EKER okulu anında eker!

Faba Kahve

Şermin Yaşar’ın yeni çocuk kitabı Oh Ne Ala Memleket mevcut COVID-19 salgını sebebiyle ilk olarak Storytel platformu üzerinden okuyucuyla buluştu.

Sosyal medyada ‘Oyuncu Anne’ lakabıyla ün salmış, ebeveynlikle ilgili birçok çalışması bulunan, kendisi de üç çocuk annesi ünlü yazar Şermin Yaşar’ın yeni çocuk kitabı Oh Ne Ala Memleket mevcut COVID-19 salgını sebebiyle ilk olarak Storytel platformu üzerinden okuyucuyla buluştu. Başarılı illüstratör Mert Tugen’in çizimleriyle renklendirilmiş basılı hali ise Doğan Egmont aracılığıyla okuyucuyla buluşacak, biz de kitabı elimize alıp okumak için gün sayıyoruz. Okulu pek sevmeyen, yetişkinlerin dünyasını anlamakta zorlanan küçük Emre’yi ve arkadaşlarının oluşturduğu EKER grubunu bu kadar sevmişken, kitaba dair küçük notlar da aldık.

Konuşkan, annesinin iddiasına göre biraz inatçı baş karakterimiz Emre yetişkinlerin dünyasını anlamamaktadır. Hafta içi her gün gitmek zorunda olduğu okuldan, katı kurallardan, monoton okul hayatından hiç hoşlanmaktadır. Bu hissine ortak başka arkadaşları da vardır elbet. Hayalperest Elif, zeki ve tablet bağımlısı Kerem, başkahramanımız Emre, biraz obur Ferhat nam-ı diğer Reco, isimlerinin baş harflerini bir araya getirerek EKER adında bir grup kurarlar. Sloganları da: ‘’Okul çok beter. EKER okulu anında eker!’’ şeklindedir. Gelin siz de EKER’in okulun gerekliliğini sorguladıkları eğlenceli maceralarına ortak olun.

 
KitapEki
KitapEki

Okulu kim sever ki…

Yetiştirilmesi gereken ödevlerden, her sabah erken saatlerde uyanıp okula gitmekten, yetişkinler dünyasının sıkıcı kurallarından, üzerlerindeki baskılardan sıkılan dört kafadar hayallerindeki okul projesini hayata geçirmek için plan yaparlar. Peki ya planları nedir? Başarıya ulaşabilecekler mi? Okulla aralarındaki buzlar eriyecek mi? Bütün bu soruların cevabı bir solukta okunan, tadı damağınızda kalan, sürükleyici öyküde yer alıyor.

Emre yetişkinlerin ondan ne istediğini anlamaz, hem her gün onları uyandıran ve okula gitmelerini söyleyen bir anneleri yok hem de yakınıyorlar diye düşünür ve böyle durumlarda genellikle :’’Oh ne ala memleket!’’ der. Sorun çıkartmayı da çıkmış sorunları da çözmeyi seven Emre her çocuktan bir parça barındırıyor. EKER grubunun sımsıcak dostluğu ve eğlenceli fikirleri okuma zevkini katbekat arttırıyor.

Çocuklar dünyasına dair bir kılavuz

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocuklar bir günlüğüne okul yönetimindekilerin görevlerini devralabileceğini öğrenir ve EKER grubu için macera başlamış olur. Bu macerada onları bekleyen sürprizler ise birbirinden eğlencelidir. Kitap çocukların Atatürk’e çocuk gözüyle yazdığı mektupları okurken yer yer kahkaha atıp, yer yer duygulanmanıza sebep oluyor. Bu sımsıcak dostluk hikayesini okurken içini kaplayan sıcaklık ve yüzünüze yerleşen tebessüm kitaba olan sevginizi arttırıyor.

Kitabı okurken çocuklar dünyasına onların gözünden bakabildiğiniz bir kılavuzu elinizde tutuyormuş gibi hissediyorsunuz. Bu kılavuz size özlem duyduğunuz saf ve temiz çocuklar dünyasında çıkabileceğiniz bir yolculuk için pusula görevi üstleniyor. Kitabı okurken çocuklarla yetişkinler dünyası arasına örülen duvarların gereksizliğini, bu mesafelerin aşılabilir olduğunu fark ediyorsunuz. Ebeveynlere ilkokuldaki tatlı teneffüs muhabbetlerine, babaanne evinin iştah açıcı kokusuna bir zaman yolculuğu yapma olanağı sağlayan kitabı bir oturuşta okuyacak, EKER grubunun maceralarının devamını okumak isteyeceksiniz.

Kitap Eki Dergisi

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Hande Avtan

Önceki Yazı

Uluslararası Göç Filmleri Festivali ‘Yeni Nesil’ Açılış Töreniyle Başlıyor

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *