Drakula’nın yazarının masası İstanbul’da

Aylin Doğan, Bram Stoker’ın Masası’nda dünya edebiyatına damgasını vurmuş bir ismin daha sırrını açığa çıkarıp okurunu yeniden büyülü ve eğlenceli bir dünyanın içine çekiyor.

Senarist, eğitimci, akademisyen ve yazar Aylin Doğan, Murakami’nin Kedisiile başlayan “V Kadınları” serisinin ikinci kitabı Bram Stoker’ın Masası’nda, dünya edebiyatına damgasını vurmuş bir ismin daha sırrını açığa çıkarıp okurunu yeniden büyülü ve eğlenceli bir dünyanın içine çekiyor.

Senarist Lal’i çağdaş dünya edebiyatının devi Murakami’nin kedisini çalıp St. Antuan’daki apartman dairesine getirdiğinde tanımıştık. Bu sefer, soluk soluğa okunacak başka bir hikâyenin peşine düşüyor.

Vampir efsanesini başlatan Drakula’yı Bram Stoker’a yazdıran kimdi? 19. yüzyılda Venedik operaları hangi aşk skandalıyla çalkalanmıştı? İtalyan modası şahlanırken, 1970’lerin Floransası’nda yalnızca geceleri ortaya çıkan gizemli binici kadın, kimin peşindeydi? İstanbul’u mesken edinen dünyalar güzeli Vanya Gabriela, hayat hikâyesini yazması için neden Lal’i seçti?

Arnavutköy sırtlarındaki bir köşkte edebiyat tarihinin penceresi aralanıyor

Murakami’nin Kedisiile başlayan serüvenin ikinci ayağında, kafası karışık senaryo yazarı Lal, korku literatürü ustası Levent Ka ve İstanbul’un en delikanlı zangocu Hüso’yla birlikte, bu kez dünya edebiyatına damgasını vurmuş başka bir ismin sırrına vâkıf oluyor. Aylin Doğan, “V Kadınları” serisinin ikinci kitabı Bram Stoker’ın Masası’nda, okuru yeniden büyülü ve eğlenceli bir dünyanın içine çekip ayaklarını yerden kesiyor.

Aylin Doğan Kimdir?

Aylin Doğan, Koç Özel Lisesi ve Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdikten sonra, New York’ta The New School ve School of Visual Arts’ta senaryo eğitimi gördü. Yüksek lisansını Bilgi Üniversitesi Sinema ve TV bölümünde tamamladı. Barış Pirhasan’la birlikte 2002 yılında KEDİİ Yazı Grubu’nda senaryo yazmaya başladı. Aynı grup 2004’te Levent Kazak’la bir araya gelerek Senaryo Stüdyosu’nu kurdu. Yazarın yazı ekibinde bulunduğu diziler arasında, Her Şey Aşk İçin(2002), Günahım Neydi Allahım!(2003), Lise Defteri(2003), Sultan Makamı(2004), Seher Vakti(2005) Kırık Kanatlar(2006), Hesaplaşma(2009) ve Galip Derviş(2013-14) yer alıyor. Bilgi Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde senaryo dersleri veren Aylin Doğan, doktorasını Bahçeşehir Üniversitesi, Sinema ve Medya Araştırmaları bölümünde yaptı (2019).

Yazar, Murakami’nin Kedisi(2017) ile başlayan, Bram Stoker’ın Masası(2019) ve Oscar Wilde’ın Paltosuile devam eden “V Kadınları” roman serisiyle aynı adı taşıyan V Kadınları Platformu’nun kurucusudur. Platform, “Yeni çağ kadınının performansı ne olmalıdır?” sorusuna hem analitik hem de sezgisel zekâyla cevap arıyor, sosyal bilimler ile ezoterizmi bir araya getiren akademisyen, sanatçı ve yeni çağ öğretmenleri ile yaşam performanslarını güçlendirmek isteyen V Kadınları’nı bir araya getiriyor.

  • Bram Stoker’ın Masası
  • Yazar: Aylin Doğan
  • Türü: Roman
  • Baskı Yılı: Nisan 2019
  • Sayfa Sayısı: 204 Sayfa
  • Yayınevi: Doğan Kitap
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Akbabaların Ağıdı

Read Next

Bugün Bağımsız Kitapçılar Günü!

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *