Elvis Peeters’in Romanı; “Sayısız”

Tekin Yayınevi etiketiyle yayınlanan, Elvis Peeters’in ‘Sayısız’ isimli romanı mülteciler gerçeğine objektif bir yaklaşım geliştiriyor.

Yanıbaşımızda bir ülke yanıyor, kavruluyor. Ölümlerin sayısı artık istatistiki olarak bile tutulamaz durumda. Savaşın bir katliam olduğu gerçeği gün gibi ortada duruyor. Savaş gerçeği, sadece savaşın yaşandığı ülkenin komşularını etkilemez. Suriye gerçeğinden bildiğimiz üzere tüm dünya bu meseleye odaklanmış durumda.

Toplumsal gelişmeler yakıcı gerçeğiyle devam ederken, edebiyat alanının da hiçbir şey olmamış gibi bu meseleye duyarsız kalması beklenemezdi. Nitekim öyle de oldu.

Savaşın yaşandığı coğrafyaya çevrildi objektifler, ağıtlar yakıldı erkenden dünyayı terk edenler için, şiirler yazıldı, araştırmalar yapılıyor ve romanlar yazılıyor.

Tekin Yayınevi etiketiyle yayınlanan, Elvis Peeters’in ‘Sayısız’ isimli romanı mülteciler gerçeğine objektif bir yaklaşım geliştiriyor. Ülkeler arası eşitsiz gelişimin tüm dünyada siyasi yaşamı belirlediği bir gerçek. Bu adaletsiz gelişim farklı şekillerde kendini gösteriyor. Kimi ülkelerde açlık yoksulluk olarak ortaya çıkarken, kimi ülkeler ise emperyalistlerin satranç tahtasına dönüyor. Emperyalist ülkelerin sonu gelmeyen “iştahı” dünyada dengelerin değişmesine neden oluyor.

İnsanların hayatını kaybettiği bir oyuna dönen savaş siyasetinin açığa çıkardığı gerçek ise Avrupa halklarının da gündemine ciddi bir biçimde gelmeye başlıyor. Onlara dokunmayan yılan bin yaşamıyor, dönüyor dolaşıyor ve kayıtsız kalanı da sokuveriyor.

Elvis Peeters, son derece gerçekçi bir yaklaşımla mültecilerin yaşantısını bir roman olarak sunuyor okuyucusuna. Yazarın gözlem yeteneği romanın kurgusunu oldukça diri tutuyor. Mültecilerden tutun da, orta sınıflara kadar yaptığı gözlemler ile son dönemlerin en iyi zorunlu göç romanlarından biri olarak belirtilebilir.

Kendi ülkesi Hollanda’da De Gouden Dil ve Libris Edebiyat Ödülü gibi prestijli ödüllere aday gösterilen ‘Sayısız’, çağdaş dünyanın esirlerinin haykırışı ve zamana yayılmış başkaldırısı olarak okunmayı hak ediyor.

Editörün Seçimi kategorimizde size soluk soluğa okuyacağınız bir roman öneriyoruz. Elvis Peeters’in kaleme aldığı ve Tekin Yayınevi etiketiyle yayınlanan ‘Sayısız’ gözlerden kaçmasın.

  • Sayısız
  • Yazar: Elvis Peeters
  • Çeviri: Gül Özlen
  • Türü: Roman
  • Sayfa Sayısı: 208
  • Tekin Yayınevi, Mayıs 2016

Editör: Gün Çağ Aydın
Latest posts by Editör: Gün Çağ Aydın (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Gözyaşı Konağı’na Farklı Yaklaşımlar

Read Next

Jean Jacques Rousseau – “Emile”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram