KitapEki
    DTCF’de 440 Yazma Eser Kayıp! • Kitap Eki
 
TUDEM
 
DESTEK

DTCF’de 440 Yazma Eser Kayıp!

Sayıştay’ın Ankara Üniversitesi 2019 Yılı Denetim Raporu’nda Türkiye’nin ilk fakültelerinden birisi olan Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nde (DTCF) 440 yazma eserin kayıp olduğu ortaya çıktı. Kütüphane görevlileri Sayıştay denetçilerine, “Kitapları en son kimin ödünç aldığına yönelik log kayıtları tutulmadı ve silinme işlemiyle birlikte bu tür kayıtlar da yok edildi” dedi.

Ankara Üniversitesi 2019 Yılı Denetim Raporu’na göre, 2013 yılı öncesinde 15 bin yazma eserin Kamu Harcama ve Muhasebe Bilişim Sistemi’ne girişine başlandı fakat aradan geçen 7 yılda kayıt işlemi bir türlü bitirilemedi.

İşlem sırasında 2008 adet nadir yazma eser sayım fazlası olarak kayda girildi. Bu sırada 440 yazma eserin kaydı ise sistemden düşürüldü.

 
KitapEki
Say Yayıncılık

Sistemden düşürülen yazma eserlerle ilgili kütüphane görevlileriyle görüşen Sayıştay denetçileri, eserleri en son kimin aldığına ilişkin hiçbir kayıt veya belge bulunmadığını gördü.

Sayıştay denetçileri eserlerin kaybolmasından kimin sorumlu olduğunu belirleyemezken, kayıt alma işlemlerinin yıllara yayılmasının bir hırsızlıktan kurtulma yöntemi olabileceğine dikkat çekildi.

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Haber Merkezi

Read Previous

BÜCÜRÜK’LE BÜYÜCÜ ABLASI

Read Next

11. Balkans Beyond Borders Kısa Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *