EBRD Edebiyat Ödülü’nün 2019 uzun listesi açıklandı.

2017 yılında British Council ve Londra Kitap Fuarı ile ortaklaşa başlatılan EBRD Edebiyat Ödülü’nün 2019 uzun listesi açıklandı.

Özgür Mumcu’nun Barış Makinesi uzun liste finalistleri arasında. Mark David Wyers tarafından İngilizceye çevrilen ve toplamda 7 dile hakları satılan Barış Makinesi, yakın zamanda Pushkin Press tarafından İngiltere’de ve Random House Germany tarafından Almanya’da yayınlandı. Sırada diğer diller var.

TİMAŞ
TİMAŞ

Ödül ile ilgili detayları ve tam listeyi https://www.ebrd.com/news/2019/ebrd-literature-prize-2019-longlist-announced.html adresinden bulabilirsiniz.

Barış Makinesi hakkında…

İnsanlık tarihinin en büyük icadı çalışacak mı?

‘Barış makinesi evvela sinirlere, ruhlara, zihinlere tesir edecek, böylece harp makinelerine el sürmek kimsenin aklından dahi geçmeyecek.

Krallar, sultanlar, kraliçeler, tiranlar defedildikten sonra, bütün devletlerde ahali söz sahibi olacak.

İşte o gün bir makine dünyaya barışı getirecek.’

Mıknatıs dağının gölgesinde hür irade ve kaderin işbirliğiyle tanışan Arif Bey, Mösyö Pierre. Bir tekerlemenin tekerinde dünyayı kateden bitirim yetim Celal. Aşk müptelası Dragan. Duru zekası ve keskin güzelliğiyle Céline. Sahir, Jean, Mösyö Komiser ve biz, hepimiz…

Filozoflar ve kâtipler, kibar hanımlar, mihraceler ve esirler, ateşi icat edenlerle atomu parçalayacak olanlar, ölülerini gömmeyi ilk akıl edenlerle İskenderiye Kütüphanesi’ni yakanlar, hiç aşı olmamışlar, bakirler ve seferlerde iskorbütten ölmüşler, bir geyiğin avına gidip de hiç dönmemişler…

Özgür Mumcu’dan topraklarımızda başlayıp sınır ötesine uzanan, tam zamanında bir ilk roman. Barış Makinesi.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Sedef Betil: Hem kişiliği hem de yazdıklarıyla ilham veren bir yazar.

Read Next

Suya Atılan Taş

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram