Elif Şafak; “Aydınlarından nefret eden bir ülke mutsuzdur.”

Elif Şafak demokrasinin “düşündüğümüzden daha kırılgan olduğunu” söylediği yazısında bütün dünyada halk aydınlarına olan ihtiyacı dile getirdi.

Yazar Elif Şafak, The Guardian gazetesine yazdığı makalede dünyanın geçtiği yeni tarihi dönemde halk aydınlarının önemine değinerek Batılı düşünürleri daha çok konuşmaya çağırdı.

Halk aydınlarından nefret eden bir ülkenin mutsuz bir ülke olduğunu” ve Türkiye’nin de böyle bir ülke görüntüsü verdiğini yazan Şafak, aydınların hükümet medyası tarafından şeytanlaştırıldığını, sosyal medyada trollerin saldırısına uğradıklarını, “hain” olmakla, “Batılı güçlerle işbirliği yapmakla” suçlandıklarını, hapse atıldıklarını ya da sürgün edildiklerini hatırlattı.

Batı ülkelerinde de halk aydınlarına ihtiyaç olduğunu anlatan Şafak, Trump sonrası yeni düzende bu ihtiyacın gittikçe anlaşılmaya başladığını dile getirdi. “Dünya tarihinde yeni bir döneme girdik. Liberal demokrasi büyük ölçüde tehdit altında” diyen yazar, Türkiye, Macaristan ve Polonya örneklerinde de görüldüğü gibi demokrasinin kırılgan olduğuna dikkati çekti. Şafak, Türkiye örneğinin ülkelerin nasıl şaşırtıcı bir hızla geriye gidebileceği konusunda dersler barındırdığını belirterek bunun her yerde yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Aktivizme, aydınlara ihtiyacımız var” diyen Elif Şafak yazısında bugün “halk aydınları karşıtı” bir söylem olduğuna dikkati çekerek, bunun popülizmden, milliyetçilikten ve tecrit politikalarından kaynaklandığını, sosyal medyanın ve dikkat süresinin azalmasının da bunda etkili olduğunu dile getirdi.

Kaynak: Kronos

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Yetişkinlerin Dünyasında Çocuk Edebiyatı

Read Next

Sabahattin Ali’nin eserlerinin telif haklarının korunması için özel yasa talebi.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *