Dünya Kız Çocukları Günü İki Sergi ve Billboard Aksiyonlarıyla Kutlanacak

Kız Çocukları Günü sergiyle kutlanacak: Bana Bırakacağınız Gelecek sergisi 9 Ekim’de açılıyor.

 İstanbul Kadın Müzesi, İklim için Cumalar Türkiye aktivistleri, Ammonite Digital Art Gallery’nin genç sanatçıları ve Koşan Kaplumbağa çocuk yuvası, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları günü için ortak bir çalışma yaptı. Çalışmalar sonucunda, “Bana Bırakacağınız Gelecek-Kız Çocukları ve İklim Krizi” başlıklı fiziki ve sanal sergiler, billboard aksiyonları ve bir kitap ortaya çıktı.

İstanbul Kadın Müzesi küratörlüğünde hazırlanan “Bana Bırakacağınız Gelecek-Kız Çocukları ve İklim Krizi” isimli proje, Türkiye’deki iklim aktivisti kız çocuklarını görünür kılarken, kız çocuklarının iklim krizi nedeniyle duydukları gelecek kaygılarını ve aynı zamanda da yaşanabilir ve adil bir dünya için değişim umutlarını dile getirmeyi amaçlıyor ve aktivist kız çocuklarının iklim adaleti taleplerini, daha fazla sayıdaki yaşıtlarına ve yetişkinlere duyurmayı amaçlıyor.

HEM FİZİKİ HEM SANAL SERGİ

“Bana Bırakacağınız Gelecek-Kız Çocukları ve İklim Krizi” sergisinin sanal ve fiziki versiyonları 9 Ekim’de açılıyor. Fiziki sergi, Schneidertempel Sanat Galerisi’nde 9-25 Ekim tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. Fiziki sergide Ammonite Digital Art Gallery bünyesindeki genç sanatçıların, sanal sergide yer alan iklim aktivisti kız çocuklarının mesajlarını çeşitli tekniklerle yorumladıkları çalışmaları yer alıyor.

Türkçe ve İngilizce dil seçenekleriyle gezilebilen sanal sergide ise, iklim aktivisti kız çocuklarının mesajları, Ammonite Digital Art Gallery sanatçılarının yorumlarına ek olarak, Koşan Kaplumbağa çocuk yuvasının çizimleri ve sözleriyle de yeniden yorumlanıyor. Sanal sergi ayrıca, iklim krizi hakkında bilgilendiren, çevre bilincini yükselten metinler, istatistik bilgiler, videolar ve çevre tahribatı konusunu konu edinen edebi alıntılar da içeriyor.

SÖYLEŞİ, OKUMA ETKİNLİKLERİ YAPILACAK

Fiziki sergiye paralel olarak söyleşi, okuma, çocuk doğa kitabı üretme gibi birçok sanal kültür etkinliği de sunulacak. İstanbul Kadın Müzesi Yayınları arasında çıkan ve tüm projeyi belgeleyen bir kitabın tanıtımı da 11 Ekim Dünya Kız Çocukları günü yapılacak. Kitabın yaygınlaştırılması amacıyla, yayın Türkiye’deki iklim aktivisti kız çocuklarına ücretsiz dağıtılacak.

Billboard aksiyonu da, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları günü İstanbul başta olmak üzere Eskişehir, Bursa, Hatay gibi Türkiye’nin birçok kentinde aynı gün başlayacak.

Schneidertempel Sanat Merkezi’nde eserleri sergilenen Ammonite Digital Art Gallery sanatçılarının adları şöyle: Vanessa Ponte, Selenay Tektunalı, Asya Nur Hasgül, Asya Gürhan, Refia Dermancıoğlu, Elif Fidancı, Elif Berkel, Melike Kuş, Nar Preşeva, Öykü Topal, Buse Simon, Pi.uv, Bilge Abur Yıldız, Lal Diltemiz, Tipim Kayık, Sinan Dağ, Melisa Dalkılıç, Raika Lara Kaya, Batuhan Aker, Fikriye Çetin.

Bana Bırakacağınız Gelecek-Kız Çocukları ve İklim Krizi sanal sergisine ve kültür etkinlikleri hakkında detaylı bilgiye İstanbul Kadın Müzesi sitesinden ve sosyal medya hesaplarından ulaşılabilir. (Duvar)

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Ara Güler ve Ahmet Hamdi Tanpınar ‘Aynı Rüyanın İçinde’

Read Next

Mersin Uluslararası Müzik Festivali Ertelendi

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *