Dr. Carin Bondar’ın kaleminden Seksin Doğası

Kolektif Kitap etiketiyle yayımlanan Dr. Carin Bondar’ın kaleme aldığı Seksin Doğası isimli kitap Ece Bulut’un çevirisiyle raflardaki yerini aldı.

Seks dostlukla mı ilgilidir? Aşkla mı? Tutkuyla mı? Üremeyle mi? Cevap, çok sayıda biyolojik ve ekolojik unsura bağlı olarak bunların hepsi ya da hiçbiri olabilir. Emin olabileceğimiz tek bir konu varsa o da seksin dünya üzerindeki her canlının varoluşu için elzem olduğudur. İnsanlar için seks rahatlama, eğlence, gıda ve yaşam demektir.” Dr. Carin Bondar

Biyolog ve başarılı bir doğa belgeseli programcısı Dr. Carin Bondar, hayvanlar âleminde gözlemlenen çeşitli cinsel davranışları ele aldığı bu çalışmasında primatlardan balinalara, çakallardan salyangozlara, ötücü kuşlardan yırtıcılara hayvanların üreme döngülerinde insanların cinsel yaşamını renksiz gösteren ve onunla şaşırtıcı paralellikler taşıyan pek çok detayı bulabileceğimiz ansiklopedik bir gezintiye çıkarıyor okuru.

Seksin Doğası doğada eşleşebilecek partner bulmak, başarıyla çiftleşebilmek ve sonucunda dünyaya gelecek yavruları büyütebilmek için ne mücadeleler verildiğini ve bize bugün garip gelen pek çok detayın aslında ne kadar doğal olduğunu görme fırsatı veriyor.

“Dostlarım, dışarıda acımasız bir dünya var. Hazırsanız acımasız olduğu kadar iç gıdıklayan, heyecan veren, korku uyandıran, mide bulandıran, aynı zamanda çekici ve akıl almaz bu dünyaya, Seksin Doğası’na giriş yapıyoruz.” 

KİTAPTAN ALINTILAR

“Anlaşılan insanlar seksten bahsedilmesini seviyor. Hepimiz seksin sadece düşüncesinden bile o veya bu şekilde etkileniriz ve büyük ihtimalle çoğumuz boş vaktimizin büyük kısmını ya seks yaparak ya da seks hakkında düşünerek geçiririz. Sürecin diğer yaratıklar için nasıl işlediğini merak etmek de son derece doğaldır.”

“Seks dostlukla mı ilgilidir? Aşkla mı? Tutkuyla mı? Üremeyle mi? Cevap, çok sayıda biyolojik ve ekolojik unsura bağlı olarak bunların hepsi ya da hiçbiri olabilir. Emin olabileceğimiz tek bir konu varsa o da seksin dünya üzerindeki her canlının varoluşu için elzem olduğudur. İnsanlar için seks rahatlama, eğlence, gıda ve yaşam demektir.”

“Sperm boldur ve bu yüzden piyasa değeri düşüktür. Yumurtalarsa nadirdir ve bu sebeple yüksek piyasa değerine sahiptirler. Erkeklerle dişilerin cinsel davranışları üzerinde de çoğunlukla etkisi olan bu belirgin ayrım dişileri doğal olarak erkeklere göre daha seçici kılar.

“Sadece mutlu olmak, eğlenmek ya da rahatlamak adına yaşanan bir cinsellikten söz ediyorum. Görece daha ender rastlansa da insanlardan başka organizmalar da zaman zaman haz duymak ve doyum sağlamak için cinsel eylemde bulunur.”

Homo sapiens çocuk yapmayarak üremeyle doğrudan ilgili sorumluluklardan kendini azat edip yine de cinselliğin tadını çıkarmaya devam etmesini ve hayatında başka sorumluluklara yer açmasını mümkün kılacak bir hayat tarzı geliştirdi. Gezegendeki diğer tüm hayvanlar üremeyi amaçlarken, biz tam da bunu engellemek üzere doğum kontrol yöntemi kullanmaya istekli partnerler arıyoruz. Temel biyolojik özelliklerimizi gözardı etme eğilimimiz kültüre ve coğrafyaya göre farklılık gösterse de üreme içgüdümüze karşı koymamız bizi diğer türlerden ayıran belirgin bir özelliğimizdir. Üremeyi aradan çıkarmış olsak da seks hâlâ hayatımızda. Ne var ki hayvanlar âleminin kalanına kıyasla cinselliği oldukça yavan ve şipşak yaşıyoruz. Lafı dolandırmadan söylemek gerekirse: İnsanlar arasındaki seks düpedüz sıkıcıdır.

“İşin aslı, üzerinde yaşadığımız gezegende o veya bu şekilde eşcinsel ilişkiye girmeyen herhangi bir tür YOKTUR. Eğer “doğadaki” hayvanların davranışlarını “doğal” kabul edeceksek eşcinselliğin yaygınlığına da bakarak tamamen doğal olduğunu kabul etmek gerekir.”

SEKSİN DOĞASI HAKKINDA

“Seks hakkındaki anlatıları okumak eğlenceli ve Bondar bu anlatıları bilgilendirici de kılıyor.”  Publishers Weekly

“Carin Bondar’ın sürükleyici çalışması bir tür ‘yaban hayatında seks hakkında bilmek isteyip sormaya çekindiğiniz her şey’. Yabanda seks siyasi doğruculuktan nasibini hiç almamış. Daha çok azgın Yunan tanrılarını veya Taht Oyunları’ndaki ahlakı bozulmuş soyluları okumak gibi.”  Daily Express

“Eğlendirici. Açık saçık bir dille ve bir akşam yemeğini sessizliğe gömecek kadar dehşetli detaylarla dolu bu yapıt ağırsıklet bilimsel kaynakçasıyla etkili bir okuma.”  Daily Mail

“Biyolog Bondar çiftleşme ritüellerini kısa, anlaşılır bölümlere ayırarak okumak için bir ziyafet hazırlamış.  Amatör biyologlar için, biz insanların cinsel eğilimlerimizde ve maharetlerimizde yalnız olmadığımızı hatırlatan büyüleyici ve eğlendirici bir okuma.” — Library Journal

“Tıka basa doldurulmuş ama fazlasıyla eğlendirici bir doğal dünyada seks incelemesi. Kitabı bu kadar cazip yapan Bondar’ın konusuna duyduğu kuvvetli iştah ve cinsellik bilimini bilgiyle aydınlatması.” — Mail on Sunday

Dr. Carin Bondar Kimdir?

Dr. Carin Bondar British Columbia Üniversitesi’nde popülasyon ekolojisi alanında araştırma yapmış ve biyoloji doktorasını almıştır. Discovery, Science Channel, Animal Planet ve National Geographic kanallarında program yapımcılığı ve sunuculuğu yapmıştır. Seksin Doğası Bondar’ın 50 milyondan fazla ziyaretçiye sahip Youtube kanalına yüklenmiş görsel malzemenin bir araya gelmesinin ürünüdür. Dr. Bondar, Fraser Valley Üniversitesi biyoloji bölümünde akademik görevini sürdürmekte ve Stephen Hawking’s Brave New World, Outrageous Acts of Science, World’s Weirdest ve Badass Animals programlarını sunmaktadır. Dr. Bondar’ın ürettiği işler ve yürüttüğü bilimsel çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgi www.carinbondar.com adresinde bulunabilir.

  • Seksin Doğası
  • Yazar: Dr. Carin Bondar
  • Çeviri: Ece Bulut
  • Türü: Bilim, Doğa Bilimi, Ekoloji, Toplumsal Cinsiyet
  • Baskı Yılı: Ağustos 2018
  • Sayfa Sayısı: 336 Sayfa
  • Yayınevi: Kolektif Kitap
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

“Almanya’ya Göçün Hatıra Defteri” belgeseli için sürpriz bir kısa film

Read Next

Söyle Hayalet, Şarkını Söyle: Amerika’nın tarihini aralayan hayaletler

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *