Edebiyat Geçmişinde Bu Ay; Orhan Pamuk Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı.

12 Ekim 2006  – Orhan Pamuk Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı ve bu ödülü alan ilk Türk oldu..

İsveç Akademisi ; ‘2006 Nobel Edebiyat Ödülü’nün, kentinin melankolik ruhunun izlerini sürerken, kültürlerin birbirleriyle çatışması ve örülmesi için yeni simgeler bulan Orhan Pamuk’a verildiğini’ açıkladı.

Açıklamada ayrıca; Pamuk’un ‘roman sanatında, kimliklerle ve çift kişiliklilik motifleriyle oynamasıyla ün kazandığı’, ‘büyürken geleneksel Osmanlı tarzı aile yaşamından, Batı yaşam tarzına geçişi yaşadığına’ yer verildi.

İsveç Akademi Sekreteri Horace Engdahl ise, ödülü kimin kazandığını açıkladıktan sonra, ödül verilme gerekçesini şöyle belirtiyordu:

“Çağdaş romanın köklerini değiştirdiği için…”

Ve devam ediyordu:

“Bunun anlamı şudur: Kendisinin romanı, bizim, batılıların elinden aldığı ve şimdiye kadar gördüğümüz romandan tamamen farklı bir şeye dönüştürdüğü söylenebilir…”

Ali Bayramoğlu “Orhan Pamuk Nobel Ödülü’’nü neden şimdi aldı?” sorularına cevabı şöyle veriyor.:

Kanımız ve yanıtımız şu:

Siyasi açıklamalar yaptığı için değil, tersine siyasi açıklamalardan uzak durduğu için…

Gerçekten de geçen yıl ödüle en yakın aday olarak gösterilen Orhan Pamuk, ödülü siyasi açıklamalarla fazla ön plana çıktığı için alamamıştı. Bu konuda jüri ikiye bölünmüş ve ödül İngiliz yazar Harold Pinter’e gitmişti.

Bu arada Pinter’in yaptığı son açıklamayı da bir kenara not etmek lazım:

“Bundan daha fazla sevinemezdim. Pamuk”un geçen yıl kazanmasını beklemiştim ama birisi araya girdi. O büyük bir yazar ve bu ödüle en layık kişi”. 

Ayrıca Orhan Pamuk’un 2009 yılında Harvard Üniversitesi’in ünlü Sanders Tiyatrosu’nda Charles Norton Konferansları (Norton Dersleri) kapsamında verdiği ve büyük ilgi gören konuşma ve notlarıyla ilgili yazı için bkz. Saf ve Düşüceli Romancı

Ali Tanrısever
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Bir Sanal Gerçeklik Oyunu: Warcross

Read Next

Hicviye Yahut Methiye: İstanbul İstanbul

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram