Edebiyatımızın özgün yazarı: Demirtaş Ceyhun

M. Şeref Özsoy’un hazırladığı “İmzalı Kitaplar” kategorimizde bu hafta Demirtaş Ceyhun’un 2 kitabı yer alıyor.

Demirtaş Ceyhun, tanıdığım en bilgili, en üretken, en çalışkan insandı. Haftada bir mutlaka uğrardı. Bugüne kadar hakkında yazmamış olmaktan utanıyorum.

Demirtaş abi, 2009 yılında iyi göremediğinden şikayet ediyordu. Bir arkadaşı, Gata’da çok iyi bir göz doktoru olduğunu söyleyerek zorla ona götürdü. Muayene sonrası doktor, “Demirtaş bey kör oluyorsunuz” diyor. Gözlerin arkasındaki damarlarda sorunlar başlamış ve tedavisi yokmuş.

Yıkılmıştı Demirtaş abi, kitap okumadan yapamazdı. Yazmayı planladığı kitapları vardı. Kendince çözüm arıyordu, 38 yaşında kör olan Cemil Meriç gibi kendisine kitap okuyacak birilerini bulmak gibi. Tabii ki onlardan birisi ben olacaktım.

Bir tek ben “Abi başka bir doktora daha gitsene” demiyordum elbette. Sonunda bir arkadaşı Beşiktaş’taki (dünyaca meşhur) bir doktordan randevu alıyor ve ona gidiyorlar. Doktor muayene sonrası: “Demirtaş bey, meslektaşım adına sizden özür dilerim” dedikten sonra ekliyor “Yüksek oranda görme kaybı yaşayacaksınız ki tıpta biz buna kör olmak diyoruz ancak, siz hiç merak etmeyin ölene kadar okuyup-yazabileceksiniz.”

Morali yerine gelmişti ama gülerek şunu soruyordu: “Acaba doktor bana ne kadar ömür biçti ki ‘ölene kadar’ dedi?”

Aradan birkaç ay geçti, yaz tatiline gidecekti, Tevfik Çavdar’ın Talat Paşa kitabını arıyordu. Getirtmem birkaç gün alacağı için tatil köyünün adresini aldım ve gönderdim, 15-20 Temmuz civarıydı. Birkaç gün sonra fenalaştığı haberi geldi, klima çarpmış, İstanbul’a hastahaneye getirildi hemen ancak 29 Temmuz 2009’da zatürre nedeniyle aramızdan ayrıldı. Son doktorun dediği doğru çıktı, ölene kadar okuyup-yazabildi.

M. Şeref Özsoy
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Güzin Yalın, İthaki Akademi’nin konuğu olacak.

Read Next

Bir Kahramanın Doğuşu ve Bunalımları: Anayurt

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *