EBRD 2018 Edebiyat Ödülleri’nin kazanını Burhan Sönmez!

Şubat ayında EBRD 2018 Edebiyat Ödülleri’nin kısa listesi açıklanmıştı ve hemen ardından listedeki son üç isim belirlenmişti. Finale kalan üç isim Boris Akunin (Rusya), Daša Drndić (Hırvatistan) ve Burhan Sönmez (Türkiye) olmuştu.

Londra’da gerçekleşen, British Council ve Londra Kitap Fuarı ile ortaklaşa başlatılan 2018 EBRD Edebiyat Ödülü sahibini buldu. Kalem Ajans’ın temsil ettiği 30’dan fazla dile çevrilen İstanbul İstanbul romanıyla ödülün sahibi Burhan Sönmez oldu!

Burhan Sönmez; 1965 yılında Haymana’da doğdu. İlk ve orta eğitimini Polatlı’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra bir süre avukatlık yaptı. Çeşitli gazete ve dergilerde kültür ve siyaset üzerine yazılar yazdı. Uzun yıllar politik nedenlerle ve sağlık sorunlarından dolayı yurt dışında (Britanya) kaldı. İlk romanı Kuzey, 2009; ikinci romanı Masumlar, 2011 yılında yayımlandı. İstanbul İstanbul, Burhan Sönmez’in üçüncü romanıdır (2015). Masumlar, 2011 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü ve aynı yıl İzmir St. Joseph En İyi Roman Ödülü’nü aldı. Bir Dersim Hikâyesi (Metis, 2012), Bana Adını Söyle (YKY, 2014) ve Gezi (Almanca, Binooki,n2014) öykü derlemelerine birer öyküyle katılan Burhan Sönmez, Bursa Yazın ve Sanat Derneği tarafından verilen 2015 yılı Öykü Onur Ödülü’nün de sahibi oldu. Uluslararası PEN bünyesindeki ‘Writers Circle’ın kurucularındandır. 2016 yılından beri Uluslararası-PEN yönetim kurulunda yer almaktadır. ODTÜ’de Edebiyat Kuramı ve Roman üzerine ders vermektedir.Jüri koltuğunda yer alan Rosie Goldsmith, “İstanbul İstanbul, derin insanlığı ve zarif kurgusuyla hayat dolu bir roman. Burhan Sönmez bu büyük yeni ödülü en iyi şekilde hak eden büyük bir yazar. Evet, roman Türkiye’de bir hapishanede geçse de onu sınırlandıran hiçbir şey yok ve bir taraf da tutmuyor. Bu bizim de hikayemiz. Dört kahraman, zulmün dünyasında iyiliği ve güzelliği bulma arayışındalar. Kusurları ve tuhaflıkları olan tümüyle gerçek karakterlerle çevrelenmiş, bizi şiddet ve işkenceyle değil, aralarındaki sohbet ve mizahla sürüklüyorlar. Muazzam mütevaziliğiyle Burhan Sönmez, edebiyat arkadaşı ve önemli bir çevirmen olan Ümit Hussein’le birlikte ödüle değer tutkulu ve şiirsel bir roman ortaya çıkarmışlar.” diyerek Burhan Sönmez’i ve Ümit Hussein’i tebrik etti.

Ümit Hussein; Kıbrıslıdır. Türkçe çevirmenlik ve tercümanlık yapmaktadır. Nevin Halıcı, Mehmet Yasin, Ahmet Altan olmak üzere birçok yazarın kitaplarını çevirmiştir.

Burhan Sönmez – İstanbul İstanbul

“Bir çocuk karanlığa kalmış ve dar sokaklarda yönünü şaşırmışsa orası İstanbul’dur. Eski sevgilisini bulmak için maceraya atılan gencin, siyah tilki kürkünün peşine düşen avcının, fırtınada sürüklenen geminin, dünyayı bir elmas gibi avucuna almak isteyen prensin, boyun eğmemeye yeminli son isyancının, şarkıcılık hayaliyle evden kaçan kızın, para babalarının, hırsızların ve şairlerin vardığı kent İstanbul’dur. Her hikâye burayı anlatır.”

Yerin üç kat altında, küçücük bir hücrede kalan dört adamın hikâyesi bu. İşkence altında günler geçerken, en azından psikolojik baskıyı azaltmak için birbirlerine İstanbullu hikâyeler anlatıyorlar. Onlar için sadece geçmiş ve gelecek var, şimdiki zamanı unutmak, en azından akıllarını yitirmemek için birbirlerine ve İstanbul’a sığınıyorlar. İstanbul İstanbul politik gibi gözükse de bize sevgiyi anlatıyor.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Çevrimdışı İstanbul Uluslararası Şiir Festivali başlıyor!

Read Next

Konuşulmayan ne varsa bu romanda…

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *