TUDEM
 
DESTEK

Dünya ne okuyor? – Almanya

Yordam Kitap

Federal Almanya’da, genel tüketici fiyatlarındaki artışlara koşut olarak kitap fiyatlarında %2 civarında bir artış eğilimi görüyoruz. Özel amaçlı, okul ve uzmanlık alanındaki kitaplar hariç, e-kitap satışları, 2013’te %3,9’dan 2014’te %4,3’e yükseldi. Geçen yıl piyasaya sürülen e-kitap sayısında ise % 15,0’lik bir artışa tanık olduk. Böylece yayımlanan e-kitap sayısı 24,8 milyon olmuştur (2013 rakamı ise 21,5 milyondur). (Kaynakça: Börsenverein des Deutschen Buchhandels)

Ülkemize oranla kitap satışlarının çok yüksek olduğu Almanya’da geride kalan 2015 Yılı’na baktığımızda, best seller sıralamasında ilk beşe giren kitapların aşağıdakiler olduğunu görüyoruz:

 
KitapEki
Say Yayıncılık
 1. Romantizmin yazarı Jojo Mojes yine çok okundu

5352536_m3w624h416q75v58734_630_0900_5522_Buch_09_24_MoyesLouisa Clark ve Will Traynor altı ay birlikte olurlar. Tam bir yarıyıl… Ve bu altı ay ikisini de değiştirir. Lou, rüyalarından korkan taşralı kız değildir artık. Müstakil bir apartman, havaalanında sakin bir iş – Lou yaşar yaşamasına ama bu hayat değildir. Ta ki, bir gün kapının zili çalıncaya ve kimsenin tanımadığı Will ile bir ilişki başlayıncaya dek. Artık Lou, yepyeni bir hayat için yeniden ümitlenir.

Jojo Moyes’in özgün adı After You olan kitabı henüz Türkçeye kazandırılmadı.

 • Roman             : Ein ganz neues Leben
 • Yazarı              : Jojo Moyes
 • Yayınevi           : Wunderlich
 1. İki yalnız kadın, bir ev ve işte size bambaşka bir aile

Altes Land von Doerte Hansen

Altes Land’ın avlusundaki beş yaşındaki zavallı Polonyalı kız, buraya 1945 yılında annesiyle birlikte Doğu Prusyalılardan kaçarak gelen Vera’dır. Altmış yıl sonra birdenbire kapıda yeğeni Anne belirir. Küçük oğlu ile birlikte, ihtiraslı ve çok değerli(!) ailelerin çocuklarını, kazanılmış birer kupa gibi sokaklarda gezdirdiği ve kocasının bir başkasını sevdiği Hamburg-Ottensen’den kaçmıştır. Vera ve Anne birbirlerini tanıyınca, birbirlerine hem yabancı olduklarını hem de çok ortak yönleri olduğunu görürler.

Dörte Hansen’in bu çok okunan kitabı da Türkçeye çevrilmeyi bekliyor. 

 • Roman             : Altes Land
 • Yazarı              : Dörte Hansen
 • Yayınevi           : Knaus
 1. Almanca Best Seller yazarı Sebastian Fitzek terapi dizisine devam ediyor

cover-fitzek-das-joshua-profil-org_1Başarısız yazar Max, yasalara saygılı bir vatandaştır. Bir psikiyatri kliniğinin gözetim evinde bulunan kardeşi Cosmo’dan farklı olarak yaşamında hiçbir suç işlememiştir. Fakat birkaç gün içerisinde, kimsenin pek kolay kolay beceremeyeceği en korkunç suçlardan birini işleyecektir.

Sebastian Fitzek’in Therapie adlı best seller’i Pegasus Yayınları’nca Terapi başlığıyla yayınlandı. Fitzek’in bu kitabı da pek yakında raflardaki yerini alacaktır.

 • Roman             : Das Joshua-Profil
 • Yazarı              : Sebastian Fitzek
 • Yayınevi           : Bastei Lübbe

4.1981’den beri Venedik’te yaşayan Amerikalı polisiye yazarı Donna Leon yine nefes aldırtmıyor

Soprano Flavia Petrelli Venedik’e geri döner. Venedik Operası La Fenice’teki Tosca Opereti’nde başrolde sahne alır. Genç bir meslektaşının bir köprünün merdivenlerinden aşağıya atılması üzerine, Flavia kendi yaşamından endişe etmeye başlar. Brunetti, Opera’nın kulis arkasını soruşturmaya geçer. Venedik’te ölüm ve üstelik de sahnede.

Özgün adı Falling in Love olan kitap henüz Türk okuruyla buluşmayı bekliyor.

 • Roman             : Endlich mein
 • Yazarı              : Donna Leon
 • Yayınevi           : Diogenes
 1. Sanatçı büyükanne ve büyükbabanın sanatçı torunu Joachim Meyerhoff

9783462048285Büyük bir psikiyatri kliniğinin avlusunda geçen çocukluğu ve Amerika’da geçirdiği bir yıllık mübadele geride kalmıştır; henüz yirmi yaşına giren anlatıcı, hiç beklemediği biçimde Münih’teki Sahne Sanatları Okulu’na kabul edilir ve büyükbaba ve büyükannesinin Nymphenburg’taki gösterişli villasına taşınır. Büyükannesi parlak bir diva ve eski bir oyuncudur, sert görünüşlü ve saygıdeğer büyükbabası ise emekli felsefe profesörüdür.

Türk okurunun merakla beklediği bir başka best seller yazarı ise Joachim Meyerhoff.

 • Roman             : Ach, diese Lücke, diese entsezliche Lücke
 • Yazarı              : Joachim Meyerhoff
 • Yayınevi           : Kiepenheuer & Witsch

Ayrinti Yayinlari
Fikret Yıldırım

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Fikret Yıldırım

50 yıllık Pendik'li fakat 23 yıldır Berlin'de yaşıyor. Almanya ile tanışmasını Kenan Paşa ve arkadaşlarına (!) borçlu. 9 Eylül İktisat'ı bitirmeden AÜ DTCF Germanistik Bölümü'ne geçerek mezun oldu. Türk şirketinin Almanya operasyonlarında çalıştı, yöneticilik yaptı, yapıyor... Metin Ağaçgözgü ile bir kitap (Türkçe'ye) ve bir de film altyazısı (Almanca'ya) çevirdi. 40 yıldır kendince bağlama çalar. Özellikle felsefe okumalarını sever. 50 yaşından sonra da okuyanların şiir olduğunu söyledikleri dizeler yazmaya yeltendi: yildirimfikret.blogspot.com

Read Previous

MutfakTarih; Tarihten Mutfağa, Mutfaktan Tarihe Pencereler

Read Next

Çocuk kitaplarını çocuklar değerlendirdi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *