Duygu Asena Roman Ödülü, ‘Ev’ Kitabıyla Nermin Yıldırım’ın

Gazeteci, yazar Duygu Asena anısına verilen Duygu Asena Roman Ödülü’nün bu yılki sahibi Nermin Yıldırım oldu. Yıldırım, “Ev” adlı romanıyla ödüle değer görüldü. Yıldırım ödül konuşmasında, “Ödülün maddi karşılığını şiddet gören kız kardeşlerimle dayanışmak için – evvelce sevgili Gaye Boralıoğlu’nun da yaptığı gibi- Mor Çatı Vakfı’na bağışlıyorum” ifadelerini kullandı.

Doğan Kitap’ın Duygu Asena’nın anısını ve fikirlerini yaşatmak için 2007’den beri düzenlediği Duygu Asena – Kadının Hâlâ Adı Yok Roman Ödülü sonuçlandı. Nermin Yıldırım, hep kitap tarafından yayımlanan “Ev” adlı romanıyla bu yılki ödülün sahibi oldu.

Başkanlığını Doğan Hızlan’ın üstlendiği Asuman Kafaoğlu Büke, Filiz Aygündüz, İhsan Yılmaz, Sibel Oral ve Elif Tanrıyar’dan oluşan seçici kurul, 26 Mayıs 2021 Çarşamba günü yaptığı çevrimiçi toplantıda oybirliğiyle karar aldı. Seçici kurulun ödül gerekçesinde şöyle denildi:

TİMAŞ
TİMAŞ

‘Edebiyattaki duruşunu koruyarak kurgu ve dildeki maharetini bir üst çıtaya taşıdı’
“İlk romanı ‘Unutma Beni Apartmanı’ndan itibaren hikâyelerini kişisel ve toplumsal bellek ekseninde kuran Nermin Yıldırım, son romanı ‘Ev’le edebiyattaki duruşunu koruyarak kurgu ve dildeki maharetini bir üst çıtaya taşımıştır. Yarattığı karakteriyle dikkat çeken ‘Ev’, roman kahramanın varoluş yolculuğunu tüm okurlar için empati kurabilecekleri bir serüvene dönüştüren başarılı bir roman. Yıldırım, kadın roman kahramanlarına yaptığı yoldaşlıkla onları toplumsal normlara sıkışmış halleriyle işlemenin aksine kahramanları aracılığıyla okura zorlanarak dahi olsa açacağı kapıları, gidecek yolları göstermekten çekinmiyor. Duygu Asena ismiyle yan yana gelmesinden mutluluk duyduğumuz Nermin Yıldırım’a, Türkçe edebiyata verdiği emeği için teşekkür ediyor, edebiyatıyla kadın olmanın her halini ele alarak yürüdüğü bu yolda Duygu Asena Roman Ödülü’nü oybirliği ile verdiğimizi açıklamaktan sevinç duyuyoruz.”

‘Ödülün maddi karşılığını Mor Çatı Vakfı’na bağışlıyorum’
Nermin Yıldırım ödül konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Edebiyatı ve kız kardeşliği kendine ev bellemiş biri olarak, bu ödülün benim için manası çok büyük. Kalemimi, hayatını kadın mücadelesinin görünür kılınmasına adamış olan Duygu Asena’nın kıymetli adıyla onurlandıran değerli jüri üyelerine, Doğan Kitap’a ve elbette tüm okurlara gönülden teşekkür ediyorum. Bu ödülün manevi karşılığını ömrüm boyunca kalbimde taşıyacağım ve ona layık olmaya çalışacağım.

Ödülün maddi karşılığını ise şiddet gören kız kardeşlerimle dayanışmak için – evvelce sevgili Gaye Boralıoğlu’nun da yaptığı gibi- Mor Çatı Vakfı’na bağışlıyorum.

Bazen sesler kısılmış, umutlar azalmış, karanlık her yanı sarmış gibi görünebilir. Ama kitaplara, dayanışmaya, tünelin ucundaki o muazzam ışığa ve el ele yürüyerek muhakkak aydınlığa çıkacağımıza canı yürekten inanıyorum. İnanıyorum.”

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Yordam’dan Çıkan ‘Paris Komünü 150’, 28 Mayıs Günü İnternette Herkesin Erişimine Açık Olacak

Read Next

Tolstoy’un ‘Anna Karenina’ Romanı Netflix Dizisi Olacak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram