Ekin Can Göksoy ve Tatavla Sohbeti

Tatavla Dayanışma Pazarı, kültür-sanat, çevre, politika ve semte dair çeşitli konu ve konuklarla devam edecek şöyleşi dizinin ilkini Tatavla sohbetleriyle gerçekleştirdi. “Epope Tatavla” kitabının yazarı Ekin Can Göksoy’u konuşmacı olarak katıldığı söyleşide Tatavla’nın hikayesini konuşuldu.

Yazma serüveninin Tatavla’ya (Kurtuluş’a) taşınmasıyla önlenemez bir arzuya dönüştüğünü belirten yazar Göksoy, öykü yazarlığı yaptığını Epope Tatavla kitabının yazdığı öykülerden birinin geliştirilmesiyle ortaya çıktığını söyledi. Romanı yazarken çok fazla araştırma yaptığını dile getiren Göksoy Tatavla’nın tarihine dair bilgileri söyleşiye katılanlar ile paylaştı.

Göksoy, “Tatavla’nın tarihi öğrendikçe bu bilgiler ben de yük olmaya başladı. Bu yük olumsuz anlamda değil. Bu bilgileri bir şekilde paylaşmak istedim. Bu yükü yazarken hafifletebileceğimi düşündüm ve yazmaya başladım. Tatavla farklı bir atmosfere sahip bir yer. Buraya geldiğinizde kendinizi ait hissediyorsunuz” dedi. “Tatavla’nın hikayesini anlatamamaktan çekinip hikayemdeki kahramana Tatavla’yı anlattırdım” diyen Göksoy, romanı için Tatavla ve çevresi için önemli değişimlerin gerçekleştiği 1933 yılını seçtiğini belirtti.

Semtin Tatavla’dan Kurtuluş’a dönüşümüne de değinen Göksoy, Tatavla’ya ilk defa yerleştirilen Rumların Barboros Hayrettin Paşa tarafından Sakız Adası’ndan Kasımpaşa’daki tersanelerde köle olarak çalıştırılmak amacıyla getirildiğini belirtti.

TATAVLA DAYANIŞMA PAZARI NEDİR?

İhtiyaç duyulmayan her türlü taşınabilir eşyayı bağış olarak alan Tatavla Dayanışma Pazarı Kurtuluş’un en işlek yerlerinden biri olan Eşref Efendi Sokak’ta faaliyet gösteriyor. Mahalledeki dayanışma ruhunun somutlaştırılması amacıyla kurulan Tatavla Dayanışma Pazarı kullanılmayan ya da ihtiyaç duyulmayan aksesuardan mutfak eşyasına, giysiden kitaba, kadar taşınabilir her türlü eşyayı bağış olarak kabul ediyor ve bu eşyaların satışından elde edilen gelirle lise ve üniversite öğrencilerine burs veriyor. Burs faaliyetinin dışında düzenli olarak imece usulüyle kahvaltı organize eden gönüllü ağı mahalleli ile bir araya gelerek dayanışmayı büyütmek adına yeni yolları tartışıyor.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Orhan Ve Li

Read Next

Büyüklere BİT Kitap Önerisi

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *