öykü var. Bu hikâyeleri size yorumlayacağım.

“Uzay karpuzu” adlı hikâyede Korhan adlı bir çocuk var. Bir uzay aracının olmasını istiyor. Hikâye, uzaya gidebilmek için Korhan ve arkadaşının nasıl karpuzdan uzay aracı yaptığını anlatıyor.

“Hırsız Adlı Köpek” öyküsünde adından hiç memnun olmayan bir köpek var. Adını değiştirmek için başka bir köpekle tartışmaya başlıyor ve sonunda adı Hırsız oluyor.

“Eğlendirici Bir Masal” hikâyesinde Asiye ve Abdurrahman isimlerinde bir çift var. Asiye sürekli kocasından ev, perde, halı gibi isteklerde bulunuyor. Abdurrahman aktara gidip her defasında bir tohum alıyor ve bu tohumdan karısının istediği bir şey çıkıyor. Ancak birgün çok talihsiz bir olay yaşanıyor…

“Yeşil Ayakkabı” adlı hikâyede Yaprak adında bir kızın ayakkabı tutkusu anlatılıyor.

“Mavi Kedi” adlı öyküde gazetecilerin bile peşine düştüğü sıra dışı bir kedinin herkes tarafından aranması anlatılıyor.

“Süpermen Hamamdan Nasıl Kaçtı?” ‘da bir eve sürpriz bir şekilde gelen Süpermen’in çocuk ve annesine hamamda yaşadığı kötü olayları anlatması konu ediliyor.

3. ve 4. Sınıf arkadaşlarıma tavsiye ediyorum.

İyi Okumalar…😊

 • Uzay Karpuzu
 • Yazar: Muzaffer İzgü
 • Resimleyen: Figen Renda
 • Sayfa Sayısı: 90
 • Yayınevi: Bilgi Yayınevi

Derleyen: Güzella Bayındır
Takip için
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Küresel Dijital Ekonomide Emek

Read Next

sesinde ne var biliyor musun?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram