TUDEM
 
DESTEK

Ekolojik Bir Yaşam Mümkün: “Başka Bir Gezegen Yok – Atıksız Yaşamın İpuçları”

Faba Kahve

Beklemeden, ivedilikle “işe yarar bir şey” yapabilecek olmanın güzelliğinde buluşturuyor bizleri Nil Ormanlı Balpınar. Başka Bir Gezegen Yok! – Atıksız Yaşamın İpuçları, gündelik hayatlarımızın koşuşturmacasına dahil olup, daima hareket halindeyken düşünüp sorgulayarak eylemenin yollarını arıyor. Genç Timaş etiketiyle okurlara sunulan bu kitap, herkes için öncelikle bir rehber niteliği taşıyor.

Evrendeki canlı – cansız her varlığa daha adil bir pencereden bakabilmek için emek koymaya niyetlenen herkes, yolun en başında hep bir kılavuza ihtiyaca duyar. İlk kez duyulan kavramlar bazen göz korkuturken bazen heyecanlandırır. Heyecan ve merakla birlikte gelişen farkındalık, yerini öğrenmeye ve eylemeye bırakır. Bu öğrenmelerden birinde şaşkın şaşkın etrafı incelerken ve anlatılanlara dikkat kesilmişken hayatımın geri kalanını topyekün değiştireceğimin farkında değildim henüz. Yuva Derneğinde gerçekleştirilen Ekolojik Okuryazarlık Eğitimi ile başladı benim ekolojik kaygılara hasıl olma serüvenim. Ardından Çamtepe Ekolojik Yaşam Kültürü Merkezi ile tanıştım bir kamp vesilesiyle. Beni bu tanışmalara usul usul zorlayan şehir hayatının kaosu, durup düşünmeye fırsat vermeyişi; çoğunlukla reflekslerimizle hareket etmeyi teşvik eden kapitalizm ve onun acımasız düzeni derken insanın üzerinde yaşadığı tüm “mekanlar”a giderek nasıl yabancılaştığına şahit oluyordum ve bu uzaklaşma beni rahatsız etmeye başlamıştı. Bir köşede olan biteni izlemeyi insan tarafıma sığdıramadığım ve tam da o sıralarda Çamtepe’de sıklıkla duyduğum “Az olan aslında çoktur.” şiarıyla bir anda nefes almaya tekrar başladığım için ben de çabalayan herkes gibi çeşitli rehberler aradım ilk zamanlarda kendime. Doğanın bütünselliğinin farkında olup bunu durmadan hatırlatan ve insanı silkeleyip kendine getiren rehberlerdi aradıklarım. Çoğuyla kendi kişisel dönüşümüm süresince hemhal oldum ve öğrenme tamamlandıktan sonra ben iyi ki eski ben değildim. Hem kendi yolculuğum hem evrenin akıbeti dolayısıyla hepsine minnettarım. Ancak öğrenmenin asla biten değil, aksine biriktirerek devam eden bir süreç olduğunu şimdilerde yeniden söylüyorum kendime Nil Ormanlı Balpınar sayesinde.

Beklemeden, ivedilikle “işe yarar bir şey” yapabilecek olmanın güzelliğinde buluşturuyor bizleri Nil Ormanlı Balpınar. Başka Bir Gezegen Yok! – Atıksız Yaşamın İpuçları, gündelik hayatlarımızın koşuşturmacasına dahil olup, daima hareket halindeyken düşünüp sorgulayarak eylemenin yollarını arıyor. Genç Timaş etiketiyle okurlara sunulan bu kitap, herkes için öncelikle bir rehber niteliği taşıyor.

 
KitapEki
KitapEki

Atıksız Yaşamın İpuçları, özellikle gençler ve öğretmenleri için ekolojik bir yaşam sürmek üzerine pratik bilgilerin derlenmiş olduğu bir kılavuz. Ekolojiye dair kavramların basit ve akıcı cümlelerle açıklandığı bu kitapta, hep zor olduğu düşünülerek ötelenen çözüm önerilerinin aslında uygulanabilir alternatifleri yer alıyor. Bu mümkünlük hali bireyi rahatlatıyor ve harekete yönlendiriyor. Atıksız yaşam, karbon ayak izi, doğa dostu etkinlik önerileri, küresel ikim değişikliği, gezegene saygılı ve kolay tariflere kadar pek çok başlık Balpınar tarafından sıcak bir sohbet havasında detaylandırılıyor. Bu sohbete katılıp kendi kişisel dönüşüm yolculuğunuza çıkmak istemez misiniz? Yola çıkarken Balpınar’ın hazırladığı ekoloji testini uygulamayı unutmayın lütfen. Doğa adına keyifli ve adil dönüşümleriniz olsun!

  • Başka Bir Gezegen Yok! – Atıksız Yaşamın İpuçları
  • Yazar: Nil Ormanlı Balpınar
  • Türü: Ekoloji
  • Baskı Yılı: 2020
  • Sayfa Sayısı: 120 Sayfa
  • Yayınevi: Genç Timaş

Kitap Eki Dergisi
Evrim Sayın

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Evrim Sayın

İzmir'de doğdu. Liseyi Anadolu Öğretmen Lisesi'nde okumak uğruna kendini yatılılık serüveninin içinde buldu. Yeditepe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. Şu sıralar gününün büyük bir bölümünü öğretmenlik yaparak geçiriyor ve kalan zamanını Yoğurt adlı kedisiyle değerlendiriyor.

Read Previous

Stephen King’in Yeni Gerilim Romanı 2021’de Çıkacak

Read Next

Lionsgate, John Wick 5’i Resmi Olarak Duyurdu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *