Edebiyat Geçmişinde Bu Ay; Anne Frank Naziler tarafından yakalandı.

Anne Frank 4 Ağustos 1944 ‘de Naziler tarafından yakalandı.1945’te toplama kampında öldü. Saklanırken tuttuğu notlar sonradan klasik haline geldi. 

Anneliese “Anne” Marie Frank (12 Haziran 1929 – Şubat 1945 Holokost’un simge isimlerinden bir Yahudi kızdır.

Babası Otto Frank bir banka görevlisiydi. 1929 Büyük Buhran’ı ile işleri kötüye gidince 1933 yılında iş ilişkilerini kullanarak Hollanda’ya gitmenin bir yolunu buldu. Hitler’in Hollanda’ya girmesiyle birlikte, buradaki Yahudilere Almanya’daki gibi kısıtlamalar getirilir. Temmuz 1942’de Anne’nin ablası Margot’a bir celp gelir ve SS merkezine çağırılır, Yahudi olarak işaretlenir.

Anne Frank, 14 yaşındayken Otto Frank’ın Prinsengracht’taki ofis binasının arkasında bulunan gizli bölmede saklanmaya başlar. Beraberlerinde yakın dost oldukları 4 kişi daha vardır. Burada bir hapis hayatı yaşarlar ve ailelerin dış dünyayla bağlantısını, ihtiyaçlarını Otto Frank’ın sekreteri sağlar. On üçüncü yaş gününde kendisine hediye edilen bir ajandayı günlük olarak kullanmış ve saklandıkları iki yıl boyunca yaşanan olayları günü gününe yazmıştır. Yazdığı yazılar Kitty adında birine ithafen yazılmıştır. İki yıl sonra saklandıkları yer polis tarafından basılır.

Aynı yılın sonbaharında Anne Frank ve ablası Margot, Bergen-Belsen kampına gönderilirler. Margot ve Anne (16 yaşında) burada tifüsten ölür. Auschwitz’de kalan baba Otto Frank, Kızıl Ordu’nun gelmesiyle kamptan kurtulur. Baba Frank’ın elinde, eski sekreteri Miep’in kendisine ulaştırdığı Anne’nin günlüğü vardır ve bu günlüğü defalarca okur. (Günlükleri biraz düzenler , bazı zarar görebilecek isimler değişir günlükte. Ve bu sekilde yayimlanır. Artık günümüzde cıkan baskılarda sahte isimler yerine gercek isimleri kullanılmakta.)

Sonra bir kopyasını profesör bir arkadaşına gönderir. Yakın çevresinin baskısıyla da günlüğünü yayımlamaya karar verir.

İlk olarak 150 bin adet basılır.

Bu baskıyı daha birçok baskı takip eder.

60 dile çevrilmiş ve en çok satanlar listesine girmiştir.

Ali Tanrısever
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Dünya Çapında Milyonlarca Okuyucuya Ulaşmış En Çok Satan 25 Kitap

Read Next

Prusya Elçiliği’nden Doğan Apartmanı’na

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *