Emilia Ağaçta

Emilia Ağaçta hem genç okurlara kitap okuma keyfi yaşatacak hem de tatlı bir iz bırakacak naif bir direniş öyküsü.

“Bana göre ağaçlar, her hava koşuluna ve olaya karşı toprakta dimdik ayakta durmanın sembolü. Biz insanlar bunu kendimize örnek alabiliriz…”

Emilia Ağaçta,  İlk gençlik okurlarına hitap eden özgün, verilmek istenen mesajı ustalıkla kurguya yedirilmiş bir eser. Yaygın olarak kabul gören, kırsal yaşama göre şehir yaşantısının üstünlüğü, güzelliği, cazibedar oluşu düşüncelerine eleştirel bakışı ve okura bu bakışı gösteriyor oluşu eseri değerli kılıyor. Arkadaşlık, doğa sevgisi, haksızlıklıklara, kötülüğe direnme, alçakgönüllülük gibi yan mesajları da popüler ilk gençlik romanlarının aksine önemli kazanımlar barındırıyor.

Hikâyenin konusuna gelirsek, genç karakterimiz Linus, diğer adıyla Stoerte, ailesiyle birlikte Hamburg’dan Münih’in bir köyüne taşınır. Stoerte kırsaladaki hayatın katlanılamaz ve sıkıcı olduğunu düşünürken Emilia ile tanışır. Emilia, köydeki bir ağacın kesilmesine karşı elinden geleni yapan bir ağaç koruyucusudur. Hatta başbakana bile ağacın kesilmemesi için bir mektup yazar. Emilia’nın cesaretine hayran kalan Stoerte ona yardım etmeye karar verir. Birlikte ağaç koruyuculuğu yaparlar… Aç kalma pahasına da olsa korudukları ağacın alanının sonunda bir futbol sahasında dönüşmesini engellemeye çalışırlar.

Emilia ve Stoerte’nin arasındaki arkadaşlık ilişkisi de ağacı koruma sürecinde şekillenir. Stoerte’nin köy yaşantısına alışamadığı ve şehir yaşantısına özlem duyduğu için, kulaklığından Hamburg sokaklarının seslerini dinlediği günler Emilia sayesinde geride kalır. Emilia’nın direnme gücü ve umudu Stoerte’nin melankolisinin de günden güne yok olmasına yardımcı olur. Emilia Ağaçta hem genç okurlara kitap okuma keyfi yaşatacak hem de tatlı bir iz bırakacak naif bir direniş öyküsü.

Kitabın yazarı Bernhard Hagemann ise, 1956 yılında, Almanya’nın Bavyera eyaletinde yer alan Bad Reichenhall şehrinde doğdu. Çocukluğu Chiemgau şehrinde geçti. Henüz çocukken fotoğraf çekmeye başladı ve ileride fotoğrafçılık mesleği hâline geldi. Hagemann için yazmak da her zaman bir tutku olduğu için mesleğinin yanı sıra birçok hikâye de kaleme aldı. 1992’de ilk romanı Paul, Dreiviertelsommer mit Hund yayımlandı. O tarihten itibaren birçok çocuk ve gençlik romanı basılan yazar aynı zamanda kısa hikâyeleriyle antolojilerde de yer aldı. Halen Münih’in yakınlarında yaşamını sürdürmekte…

  • Emilia Ağaçta
  • Yazar: Bernhard Hagemann
  • Türü: Roman
  • Baskı Yılı: Şubat 2017
  • Sayfa Sayısı: 144 Sayfa
  • Yayınevi: Timaş Genç
Merve Okçu Çobanoğlu
Latest posts by Merve Okçu Çobanoğlu (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

“Merhamet”in Gölgesinde Kadınlara Bakış Açımız Ve Tekerrür

Read Next

Okur dersem çık!

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *