Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri’ne Aday Olan Film ve Diziler Belli Oldu

Bu yıl 25’incisi düzenlenecek olan Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri’nin adayları açıklandı. Sinema dalında Martin Scorsese imzalı “The Irishman” 14 dalda aday oldu. Televizyon dalında ise “When They See Us” dizisi beş dalda adaylık kazandı.

Broadcast Film Eleştirmenleri Birliği tarafından 1995 yılından beri her yıl düzenlenen Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri bu yıl 25’nci kez sahiplerini bulacak.

En çok adaylık alan film Martin Scorsese imzalı İrlandalı (The Irishman, 2019) oldu. Film, En İyi Film dahil 14 dalda ödüle aday gösterildi.

TİMAŞ
TİMAŞ

Quentin Tarantino’nun Bir Zamanlar Hollywood’da (Once Upon a Time in Hollywood, 2019) filmi 12 dalda aday oldu.

Greta Gerwig imzalı Küçük Kadınlar (Little Women, 2019) dokuz dalda adaylık alırken, Noah Baumbach’ın bir boşanma hikayesini anlattığı Evlilik Hikayesi (Marriage Story, 2019) sekiz dalda adaylık kazandı.

Televizyon dalında ise haksız yere suçlanan beş siyah gencin dava sürecini konu  alan Bizi Gördüklerinde (When They See Us) altı dalda adaylık alarak en çok aday olan dizi oldu.

This Is Us ve Schitt’s Creek dizileri de beş dalda aday oldu.

Netflix’in sinemada 30, televizyonda da 31 yapımı aday oldu. HBO’nun ise 36 yapımı televizyon ödüllerinde adaylık kazandı.

Ödüller, 12 Ocak 2020 günü sahiplerini bulacak.

SİNEMA DALINDA

En İyi Film

  • 1917
  • Ford v Ferrari
  • The Irishman
  • Jojo Rabbit
  • Joker
  • Little Women
  • Marriage Story
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Parasite
  • Uncut Gems

En İyi Erkek Oyuncu

  • Antonio Banderas (Pain and Glory)
  • Robert De Niro (The Irishman)
  • Leonardo DiCaprio (Once Upon a Time… in Hollywood)
  • Adam Driver – Marriage Story
  • Eddie Murphy (Dolemite Is My Name)
  • Joaquin Phoenix (Joker)
  • Adam Sandler (Uncut Gems)

En İyi Kadın Oyuncu

  • Awkwafina (The Farewell)
  • Cynthia Erivo (Harriet)
  • Scarlett Johansson (Marriage Story)
  • Lupita Nyong’o (Us)
  • Saoirse Ronan (Little Women)
  • Charlize Theron (Bombshell)
  • Renée Zellweger (Judy)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

  • Willem Dafoe (The Lighthouse)
  • Tom Hanks (A Beautiful Day in the Neighborhood)
  • Anthony Hopkins (The Two Popes)
  • Al Pacino (The Irishman
  • Joe Pesci (The Irishman)
  • Brad Pitt (Once Upon a Time… in Hollywood)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

  • Laura Dern (Marriage Story)
  • Scarlett Johansson (Jojo Rabbit)
  • Jennifer Lopez (Hustlers)
  • Florence Pugh (Little Women)
  • Margot Robbie (Bombshell)
  • Zhao Shuzhen (The Farewell)

En İyi Genç Oyuncu

  • Julia Butters (Once Upon a Time… in Hollywood)
  • Roman Griffin Davis (Jojo Rabbit)
  • Noah Jupe (Honey Boy)
  • Thomasin McKenzie (Jojo Rabbit)
  • Shahadi Wright Joseph (Us)
  • Archie Yates (Jojo Rabbit)

En İyi Oyuncu

  • Bombshell
  • The Irishman
  • Knives Out
  • Little Women
  • Marriage Story
  • Once Upon a Time in Hollywood
  • Parasite

En İyi Yönetmen

  • Noah Baumbach (Marriage Story)
  • Greta Gerwig (Little Women)
  • Bong Joon Ho (Parasite)
  • Sam Mendes (1917)
  • Josh Safdie ve Benny Safdie (Uncut Gems)
  • Martin Scorsese (The Irishman)
  • Quentin Tarantino (Once Upon a Time… in Hollywood)

En İyi Orijinal Senaryo

  • Noah Baumbach (Marriage Story)
  • Rian Johnson (Knives Out)
  • Bong Joon Ho and Han Jin Won (Parasite)
  • Quentin Tarantino (Once Upon a Time… in Hollywood)
  • Lulu Wang (The Farewell)

En İyi Uyarlama Senaryo

  • Greta Gerwig – Little Women
  • Noah Harpster ve Micah Fitzerman-Blue (A Beautiful Day in the NeighborhoodAnthony McCarten / The Two Popes)
  • Todd Phillips & Scott Silver (Joker)
  • Taika Waititi (Jojo Rabbit)
  • Steven Zaillian (The Irishman)

En İyi Görüntü Yönetimi

  • Jarin Blaschke (The Lighthouse)
  • Roger Deakins (1917)
  • Phedon Papamichael (Ford v Ferrari)
  • Rodrigo Prieto (The Irishman)
  • Robert Richardson (Once Upon a Time… in Hollywood)
  • Lawrence Sher (Joker)

En İyi Yapım Tasarımı

  • Mark Friedberg, Kris Moran (Joker)
  • Dennis Gassner, Lee Sandales (1917)
  • Jess Gonchor, Claire Kaufman (Little Women)
  • Lee Ha Jun (Parasite)
  • Barbara Ling, Nancy Haigh (Once Upon a Time… in Hollywood)
  • Bob Shaw, Regina Graves (The Irishman)
  • Donal Woods, Gina Cromwell (Downton Abbey)

En İyi Kurgu

  • Ronald Bronstein, Benny Safdie (Uncut Gems)
  • Andrew Buckland, Michael McCusker (Ford v Ferrari)
  • Yang Jinmo (Parasite)
  • Fred Raskin (Once Upon a Time… in Hollywood)
  • Thelma Schoonmaker (The Irishman
  • Lee Smith (1917)

En İyi Kostüm Tasarımı

  • Ruth E. Carter (Dolemite Is My Name)
  • Julian Day (Rocketman)
  • Jacqueline Durran (Little Women)
  • Arianne Phillips (Once Upon a Time… in Hollywood)
  • Sandy Powell, Christopher Peterson (The Irishman)
  • Anna Robbins (Downton Abbey)

En İyi Saç ve Makyaj

  • Bombshell
  • Dolemite Is My Name
  • The Irishman
  • Joker
  • JudyOnce Upon a Time… in Hollywood
  • Rocketman

En İyi Görsel Efekt

  • 1917
  • Ad Astra
  • The Aeronauts
  • Avengers: Endgame
  • Ford v Ferrari
  • The Irishman
  • The Lion King

En İyi Animasyon Filmi

  • Abominable
  • Frozen II
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • I Lost My Body
  • Missing Link
  • Toy Story 4

En İyi Aksiyon Filmi

  • 1917
  • Avengers: Endgame
  • Ford v Ferrari
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum
  • Spider-Man: Far From Home

En İyi Komedi Filmi

  • Booksmart
  • Dolemite Is My Name
  • The Farewell
  • Jojo Rabbit
  • Knives Out

En İyi Bilimkurgu veya Korku Filmi

  • Ad Astra
  • Avengers: Endgame
  • Midsommar
  • Us

Yabancı Dilde En İyi Film

  • Atlantics
  • Les Misérables
  • Pain and Glory
  • Parasite
  • Portrait of a Lady on Fire

En İyi Şarkı

  • Glasgow (No Place Like Home) (Wild Rose)
  • (I’m Gonna) Love Me Again (Rocketman)
  • I’m Standing With You (Breakthrough)
  • Into the Unknown (Frozen II)
  • Speechless (Aladdin)
  • Spirit (The Lion King)
  • Stand Up (Harriet)

En İyi Beste

  • Michael Abels (Us)
  • Alexandre Desplat (Little Women)
  • Hildur Guðnadóttir (Joker)
  • Randy Newman (Marriage Story)
  • Thomas Newman (1917)
  • Robbie Robertson (The Irishman)

TELEVİZYON DALINDA

En İyi Dram Dizisi

  • The Crown (Netflix)
  • David Makes Man (OWN)
  • Game of Thrones (HBO)
  • The Good Fight (CBS All Access)
  • Pose (FX)
  • Succession (HBO)
  • This Is Us (NBC)
  • Watchmen (HBO)

Dram Dizilerinde En İyi Erkek Oyuncu

  • Sterling K. Brown (This Is Us (NBC)
  • Mike Colter – (Evil, CBS)
  • Paul Giamatti (Billions, Showtime)
  • Kit Harington (Game of Thrones, HBO)
  • Freddie Highmore (The Good Doctor, ABC)
  • Tobias Menzies (The Crown, Netflix)
  • Billy Porter (Pose, FX)
  • Jeremy Strong (Succession, HBO)

Dram Dizilerinde En İyi Kadın Oyuncu

  • Christine Baranski (The Good Fight, CBS All Access)
  • Olivia Colman (The Crown, Netflix)
  • Jodie Comer (Killing Eve, BBC America)
  • Nicole Kidman (Big Little Lies, HBO)
  • Regina King (Watchmen, HBO)
  • Mj Rodriguez (Pose, FX)
  • Sarah Snook (Succession, HBO)
  • Zendaya (Euphoria, HBO)

Dram Dizilerinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

  • Asante Blackk (This Is Us, NBC)
  • Billy Crudup (The Morning Show, Apple)
  • Asia Kate Dillon (Billions, Showtime)
  • Peter Dinklage (Game of Thrones, HBO)
  • Justin Hartley (This Is Us, NBC)
  • Delroy Lindo (The Good Fight, CBS All Access)
  • Tim Blake Nelson (Watchmen, HBO)

Dram Dizilerinde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

  • Helena Bonham Carter (The Crown, Netflix)
  • Gwendoline Christie (Game of Thrones, HBO)
  • Laura Dern (Big Little Lies, HBO)
  • Audra McDonald (The Good Fight, CBS All Access)
  • Jean Smart (Watchmen, HBO)
  • Meryl Streep (Big Little Lies, HBO)
  • Susan Kelechi Watson (This Is Us, NBC)

En İyi Komedi Dizisi

  • Barry (HBO)
  • Fleabag (Amazon)
  • The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
  • Mom (CBS)
  • One Day at a Time (Netflix)
  • Pen15 (Hulu)
  • Schitt’s Creek (Pop)

Komedi Dizilerinde En İyi Erkek Oyuncu

  • Ted Danson (The Good Place, NBC)
  • Walton Goggins (The Unicorn, CBS)
  • Bill Hader (Barry, HBO)
  • Eugene Levy (Schitt’s Creek, Pop)
  • Paul Rudd (Living with Yourself, Netflix)
  • Bashir Salahuddin (Sherman’s Showcase, IFC)
  • Ramy Youssef (Ramy, Hulu)

Komedi Dizilerinde En İyi Kadın Oyuncu

  • Christina Applegate (Dead to Me, Netflix)
  • Alison Brie (GLOW, Netflix)
  • Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel, Amazon)
  • Kirsten Dunst (On Becoming a God in Central Florida, Showtime)
  • Julia Louis-Dreyfus (Veep, HBO)
  • Catherine O’Hara (Schitt’s Creek, Pop)
  • Phoebe Waller-Bridge (Fleabag, Amazon)

Komedi Dizilerinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

  • Andre Braugher (Brooklyn Nine-Nine, NBC)
  • Anthony Carrigan (Barry, HBO)
  • William Jackson Harper (The Good Place, NBC)
  • Daniel Levy (Schitt’s Creek, Pop)
  • Nico Santos (Superstore, NBC)
  • Andrew Scott (Fleabag, Amazon)
  • Henry Winkler (Barry, HBO)

Komedi Dizilerinde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

  • Alex Borstein (The Marvelous Mrs. Maisel, Amazon)
  • D’Arcy Carden (The Good Place, NBC)
  • Sian Clifford (Fleabag, Amazon)
  • Betty Gilpin (GLOW, Netflix)
  • Rita Moreno (One Day at a Time, Netflix)
  • Annie Murphy (Schitt’s Creek, Pop)
  • Molly Shannon (The Other Two, Comedy Central)

En İyi Mini Dizi

  • Catch-22 (Hulu)
  • Chernobyl (HBO)
  • Fosse/Verdon (FX)
  • The Loudest Voice (Showtime)
  • Unbelievable (Netflix)
  • When They See Us (Netflix)
  • Years and Years (HBO)

En İyi Televizyon Filmi

  • Brexit (HBO)
  • Deadwood: The Movie (HBO)
  • El Camino: A Breaking Bad Movie (Netflix)
  • Guava Island (Amazon)
  • Native Son (HBO)
  • Patsy & Loretta (Lifetime)

Mini Dizi veya Televizyon Filminde En İyi Erkek Oyuncu

  • Christopher Abbott (Catch-22, Hulu)
  • Mahershala Ali (True Detective, HBO)
  • Russell Crowe (The Loudest Voice, Showtime)
  • Jared Harris (Chernobyl, HBO)
  • Jharrel Jerome (When They See Us, Netflix)
  • Sam Rockwell (Fosse/Verdon, FX)
  • Noah Wyle (The Red Line, CBS)

Mini Dizi veya Televizyon Filminde En İyi Kadın Oyuncu

  • Kaitlyn Dever (Unbelievable, Netflix)
  • Anne Hathaway (Modern Love, Amazon)
  • Megan Hilty (Patsy & Loretta, Lifetime)
  • Joey King (The Act, Hulu)
  • Jessie Mueller (Patsy & Loretta, Lifetime)
  • Merritt Wever (Unbelievable, Netflix)
  • Michelle Williams (Fosse/Verdon, FX)

Mini Dizi veya Televizyon Filminde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

  • Asante Blackk (When They See Us, Netflix)
  • George Clooney (Catch-22, Hulu)
  • John Leguizamo (When They See Us, Netflix)
  • Dev Patel (Modern Love, Amazon)
  • Jesse Plemons (El Camino: A Breaking Bad Movie, Netflix)
  • Stellan Skarsgård (Chernobyl, HBO)
  • Russell Tovey (Years and Years, HBO)

Mini Dizi veya Televizyon Filminde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

  • Patricia Arquette (The Act, Hulu)
  • Marsha Stephanie Blake (When They See Us, Netflix)
  • Toni Collette (Unbelievable, Netflix)
  • Niecy Nash (When They See Us, Netflix)
  • Margaret Qualley (Fosse/Verdon, FX)
  • Emma Thompson (Years and Years, HBO)
  • Emily Watson (Chernobyl, HBO)

En İyi Animasyon Dizisi

  • Big Mouth (Netflix)
  • BoJack Horseman (Netflix)
  • The Dark Crystal: Age of Resistance (Netflix)
  • She-Ra and the Princesses of Power (Netflix)
  • The Simpsons (Fox)
  • Undone (Amazon)

En İyi Talk Show

  • Desus & Mero (Showtime)
  • Full Frontal with Samantha Bee (TBS)
  • The Kelly Clarkson Show (NBC)
  • Last Week Tonight with John Oliver (HBO)
  • The Late Late Show with James Corden (CBS)
  • Late Night with Seth Meyers (NBC)

 

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

2. Çankaya Kitap Buluşması 13-22 Aralık Tarihleri Arasında

Read Next

Quentin Tarantino’dan Kill Bill 3 Müjdesi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram