Hala Okumayanlar İçin “En Çok Okunan Kitaplar” Lİstesinden Düşmeyen 10 Kitap

Listemizde yer alan eserlerin aynı zamanda “En Çok Okunan Kitaplar” listelerinin değişmez kitapları olduğunu vurgulamakta da fayda var.

Bir kitapçıya gittiğimizde ya da internet satış sitelerini incelediğimizde “çok satanlar” listelerine mutlaka göz atarız. Listede yer alan kitapların bir kısmını çoğu kez o listede görmüşüzdür. Listelerin dışında; sokakta, otobüste, kafelerde insanların ellerinde de bu kitapları sıklıkla görürüz. Listemizde yer alan eserlerin aynı zamanda “En Çok Okunan Kitaplar” listelerinin değişmez kitapları olduğunu vurgulamakta da fayda var.

Çok satanlar listelerinde yer alan bu nitelikli kitapların özellikle satın alan herkes tarafından okunduğunu umuyoruz. Hala daha okumayan takipçilerimiz için ise aşağıdaki listemizi hazırladık. Kitaplar kısaca hangi konuları işliyor inceleyebilirsiniz.

1. Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

Cengiz Kılçer’in incelemesini okumak içim TIKLAYINIZ

Bugüne kadar Kürk Mantolu Madonna’da herkes Maria Puder nedeniyle Raif efendiye odaklandı ama kimse Raif efendinin çevresindeki, hayatındaki yan karakterlerle pek ilgilenmedi. Oysa Sabahattin Ali, Raif efendiyi merkeze aldığı anlatısında ne kadar gerçekçi bir karakter çiziyorsa, çeperindekiler de aynı oranda gerçek hatta canlı karakterlerdir.

2. Şeker Portakalı – Jose Mauro de Vasconcelos

Brezilya edebiyatının klasiklerinden Şeker Portakalı, José Mauro de Vasconcelos’un başyapıtı kabul edilir. Yetişkinler dünyasının sınırlamalarına hayal gücüyle meydan okuyan Zezé’nin yoksulluk, acı ve ümit dolu hikâyesi yazarın çocukluğundan derin izler taşır.

3. 1984 – George Orwell

Pınar K. Üretmen’in incelemesini okumak için TIKLAYINIZ

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, belki kimin kiminle savaştığının değişmesine rağmen savaşın hiç bitmediği, terörün her an kaygı ve öfke duygularıyla yaşamaya mahkûm bıraktığı, egemen aklın onayladıkları dışındaki düşüncenin suç olduğu, güvenlik adı altında her an ve her yerde sürekli gözetlenen bizi, bugünü anlatır.

4. Kırmızı Pazartesi – Gabriel Garcia Marquez

Pınar K. Üretmen’in incelemesini okumak için TIKLAYINIZ

Kırmızı Pazartesi en basit tanımlaması ile bir cinayet romanıdır. Biraz daha dikkatli okur için, bir töre cinayetini anlatır. Kırmızı Pazartesi bir cinayet anlatısı kılığına bürünse de bireysel ve toplumsal değerlerin iç çatışmalarını gözler önüne seren, kısacık ama bitimsiz bir roman olarak değerlendirilebilir.

5. Kuyucaklı Yusuf – Sabahattin Ali

Kuyucaklı Yusuf Türk edebiyatının belki de en romantik kahramanıdır. Hayatın ve insanların zalimliği karşısındaki naif duruşu ile bir yandan trajik bir sona ilerlerken, bir yandan da yaşadığı lirik aşk hikâyesinin kahramanı olarak edebiyat tarihinde yerini almıştır.

6. Simyacı – Paulo Coelho

Simyacı, İspanya’dan kalkıp Mısır piramitlerinin eteklerinde hazinesini aramaya giden Endülüslü çoban Santiago’nun masalsı yaşamının öyküsü. Ama aynı zamanda bir “nasihatnâme”; “Yazgına nasıl egemen olacaksın? Mutluluğunu nasıl kuracaksın?” gibi sorulara yanıt arayan bir yaşam ve ahlak kılavuzu. Mistik bir peri masalına benzeyen bu romanın, dünyanın dört bir yanında bunca sevilmesinin gizi, kuşkusuz bu kılavuzluk niteliğinden kaynaklanıyor.

7. Küçük Prens – Antoine de Saint Exupery

Ünlü Fransız romancı Antoine de Saint-Exupery’nin dünyanın her yanından milyonlarca okurun başucu kitabı olan unutulmaz eseri Küçük Prens, yazarın suluboya resimleri ve Cemal Süreya-Tomris Uyar’ın incelikli çevirisiyle hem yeni hem de sadık okurlarını selamlıyor.

8. Aylak Adam – Yusuf Atılgan

Aynur Kulak’ın incelemesini okumak için TIKLAYINIZ

Aylak Adam; bu 190 sayfalık roman için tezler yazıldı ve O’na öykünerek romanlar ve O taklit edilerek hikayeler yazıldı binlerce. Fakat Aylak Adam 1 tane. Ve C karakteri adıyla müsemma elbet. Bugün günlük yaşamda da binlercesine sokakta rastladığımız aylak adamlardan biri.

9. Yabancı – Albert Camus

Kübra Usta’nın incelemesini okumak için TIKLAYINIZ

Toplumun dışında kalabilmek ne kadar mümkün? Bir toplumda yaşanan gelenekler, görenekler, kültürel faaliyetler, tek tek bütün insanlara hitap ediyor mu? Bu gibi sorulara, cevaplar düşündüren Albert Camus’nun Yabancı kitabı, Meursault isimli karakterin yaşadığı topluma yabancılaşmasını konu ediniyor.

10. Saatleri Ayarlama Enstitüsü – Ahmet Hamdi Tanpınar

Baran Doğan’ın incelemesini okumak için TIKLAYINIZ

Bir fantazyanın “oldukça” politik olmayı da başarması kolay mıdır? Şüphesizdir ki zordur. “Saatleri Ayarlama Enstitüsü” bunu başararak –varsa- böyle bir kategoride en üstlerde yer almayı hak ediyor. Bu romanın yazarın diğer büyük romanı “Huzur”la bir ruh ortaklığı vardır. Bu yazıda sık sık “Huzur”a da değinmek zorunda kalacağız gibi gözüküyor…

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Leylâ Erbil’in Kişisel Arşivi Dijital Ortama Aktarılıyor

Read Next

Kalbim Pera

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *